DZIŚ JEST:   09   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy
 
 
 
 

Żakowski zagrzewa do walki: czeka nas wojna religijna. Im szybciej, tym lepiej

Żakowski zagrzewa do walki: czeka nas wojna religijna. Im szybciej, tym lepiej
fot. Maciej Biedrzycki/FORUM

Cena unikania wojny i podtrzymywanego przez wiele pokoleń pokoju religijnego staje się coraz większa, bo blokuje nam dostęp do nowoczesności – napisał lewicowy publicysta, Jacek Żakowski w tekście dla portalu Wirtualna Polska.

 

Jeden z czołowych lewicowych publicystów założył, iż Polska odroczyła wojnę, która przetoczyła się wiele wieków temu w Europie. Mowa oczywiście o, jak ją nazywa Żakowski, wojnie religijnej. I to z powodu tego odroczenia Polska ma być krajem nienowoczesnym. „Nie udało nam się przecież ewolucyjnie ustanowić nowoczesnych relacji między Kościołem i państwem: religią i społeczeństwem; wiarą i ludzkim życiem” – napisał Żakowski, znany z łamów komunistycznego tygodnika „Polityka”.

 

W jego opinii „historycznie zachodnie rządy prawa są owocem wojen religijnych”. Żakowski wyraźnie wierzy, że społeczeństwo zlaicyzowane może być takie jedynie za sprawą wojny religijnej. Publicysta, poszukując przyczyn tego, że w Polsce nie było dotąd „wojny religijnej”, ocenia, iż wiara Polaków jest daleka jest od ideału. „Polacy nie bardzo przejmują się ideami” – stwierdza. „(…) łatwo zauważyć, że w Polsce silniejsza jest więź religijna (poczucie przynależności do wspólnoty kościelno-narodowej), niż wiara religijna (czyli osobista relacja z Bogiem oparta na zasadach ustalonych przez Kościół)” – poucza publicysta.

 

Żakowski ocenia, że obecnie – oczywiście winne jest temu rzekome poparcie PiS udzielane Kościołowi w Polsce – „aktywność Kościoła stała się bardziej opresyjna” w porównaniu z minionymi dekadami.

 

Publicysta zauważa, że w tej chwili „wojna religijna” to „głównie wojna elit”, co pozwala Polsce „bezpiecznie posuwać się do przodu w stronę bardziej nowoczesnego porządku”. Oczywiście główny problem prowadzący do, jak twierdzi publicysta, radykalizacji w owej „wojnie” stanowi państwo, które zastosowało… przemoc (sic!) wobec kobiety, która dokonała profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Obrzydliwą profanację obrazu Maryi Żakowski nazywa przy tym aktem, który „może kogoś drażnić”.

 

Publicysta ocenia, iż „wojna religijna” wydaje się konieczna, by „kulturowo przeskoczyć mur dzielący pozostałości feudalnego kościoła od zachodniego modelu nowoczesności”. „(…) by Polska stała się krajem nowoczesnym, praworządnym, demokratycznym, racjonalnym, zamożnym, zapewne musimy – jak wiele społeczeństw na przestrzeni wieków – poczuć choćby przedsmak tego, czym grozi państwo wyznaniowe, sojusz tronu z ołtarzem, (…) uprzywilejowanie religii” – czytamy w tekście. „Im szybciej, tym lepiej” – wzywa na koniec lewicowy publicysta.

 

 

Źródło: wp.pl

ged


DATA: 2019-05-11 12:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Temu panu, każdy Katolik,powinien podziękować...tac byli są i będą. Niestety istnieje szansa że sprowadzą ten kraj do ruiny moralnej. Chrystusa i Maryi nie pokonają b to niemożliwe,ale kraj mogą zniszczyć jeśli nam zafundują unijny dyktat. Szyderca pełni szyderstwa którzy zdrowej nauki nie mogą ścierpieć. Oby Bóg odmienił ich serca bo idą jak kozły na rzeź.
6 miesięcy temu / LukaszW
 
Żakowski ma racje.Zwrot i pożegnanie wszystkich religii nastąpi jednak po III wojnie światowej
6 miesięcy temu / obserwatorysta
 
@Teddy stawiam na Francyje, im pierwszym skończy się kasa na socjal, no i są trochę dalej.
6 miesięcy temu / szpulas11
 
Czy będą tworzyć Sturmabteilung bojówki szturmowe do walki z Kościołem i PIS? Czy będą robić Kristalnacht i "noc długich noży"? Oczywiście pod hasłem, demokracja, tolerancja, wolność i nowoczesność
6 miesięcy temu / patriota
 
@nn. Po co wchodzisz na ten portal?
6 miesięcy temu / Ajot
 
Dlaczego Komorowski bywał w Częstochowie m.in. na dozynkach i in? KWasniewski witał i przyjeżdżał żegnac z małżonka Papieża Jana Pawła II? Dlaczego Wałęsa miał/ma wpiętą Matkę Boską w klapę bo pomysłodawcy mieli plan i miał zwieść ufny lud? Załuje Zakowski,że obrączkę? ma na prawej ręce? Dlaczego w takim razie nie "błogosławił" jego życia jakiś ostatni sekretarz partii?
6 miesięcy temu / vERO
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.