DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Zaniedbanie urzędników znów może drogo kosztować budżet państwa

Zaniedbanie urzędników znów może drogo kosztować budżet państwa
fot.pale/sxc.hu

Klienci upadłych biur podróży z pewnością nie zaliczą tegorocznych wakacji do udanych. Nie dość, że ich wyjazdy nie doszły do skutku (lub też zostały nagle przerwane) to jeszcze stracili swoje pieniądze, których prawdopodobnie w większości nie odzyskają. Zabezpieczenia finansowe touroperatorów są zbyt małe, aby zaspokoić w całości roszczenia zawiedzionych klientów. Turyści nie zamierzają tego jednak puścić płazem i to bynajmniej nie właścicielom biur podróży, ale ... państwu polskiemu.

 

Na jakiej podstawie klienci kierują swoje roszczenia w stosunku do państwa? Po raz kolejny doprowadziły do tego urzędnicze zaniedbania w zakresie prawa, co poszkodowani zamierzają wykorzystać.

 

Według unijnej dyrektywy biura podróży są zobowiązane jak najszybciej w całości zwrócić klientom koszty wycieczek, które nie doszły do skutku. Realia są jednak takie, że nałożone przez państwo wymogi dotyczące zabezpieczeń finansowych są zbyt małe, aby biura podróży były w stanie spłacić poszkodowanych. Często nie stać ich nawet na sprowadzenie wszystkich klientów do kraju. Turyści chcą więc odzyskać stracone pieniądze z polskiego budżetu.

 

Teraz problemem nie jest to czy posypią się pozwy, ale raczej, czy będą to pozwy indywidualne czy też zbiorowy. Bo to, że będą jest pewne. Kancelaria Bielański i Wspólnicy zamierza ubiegać się o odszkodowania na podstawie niedopełnienia przez państwo swoich obowiązków i narażenia obywateli na straty.

 

Na razie zgłosiło się do niej kilkudziesiąt poszkodowanych osób. Obecnie czekają na decyzję urzędów marszałkowskich w sprawie wypłaty pieniędzy. Może to potrwać nawet rok, gdyż marszałkowie oczekują na kolejne zgłoszenia. Według Piotra Cybuli prawnika kancelarii Bielański i Wspólnicy wygląda to trochę tak, jakby urzędnicy czekali na przedawnienie. To oznacza, że skierowanie sprawy do sądu mocno się przeciągnie. Cybula zapewnia jednak, że będzie próbował wykazać bezpodstawność takiego działania marszałków, gdyż według prawa roszczenia klientów powinny być uregulowane jak najszybciej.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.gazetaprawna.pl


DATA: 2012-08-22 14:27
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.