DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Zapad 2017. Przygotowania do ataku czy zwykłe manewry?

Zapad 2017. Przygotowania do ataku czy zwykłe manewry?
By US Air Force [Public domain], via Wikimedia Commons
#BRZESKI    #ROSJA    #PUTIN    #MOSKWA    #NATO    #BIAŁORUŚ    #ATAK    #MANEWRY    #PROWOKACJA    #SOJUSZ    #ĆWICZENIA    #POLKO    #ZAPAD    #POLSKA

Zdaniem „Financial Times” manewry „Zapad 2017” niepotrzebnie wzbudzają tak wiele emocji w Europie. Dziennik uspokaja i twierdzi, że Rosja nie prowadzi wojny informacyjnej, przygotowującej grunt dla interwencji zbrojnej. Czy rzeczywiście Rosjanom chodzi wyłącznie o budowanie potencjału obronnego?

                   

Zdaniem gen. Romana Polko narracja „Financial Times” sugeruje, że nic poważnego się nie dzieje. I choć prawdopodobieństwo ataku na NATO jest niskie, to nie można przejść obojętnie wobec działań Rosji, która „buduje swój potencjał militarny nie tylko do działań obronnych, ale również do działań agresywnych”. Zdaniem gen. Polko, także i NATO prowadzi manewry, ale w ćwiczonych scenariuszach nie zakłada się ataku na terytorium Rosji. Jak ocenił, Rosja prężnie działa też w obszarze informacyjnym, a jej celem jest stworzenie przekonania, że „Europa nie powinna drażnić niedźwiedzia”. Jak zauważył generał, Władimir Putin osiąga tu sukcesy, bo zarówno agresja na Gruzję, Ukrainę czy konflikt w Donbasie nie napotkały na zdecydowaną reakcję opinii międzynarodowej. Wciąż wygrywa tu dobro „relacji biznesowych”.

 

Z kolei Witold Jurasz, prezes Ośrodka Analiz Strategicznych, jest zdania, że rosyjskie manewry będą „próbą straszenia Zachodu i mobilizacji społecznej wewnątrz Rosji”. W tej sytuacji Polska powinna zachować spokój i wzmacniać relacje w regionie. Jurasz ocenił, że „Zapad 2017” mogą być okazją do przeprowadzenia przez Rosję prowokacji, ale „decyzji o tym, co będzie miało miejsce, nie podjął zapewne jeszcze Władimir Putin”. Jak dodał, Moskwa zawsze realizuje kilka scenariuszy i żongluje nimi, co daje jej przewagę nad Zachodem, którego machina uzgodnień działa powoli. Także Jurasz uważa, że atak Rosji na którekolwiek z państw bałtyckich jest wątpliwy z przyczyn politycznych, to jednak militarnie jest to możliwe, bowiem rosyjska gotowość bojowa jest utrzymywana na wysokim poziomie.

 

Dr Rafał Brzeski, ekspert ds. bezpieczeństwa ocenia, że w najbliższych dniach nic złego nie powinno się wydarzyć. Ekspert jednak zauważył, że rosyjski atak na Gruzję w 2008 roku nastąpił po manewrach na Kaukazie, a manewry w 2014 roku wykorzystano do rozpoczęcia aneksji Krymu. Tym razem ma być inaczej, gdyż konflikty na terenie północno-wschodniej Europy są niesłychanie groźne, ryzykowne i potencjalnie nie do opanowania. Zdaniem Brzeskiego, jeżeli Rosja zdecyduje się na prowokację, to najbardziej prawdopodobną datą jej przeprowadzenia jest 17 września. Byłby to sygnał dla Polski, by podporządkowała się Moskwie.

 


Źródło: interia.pl

MA


DATA: 2017-09-06 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zwykle manewry. Bicie piany. Chca pokazac ze sa silni i tyle. Ja bym zachowal sie tak samo gdybym nagle poczul ze jestem okrazany przez NATO (od krajow baltyckich po Turcje)... przypominam ze 50 lat temu bylo inaczej. Zreszta Ruskie gdyby mieli ochote na jakis atak to by sie nie afiszowali. Nigdy tak nie robili
ponad 2 lata temu / mysle
 
@Sasza podaj źródło tych informacji rosyjskich.
ponad 2 lata temu / masza
 
nie ma co gdybać. Po prostu czas pokaże. Czy w Suwałkach pojawią się zielone ludki.
ponad 2 lata temu / obserwator
 
Rosjanie wcale nie ukrywają że będzie atak. A jak Europa wmawia sobie że to coś innego to jej problem.
ponad 2 lata temu / Sasza
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.