DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

„Zapad 2017” to dopiero początek. Rosja prowadzi i przygotowuje kolejne manewry wojskowe

„Zapad 2017” to dopiero początek. Rosja prowadzi i przygotowuje kolejne manewry wojskowe
Fot. Reuters/Forum

W Europie jeszcze nie opadło napięcie wokół ćwiczeń rosyjsko – białoruskich „Zapad 2017” a Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej prowadzą równocześnie kolejne manewry, w niektóre włączając sojuszników. Wobec napiętej sytuacji w wielu miejscach Europy i Azji na każde z manewrów można patrzeć jak na próbę sprawności przed realnym uderzeniem na przeciwnika.

 

Razem z Kazachstanem

Okazywane w wielu sytuacjach przez Kazachstan samodzielne stanowisko wobec Moskwy nie przeszkadza prezydentowi Nursułtanowi Nazarbajewowi podtrzymywać roli głównego i najbogatszego partnera dla Federacji Rosyjskiej w Azji Centralnej. Współpraca militarna jest tradycyjnym polem okazywania przez dwie strony gotowości do zwalczania wspólnych wrogów, czemu służą manewry i próby nowych rodzajów broni. Rosja ma do zaoferowania pełną gamę uzbrojenia, a Kazachstan bezkresne stepy doskonale nadające się na miejsca ćwiczeń wojskowych.

 

Jak podała „Rossijskaja Gazieta” (we wtorek 26 września), kooperacja Moskwy i Astany przyniosła sukces podczas próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej „Topola”. Wyniki próby mają być wykorzystane przez rosyjskich konstruktorów w projektowaniu kolejnych rakiet o zasięgu międzykontynentalnym, czyli takich, które mogą być skutecznym straszakiem na wrogów na każdym kontynencie.

 

Gorący Daleki Wschód

Regionem, gdzie werbalnie już doszło niemal do wypowiedzenia wojny Stanom Zjednoczonym przez komunistyczną Koreę Północną, jest Daleki Wschód. We wtorek (26 września) rozpoczęły się tam manewry wojsk Wschodniego Okręgu Wojskowego Armii Rosyjskiej. W ich programie jest m.in. pozorowany atak na wrogach przez lotnictwo szturmowe i bombowe – podaje „Krasnaja Wiesna”. W ćwiczenia włączono wszystkie jednostki lotnicze okręgu w Kraju Nadmorskim (ze stolicą we Władywostoku) i Kraju Chabarowskim, gdzie bombowce atakowały naziemne cele na poligonach położonych w newralgicznym regionie między Chinami, Koreą Północną i Japonią. Taka demonstracja siły w jednym z najbardziej zapalnych w ostatnich tygodniach miejsc na świecie ma pokazać światu, że Rosja nie zamierza być biernym obserwatorem w razie przekształcenia się wojny nerwów w wojnę realną.

 

Między Europą a Azją

„Na pograniczu Europy i Azji, na południowym Uralu, do 29 września prowadzone będą ćwiczenia taktyczne 90. dywizji pancernej Centralnego Okręgu Wojennego. Zaangażowanych jest w nie 3 tys. czołgistów” – podał portal „Union News”. W ramach pierwszego etapu ćwiczeń jednostki miały za zadanie osiągnięcie najwyższego stopnia gotowości bojowej i dotarcie na wyznaczone obszary. Duża część szkolenia będzie dotyczyła działań oddziałów rozpoznawczych, użycia samolotów rozpoznawczych i bezzałogowych statków powietrznych.

 

Te ćwiczenia wojskowe są przeprowadzane w celu wyszkolenia żołnierzy w warunkach, które są możliwie podobne do prawdziwej sytuacji na polu walki. Sprawdzenie gotowości bojowej wojsk pancernych może być też przypomnieniem, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej są światowym potentatem w liczbie czołgów i jednostek pancernych, niezbędnych do walk w terenie i odbijania obszarów zajętych przez wroga. Tak jak miało to miejsce w Syrii, w której Moskwa zyskała sojusznika na ważnym w światowej polityce Bliskim Wschodzie.

 

Braterstwo na stepach i na Kaukazie

Po międzynarodowych ćwiczeniach „Zapad 2017” drugimi w podobnej skali manewrami wojsk różnych rodzajów będzie „Braterstwo bojowe – 2017”. Weźmie w nich udział ok. 12 tys. żołnierzy (w „Zapad 2017” było ich oficjalnie 12,7 tys.) z sześciu krajów – członków Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Członkami OUBZ są obecnie Tadżykistan, Białoruś, Kirgizja, Armenia, Kazachstan i Rosja. Ponadto z OUBZ współpracują dwa państwa o statusie obserwatora w Zgromadzeniu Parlamentarnym – Serbia i Afganistan.

 

Miejsca szkoleń będą zorganizowane na terenach Kazachstanu, Armenii i Rosji. Manewry rozpoczną się 3 października a zakończą 20 października – podaje agencja „RIAFAN”. Spośród tych sześciu państw jedno (Armenia) jest w stanie realnej wojny. Co ciekawe, ormiańskie wojska walczą z siłami zbrojnymi Azerbejdżanu, ale Armenię wspiera Rosja zaś Azerbejdżan cieszy się poparciem Kazachstanu. Jednak pod szyldem „Bojowego braterstwa – 2017” wspólnie będą oni ćwiczyć sprawność prowadzenia walk w różnych warunkach geograficznych.

 

Jak podaje „Politnavigator”, poza 12 tys. żołnierzy z sześciu państw, użytych będzie ok. 1,5 tys. jednostek technicznych i 90 jednostek lotniczych. Oficjalnie podnoszenie sprawności w czasie „Bojowego braterstwa – 2017” nie jest ukierunkowane na żadnego konkretnego wroga. Szef zjednoczonego sztabu państw OUBZ generał – pułkownik Anatolij Sidorow stwierdził, że symulowane walki na poligonach nie będą prowadzone ani przeciw Stanom Zjednoczonym ani przeciw Niemcom. Niemniej rozmach terytorialny i liczbowy ćwiczeń wygląda na przygotowania do walki z dość silnym przeciwnikiem. Albo do skutecznego przestraszenia wirtualnego lub realnego wroga.

 

 

Jan Bereza

 

 DATA: 2017-09-27 08:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.