DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Zapal świeczkę w oknie! 73. rocznica rzezi wołyńskiej: ruszają obchody upamiętniające pomordowanych Polaków

Zapal świeczkę w oknie! 73. rocznica rzezi wołyńskiej: ruszają obchody upamiętniające pomordowanych Polaków
fot.Rafael Reviriego/commons/creative

W poniedziałek, 11 lipca przypada symboliczna rocznica mordów, jakich w trakcie II wojny światowej dokonywały na Polakach nacjonalistyczne bojówki ukraińskie OUN/UPA. Jednak już w niedzielę rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtego ludobójstwa. Ofiary zbrodni może uczcić każdy z nas - zapaleniem świeczki i choćby krótką modlitwą.

 

11 lipca, 1943 roku na Wołyniu bojówki OUN/UPA przeprowadziły skoordynowany atak na 99 wiosek, w których zamieszkiwali Polacy. Celem byli oczywiście nasi rodacy. Historycy szacują, że tamtego dnia zginęło półtora tysiąca Polaków. Wydarzenie to przeszło do historii, jako „krwawa niedziela” i własnie w tym dniu oddajemy cześć pamięci zamordowanym przez sotnie OUN/UPA.

 

Uroczyste obchody 73. rocznicy zbrodni wołyńskiej rozpoczęły się w Chełmie, o godz. 10. Przy Piecie Wołyńskiej, na Skwerze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK odprawiono mszę i złożono kwiaty. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się konferencja naukowa na temat wydarzeń na Wołyniu.

 

O godz. 11 upamiętniono ofiary tamtych mordów w Warszawie, przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej na Skwerze Wołyńskim, a następnie przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej. Kresowiacy oraz weterani złożyli kwiaty oraz wysłuchali apelu poległych.

 

Msza Święta w intencji ofiar ukraińskich bandytów odbędzie się również w Legnicy. Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 13, zaś po Eucharystii zaplanowano przemarsz z kościoła do Zamku Piastowskiego oraz wystąpienia i prezentację fragmentów filmu o ofiarach Wołynia.

 

Pięknym zwyczajem, upamiętniającym ofiary tamtej zbrodni, jest zapalenie świeczki w oknie w dniu 11 lipca, a także zmówienie choćby krótkiej modlitwy za dusze naszych rodaków. W ten sposób każdy z nas będzie mógł oddać hołd pomordowanym.

 

 

Źródło: polskieradio.pl

ged


DATA: 2016-07-10 13:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wołyń Miejsce mordu kaźni narodu polskiego przesiąknięte polską krwią czerwieńszą od polnych maków krzyk dzieci płacz matek i łuny płonących domów czerwone jak pola dzikich maków. Ukraińska swołocz z pod znaku tryzuba zgotowała nam rzeź i katusze za naszą Polskość za nasz dom płonęły nasze serca i dusze. Płonęły domy całe wsie i krew płynęła wartkim strumieniem a oni szli i nieśli śmierć z Stiepana Bandery imieniem. Niechaj zapłoną dzisiaj znicze oddajmy hołd im i czapki z głowy tam gdzie kurhany pomordowanych to dziś Polskości grób narodowy. Do dzisiaj błądzą dusze pomordowanych ziemia jak rosą krwią jest zroszona lecz ciągle króluje orzeł biały i flaga biało-czerwona . Niech dzisiaj zadrży ukraińska ziemia matka banderowskich siepaczy niechaj popłynie Mazurek Dąbrowskiego wśród ofiar dusz łez i rozpaczy. Henryk Siwakowski Elbląg 11.07.2016.
ponad 3 lata temu / tatus505
 
"Lis zmienia sierść, ale nie obyczaje" Swetoniusz. Niektóre media rozczulały się nad prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko, że złożył hołd pod pomnikiem Ofiar OUN-UPA. Do refleksji! Pozdrawiam.
ponad 3 lata temu / Czytelnik
 
Jutro wywieszę flagę biało-czerwoną z kirem.
ponad 3 lata temu / TZ.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.