28 grudnia 2017

Zamiast członkostwa w UE Niemcy proponują Turcji i Ukrainie inną formę współpracy

(Sigmar Gabriel. By Olaf Kosinsky (Own work) [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons)

W związku z toczącymi się negocjacjami w sprawie Brexitu, niemiecki minister spraw zagranicznych zasugerował, że związek Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po opuszczeniu wspólnoty mógłby być modelem dla ułożenia relacji Brukseli także z Turcją i Ukrainą.

 

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel powiedział w wywiadzie opublikowanym we wtorek, że ostateczne porozumienie w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanie może służyć jako wzór dla stosunków wspólnoty z Turcją i Ukrainą. – Musimy myśleć o alternatywnych formach ściślejszej współpracy, jeśli pełne członkostwo w UE nie wchodzi w grę – komentował Gabriel.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W wywiadzie dla „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” szef niemieckiej dyplomacji stwierdził, że „jeśli uda nam się zawrzeć umowę z Wielką Brytanią, która określi relacje z Europą po Brexicie, może to być model dla innych krajów takich jak: Ukraina i Turcja”. Gabriel opowiada się jednak za bliższą unią celną z Ankarą.

 

Część państw UE nie chce pełnego członkostwa ani Turcji, ani Ukrainy w UE. Tymczasem zarówno Ukraińcy, jak i Turcy liczą na akces. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ostrzegł, że „Turcja odsuwa się w gigantycznych krokach” od Europy wskutek zmian w sądownictwie i policji przeprowadzanych od zamachu stanu w 2016 roku. W ramach podjętych represji w Turcji uwięziono tysiące dziennikarzy, pracowników naukowych i urzędników, w tym także obywateli niemieckich (głównie Kurdów).

 

Turcja ma już unię celną z UE, która pozwala na handel większością towarów bez taryf.

 

Tymczasem we wrześniu weszła w życie umowa między UE a Ukrainą o utworzeniu „pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu”, mająca umożliwić wolny handel towarami, usługami i kapitałem oraz bezwizowe krótkie podróże dla Ukraińców.

 

Ukraina musi przeprowadzić wiele reform sądowych i gospodarczych, w tym zwalczyć korupcję, by stać się członkiem UE. Bruksela – jak się zdaje – straciła nadzieję na sukces w tym zakresie. Gabriel powiedział, że jeśli pełne członkostwo nie jest opcją „musimy myśleć o alternatywnych formach bliższej współpracy”.

 

 

Źródło: bignewsnetork.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram