DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Zamordowany kapłan pracował na rzecz dialogu z islamem. Oddał ziemię pod meczet

Zamordowany kapłan pracował na rzecz dialogu z islamem. Oddał ziemię pod meczet
źródło: BMF.TV

Zamordowany przez islamskich radykałów 86-letni ksiądz Jacques Hamel współpracował z miejscowym imamem na rzecz tzw. dialogu międzywyznaniowego. 16 lat temu kierowana przez niego parafia przekazała społeczności muzułmańskiej ziemię pod budowę meczetu.

 

Od 10 lat był na emeryturze. Starał się jednak pomagać nowemu proboszczowi zastępując go pod nieobecność. Tak było właśnie tego tragicznego dnia...


Urodził się w Darnetal pod Rouen i przez całe życie był związany z okolicą. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 roku, a złoty jubileusz (50-lecie posługi) obchodził w 2008 roku.

 

- Nie mogę pojąć, że to przydarzyło się nam. Nigdy nie otrzymaliśmy nawet gróźb - powiedział w rozmowie z dziennikiem Liberation” proboszcz ks. Moanda-Phuati. - Ksiądz Jacques Hamel mówił, że nie ma wystarczającej ilości kapłanów i może jeszcze służyć Kościołowi. Był bardzo ceniony przez ludzi, bo był dobrym, prostym człowiekiem bez ekstrawagancji. Bardzo dużo korzystaliśmy w naszej parafii Saint-Etienne z jego doświadczenia i mądrości - tłumaczył proboszcz, wskazując, że zamordowany duszpasterz „był praktycznie przez całe życie oddany służbie ludziom”.


Równie wstrząśnięci są parafianie. - To był człowiek, który wykonywał swoje obowiązki do końca. Pomagał proboszczowi. Nadal był bardzo dostępny dla każdego, był bardzo dobrym księdzem - powiedziała jedna z parafianek w rozmowie z „L'Express”. - Był tu od wielu lat, wielu parafian go znało. Mieszkał na plebanii w Saint-Etienne-du-Rouvray.


Mimo swojego wieku, wciąż był zaangażowany w życie parafii. Wspomina dziekan dekanatu Sotteville-lès-Rouen, ks. Aimé-Rémi Mputu: - Często mówiono mu żartobliwie: „Jacques ty robisz zbyt wiele, byłby już czas pójść na emeryturę”, a on odpowiadał: „czy ty widziałeś już księdza na emeryturze? Będę pracować do mojego ostatniego wytchnienia”.

 

Duchownego jako człowieka „troskliwego, dyskretnego z misjonarską duszą” wspomina były arcybiskup Rouen Jean-Charles Descubes.


W medialnym przekazie pojawiają się informacje oparte na wspomnieniach parafian, iż ks. Hamel na jednej z ostatnich prowadzonych przez siebie mszy wezwał do modlitwy przez całe lato za ofiary zamachów terrorystycznych we Francji.

 

Źródło: PCh24.pl/Tvn24

FLC, luk

 

 


DATA: 2016-07-27 11:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Niewygodny Człowieku, jeśli jesteś taki oczytany to pomyśl przez chwilę kto będzie pielęgnował 2000lat naszej Tradycji i wiary, jak damy się wszyscy bezmyślnie powyrzynać jak kurczaki przez jakieś bezrozumne wyprane mózgi, którzy potrafią tylko płodzić takich samych jak oni i zabijać. Czytałeś chociaż pisma św. Katarzyny Emmerich albo Marii z Agredy ? Poczytaj też co zrobił papież za czasów Jana III Sobieskiego. CSSML
ponad 3 lata temu / owca.Jezusa
 
No już dobrze. Zaprzeczenie krucjat, misyjnej działalności św. Franciszka,Obrony Belgradu i Wiednia. Działalność wywrotowa doprowadziła wielu do tragicznej śmierci.
ponad 3 lata temu / Leo
 
O wy glupi. Poczytajcie JPII, przepowiednie fatimska i co znaczy slowo milosierni. To jedyna droga. Nie unikanie smierci i upokorzenia i cierpien. Tylko wiara i milosierdzie. RJCD to wypelnial i popchnal nasz swiat we wlasciwa strone. Nie obronimy siebie i swiata sprytem, inteligencja, czolgami czy wlasciwa strategia. Przegramy. Mamy szanse w modlitwie i milosierdziu. Takie sa reguly tej rozgrywki. Nie rozumiecie? To co robicie na tym portalu?
ponad 3 lata temu / Niegodny
 
I to był jego błąd. Nie powinien pomagać budować świątyń poganom
ponad 3 lata temu / Kleks
 
Przykro to pisać. Ten ksiądz powinien był nawracać muzułmanów a nie zajmować się budową meczetów.Sprzeniewierzył posłannictwo. Człowieka bardzo szkoda. Taka straszna śmierć.
ponad 3 lata temu / smutny
 
No to zalozyl sie ks. Jacek wylegiwarnie terrorystow i podkopal wlasna parafie! Odebralo mu rozum! RIP
ponad 3 lata temu / Janusz z Kolonii
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.