DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2019 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Zaoszczędzimy na prądzie - nie mamy wyboru

Zaoszczędzimy na prądzie - nie mamy wyboru
fot.abcdz2000/sxc.hu


Do oszczędności zobowiązuje nas kolejna już dyrektywa unijna tym razem w sprawie efektywności energetycznej. Co roku każdy kraj będzie musiał zaoszczędzić 1,5 proc. energii dostarczanej do odbiorców końcowych. Bruksela liczy, że w związku z tym instytucje zaczną montować energooszczędne urządzenia, a obywatele zorientują się w taryfach i będą używać prądu tylko wtedy, gdy będzie on najtańszy. Ale żeby efekt nie okazał się niezadowalający, to na wszelki wypadek nad wszystkim ma czuwać państwo.


Bruksela myśli tu oczywiście jak zwykle o tym, żeby wszystkim nam żyło się lepiej. Dlatego musimy oszczędzać. To dla naszego dobra. Chcąc nam to ułatwić zobowiązała sprzedawców, aby informowali klientów np. o tym, jakie jest ich zużycie prądu, oraz kiedy zapłacą najwięcej.

 

Ażeby zobrazować troskę eurobiurokratów warto przytoczyć ich wypowiedzi. - W 2011 roku trzeba było wydać w UE 488 mld euro na import gazu i ropy (...). Mam nadzieję, że z tą dyrektywą oligarchowie na rynku ropy i gazu zarobią mniej i że uszczęśliwi ona konsumentów, którzy będą mogli zainwestować oszczędności z energii – mówi Claude Turmes, eurodeputowany Zielonych i sprawozdawca PE. - Będziemy w stanie zaoszczędzić pieniądze, które za energię płacą konsumenci i firmy, a także zmniejszyć emisję CO2. - cieszy się komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

 

Sama Komisja Europejska nie jest jednak do końca zadowolona z ostatecznych efektów prac nad dyrektywą. Nie przeszedł bowiem jeden z forsowanych przez nią zapisów, który miał zobowiązywać dostawców do przygotowywania dla klientów comiesięcznych zestawień kosztów zużycia prądu. Takie zestawienia będziemy więc dostawać co pół roku, na specjalną prośbę co trzy miesiące.

 

Nie udało się także przeforsować obowiązku modernizowania 3 proc. powierzchni wszystkich publicznych budynków. Natomiast konieczne będzie modernizowanie 3 proc. powierzchni budynków rządowych, lub też zamiennie będzie w nich można zamontować oszczędne systemy oświetlenia (to tak chyba a propos inwestowania naszych oszczędności z energii). Nie przeszła także propozycja wytwarzania prądu w tzw. kogeneracji z ciepłem przez wszystkie nowe elektrownie. Ostatecznie będzie to dotyczyć tylko tych, w których będzie to opłacalne. Natomiast próg najwyższej efektywności energetycznej będzie dotyczyć tylko przetargów publicznych pow. 130 tys. euro.

 

Przyjmowana dziś propozycja nie jest tak ambitna (jak pierwotny projekt KE) i pewnie nie idzie tak daleko jak chciałby PE, ale mamy nadzieję, że będą kraje, które pójdą dalej niż środki określone w dyrektywie – powiedział komisarz Oettinger.

 

Projekt powyższej dyrektywy został przedstawiony już ponad rok temu, co miało zmusić kraje członkowskie do zaoszczędzenia 20 proc. energii do 2020 roku. Państwa jak dotąd miały swobodę w doborze środków. Niestety zdaniem Brukseli spowodowało to znaczne opóźnienia w realizacji celów. Dlatego też KE będzie monitorować postępy, w 2014 roku oceni z jaką skutecznością dyrektywa jest wdrażana. A gdyby efekty okazały się zbyt małe, to Bruksela poszuka innych środków, aby zmusić nas do oszczędzania.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.wp.pl

 

 


DATA: 2012-09-18 11:02
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.