DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2018 r.

XXIII Niedziela zwykła
Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Zaostrza się prześladowane chrześcijan w Wietnamie

Zaostrza się prześladowane chrześcijan w Wietnamie
REUTERS / FORUM

Na początku tego roku w Socjalistycznej Republice Wietnamu wszedł w życie nowy dekret o religii. Przewiduje on, że od października każda czynność religijna – nawet najmniejsza, taka jak np. pogrzeb – nie będzie mogła odbyć się bez uprzedniego zgłoszenia i uzyskania na nią zgody. Biorąc zaś pod uwagę, że państwem tym rządzą z zasady skrajnie wrodzy religii komuniści – sprawowanie kultu będzie praktycznie niemożliwe.


Tradycja prześladowania chrześcijan w tym państwie jest bardzo długa. Począwszy od XVI wieku prześladowań wyznawców Chrystusa dopuszczali się pogańscy władcy tamtejszych ludów. Wyjątek stanowił okres kolonialnego panowania Francji w tym rejonie, który skończył się w połowie zeszłego wieku, kiedy to państwo opanowali komuniści. Wznowili krwawą i brutalną przemoc względem katolików. Chlubnym wyjątkiem był okres od 1955 – 1963 r. kiedy Wietnamem Południowym rządził wielki katolicki prezydent tego kraju Ngo Dinh Diem, który prawdopodobnie wyeliminowałby całkowicie komunistów z życia publicznego w obu częściach państwa (Południowym i Północnym), gdyby nie zamach - w którym zginął wraz z rodziną i najbliższymi współpracownikami –przeprowadzony najpewniej przez amerykańskie CIA z inspiracji kręgów lewicy katolickiej, której reprezentantem był ówczesny prezydent USA J. F. Kennedy. W konsekwencji tego wydarzenia komuniści do dzisiaj rządzą Wietnamem.   


Obecnie komunistyczne władze tego kraju twierdzą, że panuje tam wolność religijna, a ich konstytucja gwarantuje swobodę sprawowania kultu. Rzeczywistość jest jednak całkowicie inna. Prześladowania wyznawców Chrystusa są tam codziennością. Często mają miejsce naloty służb bezpieczeństwa na spotkania modlitewne, niszczenie kościołów, konfiskata majątków i bicie oraz torturowanie wiernych w celu zmuszenia wyrzeczenia się wiary.


Od lutego 2012 r. sytuacja wietnamskich chrześcijan jeszcze się pogorszyła, kiedy na czele komitetu ds. religii stanął generał Pham Dung. Pod koniec 2012 r. komunistyczny rząd w Hanoi nie wpuścił do kraju członków papieskiej komisji, która zajmuje się procesem beatyfikacyjnym zmarłego w 2002 r. kard. Nguyena Van Thuana, który spędził trzynaście lat w wietnamskich więzieniach. W lipcu br. do wiezienia trafili katoliccy studenci, którzy rozdawali ulotki nawołujące do zmiany systemu politycznego. Ostatnio (na początku sierpnia) wierni, którzy modlili się na ulicy w Ho Chi Minh, zostali brutalnie pobici przez policję. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.


Społeczność międzynarodowa w żaden sposób nie reaguje. Nawet polskie MSZ wpisało się w haniebną politykę historyczną Socjalistycznej Republiki Wietnamu, która usprawiedliwia poczynania tamtejszych komunistycznych władz względem wyznawców Chrystusa, finansując ostatnio (o czym nasz portal informował we wtorek) renowację mauzoleum wietnamskiego cesarza Tu-Duca – krwawego prześladowcy chrześcijan z drugiej połowy XIX wieku.


Przeszłość i przyszłość chrześcijan w Wietnamie jest z jednej strony posępna, gdyż trudna i krwawa, z drugiej jednak bardzo chwalebna. Katolik w Wietnamie to heroiczny męczennik za wiarę. Jego walka napawa podziwem Anioły w Niebie.Źródło: Gazeta Polska Codziennie

jed


DATA: 2013-08-26 10:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.