DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Zamach bombowy na katolicką katedrę na Filipinach. Nie żyje co najmniej 20 osób

Zamach bombowy na katolicką katedrę na Filipinach. Nie żyje co najmniej 20 osób
Handout via REUTERS

Na wyspie Jolo należącej do Filipin doszło do zamachu bombowego w katolickiej katedrze. W wyniku eksplozji zginęło co najmniej 20 osób. Atak to najprawdopodobniej islamska odpowiedź na fakt, że mieszkańcy Jolo odrzucili tydzień temu możliwość włączenia wyspy do muzułmańskiej strefy autonomicznej.

 

Do tragicznego zdarzenia doszło w katedrze Matki Bożej z Góry Karmel na wyspie Jolo, będącej częścią Filipin. Jak wynika ze wstępnych ustaleń śledczych, zamachowcy podłożyli dwie bomby. Jedna z nich wybuchła w środku świątyni, natomiast druga na parkingu przed wejściem. Wiele wskazuje na to, że atak został przeprowadzony przez muzułmańskich separatystów. Zaledwie tydzień temu mieszkańcy Jolo odrzucili w referendum możliwość włączenia wyspy do muzułmańskiej strefy ekonomicznej.

 

Jak informuje „New York Times”, eksplozje miały miejsce w niedzielę rano, gdy wierni gromadzili się na Mszy św. Gerry Besana, rzecznik filipińskiego wojska poinformował, że bomby były „domowej roboty”. Prawdopodobnie obie miały eksplodować w środku katedry, ale po wybuchu pierwszej z nich, zamachowcy spanikowali i wybiegli na zewnątrz świątyni. Wówczas eksplodował drugi z ładunków.

 

W zamachu zginęło co najmniej 20 osób, z czego 7 z nich to żołnierze, którzy zabezpieczali katedrę. Wybuch był na tyle silny, że ranił aż 77 osób, w tym 16 policjantów i członków wojska. Delfin Lorenzana, sekretarz obrony Filipin poinformował, że w całej armii obowiązuje podwyższony stopień ryzyka, dlatego ochroną objęto wszystkie najważniejsze miejsca katolickiego kultu w kraju. „Zapewniamy naszych obywatel, że wykorzystamy pełną moc prawa i wszystkie środki, aby postawić przed sądem sprawców tego zdarzenia” – powiedział Lorenzana.

 

Wstępne ustalenia śledczych wskazują, że winę za zamach ponoszą muzułmańscy separatyści z organizacji Abu Sajfan, choć na ten moment nie można tego potwierdzić w stu procentach. Warto przypomnieć, że Abu Sajfan to niewielka grupa bojowników powiązanych z Państwem Islamskim, która została oskarżona o najgorsze ataki na Filipinach w ciągu ostatnich dziesięcioleci, w tym porwania, zamachy bombowe i ścięcia głowy zagranicznych i lokalnych zakładników. Obejmuje to również najgroźniejszy zamach terrorystyczny w kraju tj. bombardowanie promu pasażerskiego w Manili w 2004 r., w którym zginęło ponad 100 osób.

 

Katedra w Jolo była częstym celem bojowników Abu Sajfan. W 2010 roku przeprowadzono dwa ataki z użyciem granatów, ale szczęśliwie wówczas nikt nie został ranny. Trzy lata później przeprowadzono podobny atak, w którym rannych zostało dwóch mężczyzn.

 

 

Źródło: New York Times

WMa

 


DATA: 2019-01-28 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Widocznie nie wiedzieli, że dzień wcześniej Kościół katolicki obchodził dzień islamu. Gdyby o tym wiedzieli, wzruszyłyby się ich wrażliwe serdudzka i poniechaliby zamachu bombowego...
ponad 1 rok temu / Migg
 
Co to jest dzień islamu W kk?????? Bluznierstwo i jeszcze raz bluznierstwo!!! Jestem oburzona
ponad 1 rok temu / Gość
 
Matka Teresa z Kalkuty: ? Jeżeli matka może zabić własne dziecko, co może powstrzymać ciebie i mnie od zabijania się nawzajem?
ponad 1 rok temu / Maria
 
Kolejne żniwo fałszywej religii.
ponad 1 rok temu / magis
 
@Amelka Mało tego, że był dzień islamu. Chrystus kazał ponadto wybaczać swoim prześladowcom, modlić się za nich i nadstawiać im drugi policzek.
ponad 1 rok temu / trooper
 
Ciężko czytać takie wiadomości, gdy w naszej ojczyźnie tych co bomby podkładają gości się w kościołach. Takie sytuacje dzięki dniom islamu w katolickich kościołach mogą być bliską przyszłością u nas.
ponad 1 rok temu / banita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.