DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 14  >   DOSSIER

Piotr Doerre

Zapateryzm - rządy fanatyków


Kiedy jako przywódca zwycięskiej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) objął władzę po wyborach w roku 2004, przeciwnicy polityczni porównywali go do komediowego Jasia Fasoli, a jego rządy – do bałaganu powodowanego przez tę filmową postać. Wkrótce jednak okazało się, że jest znacznie gorzej – José Luis Rodriguez Zapatero okazał się bezwzględnym i fanatycznym, a przy tym niezwykle zręcznym politykiem radykalnej lewicy, za przyczyną którego najbardziej szokujące pomysły lewicowych ideologów stają się w Hiszpanii obowiązującym prawem.
 

Z pewnością to nie Zapatero sprawił, że niegdyś tradycyjna i katolicka Hiszpania otwarła się na antyrodzinne i antyreligijne trendy drążące współczesny Zachód. Cicha i powolna przemiana Hiszpanii dokonała się o wiele wcześniej – w ciągu 30 lat rządów jego poprzedników. Jednak to on stał się twarzą ugrupowania, które w ciągu 6 lat zrealizowało niemal wszystkie główne postulaty programowe światowej lewicy, mające uczynić z Hiszpanii najbardziej „postępowy” kraj na świecie.
Zapatero już jako kilkunastoletni chłopiec został członkiem partii socjalistycznej. Przez lata piął się po szczeblach partyjnej kariery, umiejętnie balansując między radykałami a pragmatykami, aż wreszcie w roku 2001 został przywódcą PSOE. To on sformułował nowy program partii – odzwierciedlający tendencje w europejskim ruchu socjalistycznym, czyniący sztandarowe hasło z rewolucji kulturalnej i „modernizacji” Hiszpanii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłosiła termin tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a także 12 lipca, jeśli do rozstrzygnięcia będzie potrzebna druga tura wyborów.

 
 

Wiele krajów świata protestuje w obliczu odebrania przez Pekin autonomii Hongkongowi. Jak ostrzega kard. Joseph Zen, wolność religijna w tym mieście zostanie najprawdopodobniej zdławiona. Watykan jednak nie protestuje. Wprost przeciwnie; w watykańskich i chińskich mediach lansowany jest obraz kwitnącej współpracy.

 

 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.

 

Krwawe zamieszki na ulicach. Gospodarka w ruinie. Trzydzieści milionów bezrobotnych. Dług publiczny na poziomie tak astronomicznym, że coroczny proces uchwalania budżetu regularnie kończy się kryzysem. Opozycja, która regularnie podważa status prawny rządu, a prezydentowi zarzuca dyktatorskie ciągoty. To nie jest obraz jakiejś republiki bananowej: to jest opis wiodącego światowego supermocarstwa Anno Domini 2020.

 

Do belgijskiego sądu wpłynęły dwa pozwy związane z obostrzeniami nałożonymi w czasie pandemii koronawirusa. Złożyło je 30 znanych osób. Oskarżają oni państwo o łamanie podstawowych praw człowieka.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.