DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Gerarda, biskupa Toul
Heleny, Jerzego, Wojciecha
Św. Gerarda, biskupa Toul
Heleny, Jerzego, Wojciecha
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jerzy Wolak

Zamek jak stary!


Opisując w poprzednim numerze alzacki zamek Haut‑Kœnigsbourg – oryginalnie średniowieczny, przez zawieruchę wojny trzydziestoletniej zniszczony i w pierwszej dekadzie ubiegłego stulecia z wielkim rozmachem odbudowany – ubolewałem nad brakiem podobnych inicjatyw w Polsce. Tymczasem w najpiękniejszym zakątku Jury Krakowsko‑Częstochowskiej właśnie zakończono odbudowę jednej z królewskich warowni tworzących słynny szlak Orlich Gniazd.
 

Zamek w Bobolicach został wzniesiony w połowie XIV stulecia przez Kazimierza Wielkiego jako część linii obronnej zabezpieczającej zachodnią rubież dopiero co odrodzonego Królestwa Polskiego. Jednakowoż przez cały okres średniowiecza tej części państwa nie niepokoił żaden wróg, przeto zamkowi nie dane było dowieść swej wartości bojowej. Po raz pierwszy oblężony podczas zbrojnych zachodów arcyksięcia Maksymiliana Habsburga o koronę polską w roku 1587 – czyli już w epoce artylerii – został dotkliwie poturbowany, ale nie zniszczony. Uległ dopiero Szwedom – znany z kart sienkiewiczowskiego Potopu jenerał Burchard Müller spod murów jasnogórskiej twierdzy sromotnie przegnany powetował sobie upokorzenie grabieżą i dewastacją archaicznych już wówczas okolicznych zamków.

 
Po co komu ruiny?

Najbardziej jednak kuriozalna batalia rozegrała się na bobolickich ruinach w zaraniu XXI wieku. Ale po kolei: w roku 1882, wskutek przeprowadzonej mocą carskiego ukazu parcelacji gruntów działka z ruinami zamku przypadła jednej z miejscowych rodzin chłopskich, by pozostawać w jej rękach przez siedem dekad, dopóki komunistyczne państwo ich nie znacjonalizowało. W roku 1994, po wygranym procesie, właściciele działki odzyskali także ruiny, by wkrótce sprzedać je przedsiębiorcy Jarosławowi Laseckiemu, a ten wraz z bratem postanowił je odbudować. Nie wiedział, że taki pomysł to dla urzędu konserwatora zabytków jawny casus belli
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ujawnienie przez brytyjski „The Sunday Times” zarzutów o zaangażowanie Fundacji Otwarty Dialog w pranie pieniędzy zbiegło się w czasie z obarczeniem opozycyjnego bloku wyborczego ACUM przez prezydenta Mołdawii winą za brak zawiązania koalicji parlamentarnej. Wcześniej powołana przez parlament specjalna komisja stwierdziła, że fundacja wspierała dwoje liderów ACUM – Maię Sandu i Andreia Năstase.

 
 

Z najnowszego badania Centrum Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie wynika, że w hiszpańskich kościołach sporadycznie pojawia się na Mszach świętych lub w ogóle w nich nie uczestniczy ponad 62 procent obywateli Hiszpanii. Eksperci państwowego ośrodka badawczego wskazują, że nigdy w historii tego kraju tak wysoki odsetek populacji deklarował absencję na uroczystościach religijnych.

 

Chcąc przeprowadzić ogromne zmiany społeczno-ekonomiczne, brytyjscy radykałowie, którzy bezwstydnie wykorzystują dzieci do swoich protestów w obronie klimatu, wezwali do zorganizowania „zgromadzenia obywateli”, podobnego do tego, jakie przygotowało projekt zmiany konstytucji w sprawie aborcji na terenie Irlandii.

 

Krwawe zamachy terrorystyczne na Sri Lance to odwet za ataki na meczety w nowozelandzkim Christchurch, do jakich doszło w marcu – powiedział lankijski wiceminister obrony Ruwan Wijewardene. Tymczasem do dokonania rzezi w Wielką Niedzielę przyznało się Państwo Islamskie. Muzułmańska organizacja terrorystyczna nie przedstawiła jednak żadnych dowodów potwierdzających swoje sprawstwo.

 

W żaden sposób wypowiedzi pana Pompeo i pani Mosbacher nie spotkały się ze zdecydowaną repliką ze strony polskiej. To przedłużające się milczenie jest bardzo niepokojące, ponieważ ono może wskazywać, że istnieje wola polityczna, żeby te roszczenia po prostu realizować – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy/Konfederacja).


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.