DZIŚ JEST:   16   SIERPNIA   2018 r.

Św. Stefana, króla
Św. Rocha
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jerzy Wolak

Zamek jak stary!


Opisując w poprzednim numerze alzacki zamek Haut‑Kœnigsbourg – oryginalnie średniowieczny, przez zawieruchę wojny trzydziestoletniej zniszczony i w pierwszej dekadzie ubiegłego stulecia z wielkim rozmachem odbudowany – ubolewałem nad brakiem podobnych inicjatyw w Polsce. Tymczasem w najpiękniejszym zakątku Jury Krakowsko‑Częstochowskiej właśnie zakończono odbudowę jednej z królewskich warowni tworzących słynny szlak Orlich Gniazd.
 

Zamek w Bobolicach został wzniesiony w połowie XIV stulecia przez Kazimierza Wielkiego jako część linii obronnej zabezpieczającej zachodnią rubież dopiero co odrodzonego Królestwa Polskiego. Jednakowoż przez cały okres średniowiecza tej części państwa nie niepokoił żaden wróg, przeto zamkowi nie dane było dowieść swej wartości bojowej. Po raz pierwszy oblężony podczas zbrojnych zachodów arcyksięcia Maksymiliana Habsburga o koronę polską w roku 1587 – czyli już w epoce artylerii – został dotkliwie poturbowany, ale nie zniszczony. Uległ dopiero Szwedom – znany z kart sienkiewiczowskiego Potopu jenerał Burchard Müller spod murów jasnogórskiej twierdzy sromotnie przegnany powetował sobie upokorzenie grabieżą i dewastacją archaicznych już wówczas okolicznych zamków.

 
Po co komu ruiny?

Najbardziej jednak kuriozalna batalia rozegrała się na bobolickich ruinach w zaraniu XXI wieku. Ale po kolei: w roku 1882, wskutek przeprowadzonej mocą carskiego ukazu parcelacji gruntów działka z ruinami zamku przypadła jednej z miejscowych rodzin chłopskich, by pozostawać w jej rękach przez siedem dekad, dopóki komunistyczne państwo ich nie znacjonalizowało. W roku 1994, po wygranym procesie, właściciele działki odzyskali także ruiny, by wkrótce sprzedać je przedsiębiorcy Jarosławowi Laseckiemu, a ten wraz z bratem postanowił je odbudować. Nie wiedział, że taki pomysł to dla urzędu konserwatora zabytków jawny casus belli
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Plany ekspertów od wprowadzania ideologii gender pozostają owiane tajemnicą. Komitet GREVIO działający przy Radzie Europy, odpowiedzialny za monitorowanie wdrażania ,,Konwencji przemocowej", odmówił udostępnienia informacji na temat przebiegu jego posiedzeń.

 
 

Według raportów ONZ, głownym powodem emigracji Wenezuelczyków jest plaga głodu, jaka nawiedziła kraj na skutek kryzysu wywołanego przez rządy socjalistycznej dyktatury. Za chlebem wyjechało już ponad 2 mln mieszkańców niegdyś najbogatszego kraju Ameryki Południowej.

 

Choć polityczna poprawność nakazywałaby wstrzemięźliwość, milczeć nie można. Kościołowi bowiem zagrażają herezje. Wśród nich - co zauważa ks. Dariusz Kowalczyk - najgroźniejsza wydaje się ideologia promująca homoseksualizm. Bo zmienia ona nie tylko myślenie ludzi, ale także porządek prawny.

 

 

Czterech rowerzystów zostało brutalnie zamordowanych przez bojowników ISIS w Tadżykistanie. Wybierając się w podróż, chcieli udowodnić, że Państwo Islamskie w rzeczywistości pełne jest „dobroci i pokoju”, a „Zło jest koncepcją, którą wymyśliliśmy, by poradzić sobie ze złożonością innych ludzi”.

 

Policja ujęła dwóch meżczyzn, którzy ukradli zabytkowe tabernakulum z jednego z gdańskich kościołów. Do zdarzenia doszło ok. godziny 8.30 w niedzielę. Korzystając z zamieszania jakie powstało podczas remontu, dwóch mężczyzn wyniosło na zewnątrz cenny zabytek. Grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.