DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Zapaść polskiego rolnictwa

Zapaść polskiego rolnictwa
fot.chidsey/sxc.hu

Choć, że w polskim rolnictwie zatrudnionych jest aż 17,4 proc ogółu pracowników, importujemy do kraju o wiele więcej produktów niż eksportujemy. Na polskich stołach goszczą płody rolne z Niemiec, Cypru i Danii. Średnie zatrudnienie w tym sektorze gospodarki w Unii Europejskiej wynosi 4,5%. Eksperci mówią o zapaści rodzimego rolnictwa.


Według raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej za 2011 r., sprowadziliśmy do kraju produkty o wartości 3,55 mld euro, a eksportując za granicę, zarobiliśmy ponad miliard euro mniej – jedynie 2,08 mld euro. Jednocześnie, zestawiając dane z lat poprzednich, widać wyraźnie, że tendencja nie jest korzystna a import rośnie w zatrważającym tempie. W 2010 r. dzięki eksportowi do kraju trafiły 2 mld euro a za produkty rolne sprowadzone do Polski zapłaciliśmy 3,1 mld euro.

 

Polska jest liderem, jeśli chodzi o liczbę osób zatrudnionych w sektorze rolniczym. Polscy producenci są jednak pozbawiani rynków zbytu i wypierani przez zagranicznych wytwórców. Zjawisko to dotyczy nie tylko cytrusów ale także np. ziemniaków, które są importowane z Cypru czy Maroka.

 

Okazuje się, że również w tych dziedzinach, w których Polska była w silnej europejskiej czołówce producentów import góruje nad eksportem. Przykładem może być m.in. trzoda chlewna. Ok. 40 proc. wieprzowiny konsumowanej w Polsce pochodzi z Danii czy z Niemiec. Rynek spożywczy w naszym kraju opanowały zachodnie sieci handlowe, funkcjonujące na korzystniejszych warunkach podatkowych. Są w nich sprzedawane produkty rolne pochodzące również z zagranicy, najczęściej z kraju właściciela danego hipermarketu.

 

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

luk


DATA: 2012-08-20 12:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Unijny wspólny rynek to cała masa patologicznych mechanizmów. Największymi beneficjentami (od zawsze) były duże rodowe gospodarstwa Francji, Niemiec, Austrii, Belgii, Holandii i bogatej (GB, Dania) północy. W przypadku "nowych" krajów UE dopłaty stanowią w większości przypadków taki zasiłek socjalny, wypłacany z okazji likwidacji nierentownego gospodarstwa. Weźmy na to sadownictwo, owoce miękkie - w kilka lat udało się "zaorać" tą część polskiego sektora a byliśmy jednymi z liderów europejskich rankingów. A do tego subsydia eksportowe, kwoty, bezpośrednie dopłaty, sztucznie zawyżona cena produktów spozywczych na rynku wewnętrznym (a kto za to płaci? Ja, Pan i Pani też!). Masakra... i to są przeciez NAJWIĘKSZE wydatki w unijnym budżecie...
ponad 7 lat temu / Mike
 
prawda jest taka, że jesteśmy samowystarczalni jezeli chodzi o rolnictwo... impotrujemy bo unia tak chce zeby nas wykonczyc!
ponad 7 lat temu / Maciej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.