DZIŚ JEST:   17   GRUDNIA   2018 r.

Św. Jana z Mathy
Św. Modesta
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jerzy Wolak

Zamek jak stary!


Opisując w poprzednim numerze alzacki zamek Haut‑Kœnigsbourg – oryginalnie średniowieczny, przez zawieruchę wojny trzydziestoletniej zniszczony i w pierwszej dekadzie ubiegłego stulecia z wielkim rozmachem odbudowany – ubolewałem nad brakiem podobnych inicjatyw w Polsce. Tymczasem w najpiękniejszym zakątku Jury Krakowsko‑Częstochowskiej właśnie zakończono odbudowę jednej z królewskich warowni tworzących słynny szlak Orlich Gniazd.
 

Zamek w Bobolicach został wzniesiony w połowie XIV stulecia przez Kazimierza Wielkiego jako część linii obronnej zabezpieczającej zachodnią rubież dopiero co odrodzonego Królestwa Polskiego. Jednakowoż przez cały okres średniowiecza tej części państwa nie niepokoił żaden wróg, przeto zamkowi nie dane było dowieść swej wartości bojowej. Po raz pierwszy oblężony podczas zbrojnych zachodów arcyksięcia Maksymiliana Habsburga o koronę polską w roku 1587 – czyli już w epoce artylerii – został dotkliwie poturbowany, ale nie zniszczony. Uległ dopiero Szwedom – znany z kart sienkiewiczowskiego Potopu jenerał Burchard Müller spod murów jasnogórskiej twierdzy sromotnie przegnany powetował sobie upokorzenie grabieżą i dewastacją archaicznych już wówczas okolicznych zamków.

 
Po co komu ruiny?

Najbardziej jednak kuriozalna batalia rozegrała się na bobolickich ruinach w zaraniu XXI wieku. Ale po kolei: w roku 1882, wskutek przeprowadzonej mocą carskiego ukazu parcelacji gruntów działka z ruinami zamku przypadła jednej z miejscowych rodzin chłopskich, by pozostawać w jej rękach przez siedem dekad, dopóki komunistyczne państwo ich nie znacjonalizowało. W roku 1994, po wygranym procesie, właściciele działki odzyskali także ruiny, by wkrótce sprzedać je przedsiębiorcy Jarosławowi Laseckiemu, a ten wraz z bratem postanowił je odbudować. Nie wiedział, że taki pomysł to dla urzędu konserwatora zabytków jawny casus belli
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Białoruskie media donoszą, że prezydent Łukaszenka odbył tajną naradę z rządem w sprawie sugestii Rosji, która w zamian za zniwelowanie drastycznych skutków „naftowego manewru podatkowego” chce całkowitej integracji obydwu państw. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli opowiedzieć się za tym, by Mińsk nie ulegał naciskom.

 
 

Po dwóch tygodniach negocjacji „ekspertów” – poprzedzonych licznymi podróżami wiceministra Michała Kurtyki i spotkaniami z liderami innych państw – uczestnicy szczytu klimatycznego COP24 przyjęli zestaw zasad, mających ożywić porozumienie paryskie z 2015 r. Nie uzgodniono szeregu konkretnych kwestii, które ponownie mają być poruszane podczas przyszłorocznego spotkania w Chile.

 

Jednym z nowych biskupów archidiecezji krakowskiej zostać miał ksiądz prałat Franciszek Ślusarczyk. Niespodziewanie jednak 12 grudnia nominat złożył na ręce Ojca Świętego dymisję. Dlaczego? – To jest tajemnicą – powiedział w Radiu Kraków metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

 

Znany dziennikarz Antonio Socci wyraził oburzenie słowami watykańskiego Sekretarza Stanu w sprawie Asii Bibi. Kościelny dyplomata stwierdził, że Watykan nie podejmuje w tej kwestii żadnych działań. 

 

Chociaż islamiści sieją terror i spustoszenie w krajach Europy Zachodniej, Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie, to problem jest nam – Polakom – bliższy, niż się to może na pozór wydawać. W dobie tanich i szybkich podróży, w erze międzynarodowych korporacji i braku kontroli granicznych, Paryż, Berlin czy Londyn nie są odległymi i niedostępnymi ośrodkami, w których nie znajdziemy zbyt wielu rodaków. Śmierć Polaka w zamachu w Strasburgu brutalnie nam przypomina, że terroryzm nie jest wyłącznie problemem Zachodu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.