DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Zamach w twierdzy Hezbollahu

Zamach w twierdzy Hezbollahu
fot. MAHMOUD KHEIR / REUTERS

Co najmniej 5 osób zginęło a ponad 60 zostało rannych w zamachu, który miał miejsce na przedmieściach Bejrutu. To jeden z wielu aktów terrorystycznych, które miały miejsce w ostatnich miesiącach w Libanie. Samochód-pułapka eksplodował w godzinach szczytu w ruchliwej dzielnicy, wywołując popłoch wśród ludności. Zamach związany jest z wojną w Syrii, a południowe przedmieścia Bejrutu, w których miał miejsce, uważane są za twierdzę Hezbollahu.


Hezbollah jest - w przeciwieństwie do większości sunnitów - zaangażowany w konflikt w Syrii po stronie rządowej. Zamach był prawdopodobnie zemstą za dokonane przez członków tej organizacji zabójstwo sunnickiego polityka Mohamada Chataha, które miało miejsce 27 grudnia.


Jak podaje BBC, bomba, która wybuchła w samochodzie-pułapce, zniszczyła kilka pojazdów i kilka elewacji w jednej z gęsto zaludnionych dzielnic stolicy Libanu. Nie jest to pierwszy tego typu przypadek w ostatnim półroczu. Aktów terroru dokonywał zarówno sam Hezbollah jak i jego wrogowie.


W zamachu, który miał miejsce w piątek 27 grudnia zginął były minister Mohamad Chatah - sunnita i krytyk Hezbollahu. Z kolei 9 czerwca bomba podłożona w samochodzie-pułapce w Dahiyeh zabiła dziesiątki osób. Rejon ten był, podobnie jak południowe przedmieścia Bejrutu, uważany za teren Hezbollahu. Natomiast 15 sierpnia w rejonie Shia zginęło 27 osób, a setki zostały rannych. 23 sierpnia ponad 40 osób zostało zabitych a 400 rannych w atakach w pobliżu sunnickich meczetów w Trypolisie. Z kolei 19 listopada 22 osoby zginęły, a ponad 140 odniosło obrażenia w zamachu bombowym dokonanym przy irańskiej ambasadzie. 4 grudnia zastrzelono dowódcę Hezbollahu Hassana Lakkisa.


Libańscy politycy potępili ostatni zamach. Premier Najob Mikati powiedział, że terroryści planowali spisek zmierzający do obalenia libańskich władz. Choć niektóre zamachy w ostatnim czasie przynosiły jeszcze więcej ofiar, to ten z 2 stycznia był wyjątkowo przerażający - miał miejsce w ruchliwej dzielnicy podczas godzin szczytu.Źródło: bbc.co.uk

Mjend


DATA: 2014-01-03 07:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.