DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 25  >   TEMAT NUMERU: ZAMACH NA NIEWINNOŚĆ

Arkadiusz Stelmach, Jerzy Wolak

Zamach na niewinność


Świat Zachodu zbudowany na fundamencie prawdy, dobra i piękna zalewa dziś wszechogarniające kłamstwo, zło i brzydota. Zmasowany atak ciemnej strony mocy uderzył w miejsce najwrażliwsze – duszę dziecka.

Od zarania dziejów rozrywka – sfera życia nieodzowna dla właściwego funkcjonowania człowieka – była nierozerwalnie związana z podstawowym zadaniem życiowym rodzaju ludzkiego: czynieniem sobie Ziemi poddaną. Biesiada umacniała więzi społeczne, zabawa ruchowa rozwijała tężyznę fizyczną a lektura – umysłową. Polowanie zaś przygotowywało do prawidłowych zachowań w warunkach wojny, jednocześnie wzbogacając jadłospis.

Dzieci bawiły się, imitując świat dorosłych, a ich zabawki pełniły funkcję edukacyjną. Lalka i jej domek, wózek, wyposażenie kuchni od najmłodszych lat pomagały dziewczynce wdrażać się w rolę pani domu; figurki żołnierzyków, samoloty, samochody, maszyny budowlane, statki, wreszcie łuk czy strzelba kierowały zainteresowania chłopca ku funkcji budowniczego, odkrywcy, żywiciela i obrońcy.

Wszystko zaczęło się od oder­wania rozrywki od jej utylitarnego celu. Zabawy i zabawki przestały służyć, a jak wiemy nieodmienną konsekwencję non serviam stanowi pragnienie zostania panem. Czyż nie takim właśnie statusem rozrywka cieszy się w dzisiejszej cywilizacji Zachodu? Czyż nie ona wyznacza imperatyw działania współczesnego człowieka – skończonego homo ludens – dla którego ostatecznym celem egzystencji jest dobra zabawa? Słowo‑klucz do zrozumienia mentalności dzisiejszego przedstawiciela dawnej cywilizacji łacińskiej brzmi wszak: fun.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.

 
 

W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".

 

Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.

 

Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.

 

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.