DZIŚ JEST:   17   PAŹDZIERNIKA   2018 r.

Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jerzy Wolak

Zamek jak stary!


Opisując w poprzednim numerze alzacki zamek Haut‑Kœnigsbourg – oryginalnie średniowieczny, przez zawieruchę wojny trzydziestoletniej zniszczony i w pierwszej dekadzie ubiegłego stulecia z wielkim rozmachem odbudowany – ubolewałem nad brakiem podobnych inicjatyw w Polsce. Tymczasem w najpiękniejszym zakątku Jury Krakowsko‑Częstochowskiej właśnie zakończono odbudowę jednej z królewskich warowni tworzących słynny szlak Orlich Gniazd.
 

Zamek w Bobolicach został wzniesiony w połowie XIV stulecia przez Kazimierza Wielkiego jako część linii obronnej zabezpieczającej zachodnią rubież dopiero co odrodzonego Królestwa Polskiego. Jednakowoż przez cały okres średniowiecza tej części państwa nie niepokoił żaden wróg, przeto zamkowi nie dane było dowieść swej wartości bojowej. Po raz pierwszy oblężony podczas zbrojnych zachodów arcyksięcia Maksymiliana Habsburga o koronę polską w roku 1587 – czyli już w epoce artylerii – został dotkliwie poturbowany, ale nie zniszczony. Uległ dopiero Szwedom – znany z kart sienkiewiczowskiego Potopu jenerał Burchard Müller spod murów jasnogórskiej twierdzy sromotnie przegnany powetował sobie upokorzenie grabieżą i dewastacją archaicznych już wówczas okolicznych zamków.

 
Po co komu ruiny?

Najbardziej jednak kuriozalna batalia rozegrała się na bobolickich ruinach w zaraniu XXI wieku. Ale po kolei: w roku 1882, wskutek przeprowadzonej mocą carskiego ukazu parcelacji gruntów działka z ruinami zamku przypadła jednej z miejscowych rodzin chłopskich, by pozostawać w jej rękach przez siedem dekad, dopóki komunistyczne państwo ich nie znacjonalizowało. W roku 1994, po wygranym procesie, właściciele działki odzyskali także ruiny, by wkrótce sprzedać je przedsiębiorcy Jarosławowi Laseckiemu, a ten wraz z bratem postanowił je odbudować. Nie wiedział, że taki pomysł to dla urzędu konserwatora zabytków jawny casus belli
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Grupa, której przewodniczy honduraski kardynał Oscar Rodrizguez Maradiaga jako jedyna w swoich postulatach zawarła wezwanie do akceptacji przez Kościół surogacji oraz adopcji dzieci przez homozwiązki. Dodatkowo, zachęcili hierarchów do głębszego pochylenia się nad problemem zaakceptowania osób LGBT w Kościele.

 
 

„Nabór na studia gender zostanie zlikwidowany na wszystkich uczelniach na Węgrzech od 2019 roku” – wynika z dekretu rządu premiera Viktora Orbana, który został opublikowany w najnowszym „Monitorze Węgierskim”.

 

Od kilku dni Onet.pl publikuje nagrania z taśm mających skompromitować najważniejsze postaci obecnej sceny politycznej. Tymczasem TVP znalazła zapisy z rozmów, podczas których prominentny polityk wskazuje wprost, że portal Onet.pl został zakupiony przez Niemców. Wszystko jakoby w celu uzyskania wpływu na polską opinię publiczną. 

 

Kardynał Robert Sarah przestrzegł uczestników obecnego synodu biskupów przed rozmiękczaniem nauki Kościoła. Podkreślił, że wbrew pozorom, nie przyczyni się to do zdobycia serc młodzieży.

 

 

Ponad połowa przyszłych inżynierów i intelektualistów, kształcących się na amerykańskich uczelniach, jest słaba psychicznie. Poza depresją, młodzi zgłaszają, że cierpią na różnego rodzaju stany lękowe i mają myśli samobójcze. Jak interpretuje się pogorszenie stanu zdrowia psychicznego młodego pokolenia, które powinno rozkwitać?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.