DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Zamordowana przez UPA wieś uczczona tablicą

Zamordowana przez UPA wieś uczczona tablicą
Nieznany oddział rebeliantów. Region Równe, ok. 1947

6 października zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca spalenie i zamordowanie mieszkańców wsi Wiązownica (woj. podkarpackie) i okolicznych miejscowości przez ukraińskich zbrodniarzy z OUN-UPA. Zginęło wówczas około 100 osób. Mężczyzn, kobiet oraz dzieci.

 

Tragedia w Wiązownicy rozegrała się 17 kwietnia 1945 r. Oddział OUN – UPA zamordował stu mieszkańców Wiązownicy i okolic. Ginęły całe rodziny. Na większości mogił ofiar znajdujących się na miejscowym cmentarzu jest napisane, że śmierć nastąpiła w wyniku ataku band UPA. Pod koniec lipca zawiązany został społeczny komitet budowy tablicy. Wśród członków są parlamentarzyści, księża, naukowcy, społecznicy a także rodziny ofiar.

 

Uroczystości odsłonięcia tablicy odbędą się w kościele parafialnym w Wiązownicy. Zainauguruje je o godz. 14 uroczysta Msza Święta, której przewodniczył będzie JE ks. biskup Stanisław Jamrozek. Po liturgii ofiary upamiętni Apel Poległych.


Na wydarzenie zapraszają Społeczny Komitet Budowy Tablicy oraz proboszcz parafii w Wiązownicy.

 

 

Źródło: kresy.pl

luk

 


DATA: 2013-10-03 20:30
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wrażenie od ?renesansu? nazizmu w Ukrainie Niedawno przyjechałem ze swoją żoną Jadwigą na Ukrainę, żeby odwiedzić krewnych. Tradycyjnie przyjeżdżamy na urodziny mojej cioci Olgi. Tego roku, jak zawsze, nas gościnnie spotkała rodzina. Jednak, wczoraj miałem możliwość być świadkiem wydarzeń, które przestraszyli i oburzyli mnie. Kiedy rano spacerowałem parkiem, który znajduje się blisko pięknego jeziora Tarnopolskiego, stałem świadkiem tego, że w Tarnopolu odbywali się uroczystości na okazję odkrycia płyty memoriałowej wojownikam 14-ej dobrowolnej piechotnej dywizji SS ?Hałyczyna ?(14 dywizja SS "Hałyczyna"). Okazuje się, że tego dnia według inicjatywy przewodnictwa tarnopolskiej organizacji miejskiej ?Swoboda? odbyło się wysadzenie alei drzew i uroczyste odkrycie na terytorium parku miejskiego płyty memoriałowej wojownikam dywizji SS z napisem????? ????????? ?? ????? ????????? ??????????? ??????? ?????????
ponad 7 lat temu / marek.zalesski
 
to podać do publicznej wiadomości te nazwiska i poszukać w życiorysach co to za jedni
ponad 7 lat temu / jaro
 
Dobrze, że robią ale szkoda że tak późno. Słyszy się (można wyczytać), że jest całe lobby przeciwne takim inicjatywom i potępianiu OUN-UPA.
ponad 7 lat temu / x
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.