DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Zapis warunkujący skorzystanie z klauzuli sumienia – de facto ją likwiduje

Zapis warunkujący skorzystanie z klauzuli sumienia – de facto ją likwiduje

„Zapis, który warunkuje skorzystanie z klauzuli sumienia koniecznością wskazania, kto miałby wykonać uznane przez lekarza za niegodziwe działania, w praktyce likwiduje ją” – podkreśla dr Kazimierz Szałata. Założyciel i kierownik Konwersatorium Etyki „Medycyna na miarę człowieka” wyraża solidarność z lekarzami, którzy, jak zaznacza, "chcą wiernie wypełniać swoją służbę, z poszanowaniem ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci".

 

Poniżej treść Oświadczenia:

 

Wobec bezprecedensowych ataków na środowisko lekarzy, którzy publicznie zadeklarowali, że w swojej pracy zawodowej będą się kierować głosem sumienia, wyrażam pełną solidarność z tymi, którzy chcą wiernie wypełniać swoją służbę, z poszanowaniem ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. Swoją deklaracją nasi medycy przypomnieli nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, ale także źródłowe zasady sformułowane w „Przysiędze Hipokratesa”, która od dwóch i pół tysiąca lat kształtuje oblicze medycyny naszego kręgu kulturowego.

 

W obliczu nowych wyzwań, jakie rodzą się wraz z rozwojem nauk biomedycznych, bardziej niż kiedykolwiek lekarze powinni być dziś ludźmi sumienia. W sytuacji konfliktu podstawowych wartości moralnych z przyjętym na zasadzie konsensusu prawem, lekarz ma niczym nie skrępowane prawo do skorzystania z zapisanej między innymi w „Kodeksie etyki lekarskiej” klauzuli sumienia.

 

Zawarty w obecnie funkcjonujących rozwiązaniach legislacyjnych zapis, który warunkuje skorzystanie z klauzuli sumienia koniecznością wskazania, kto miałby wykonać uznane przez lekarza za niegodziwe działania, w praktyce likwiduje ją. Dlatego brak konsekwencji w zapisach prawnych wymaga pilnych i koniecznych zmian. Jest to jednak zadanie nie dla lekarzy, ale dla polityków, którzy również winni być ludźmi sumienia.

 

Odnosząc się z szacunkiem do utrwalonych w tradycji hipokratejskiej i wspartych doświadczeniem chrześcijaństwa postaw lekarzy apeluję o zaprzestanie działań demoralizujących świadome swego powołania środowisko lekarskie. Zarazem w pełni solidaryzuję się z prof. Bogdanem Chazanem, który mimo skierowanych na siebie ataków, ma odwagę w pełni bronić niepodważalnych zasad „Przysięgi Hipokratesa”.

 

dr Kazimierz Szałata

Założyciel i kierownik Konwersatorium Etyki „Medycyna na miarę człowieka”

 

 

Warszawa, 12 czerwca 2014 r.

 

 

***

 

Dr Kazimierz Szałata, założyciel i kierownik Konwersatorium Etyki "Medycyna na miarę Człowieka", jest absolwentem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Wykłada filozofię, etykę i bioetykę w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Od lat związany jest z Międzynarodowym Centrum Formacji Chrześcijańskiej i Międzynarodowym Uniwersytetem Nauki Kościoła (AIESC).

 

Był uczestnikiem i organizatorem wielu konferencji naukowych i formacyjnych z filozofii, etyki i bioetyki. Od 1995 roku jest prezesem Fundacji Polskiej Raoula Follereau oraz fundatorem Union Internationale des Association Raoul Follereau, która koordynuje pracę ośrodków pracujących w ramach walki z trądem, analfabetyzmem i ubóstwem.

 

Zainicjował Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci, zorganizował wiele akcji na rzecz najbardziej potrzebujących zarówno w Polsce, jak i w krajach misyjnych.

 

Źródło: KAI


DATA: 2014-06-14 00:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdyby w całej tej sprawie lewakom tradycyjnie nie chodziło tak naprawdę o zgnojenie katolików, to już dawno by zaproponowali sensowne rozwiązanienie, by lekarz nie musiał wskazywać abortera-zabójcy. Np. sporządzić publicznie dostępną listę aborterów.
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.