DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Zakonnicy wznowią wytwarzanie średniowiecznego piwa dzięki odczytaniu starych ksiąg

Zakonnicy wznowią wytwarzanie średniowiecznego piwa dzięki odczytaniu starych ksiąg
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Zakonnicy w belgijskim Grimbergen Abbey wznowili działalność browarniczą. Stało się to możliwe dzięki odczytaniu oryginalnych metod produkcji ze średniowiecznych ksiąg. Nowinę ogłosił przełożony generalny ojciec Karel Stautemas. W uroczystym ogłoszeniu nowiny udział wziął także burmistrz położonego w pobliżu Brukseli miasta, a także ponad 100 dziennikarzy.

 

Receptura piwa pochodzi z XII-wiecznych ksiąg, odczytanych niedawno na nowo. Manuskrypty te ocalały z XVIII-wiecznego pożaru, jednak były nieużywane. Wynikało to z trudności z ich odczytaniem. Napisano je bowiem w języku staroholenderskim i średniowiecznej łacinie. Do odczytania starych ksiąg zaangażowano zespół wolontariuszy. Po długiej pracy odkryli oni przepisy i zasady wyrobów piwa.

 

Przeor podkreślił, by nie spożywać zbyt dużej ilości piwa, gdyż średniowieczny wyrób jest dość mocnym trunkiem (ponad 10 procent). Poparł go burmistrz, podkreślając, że najlepiej wypić 1 lub 2 piwa.

 

Okazało się, że średniowieczni mnisi doskonalili przepis co około 10 lat. Zakonnicy będą naśladować swych średniowiecznych poprzedników – nie zamierzają używać sztucznych składników i chcą wykorzystać lokalną glebę. 

 

Mikrobrowar będzie sprzedawał produkty francuskim i belgijskim miłośnikom piwa.

 

Źródło: theguardian.com

mjend


DATA: 2019-05-24 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zakonne piwa zwać się będą: asceza, pokuta, kontemplacja, dyscyplina, umartwienie, post, modlitwa, a może będzie jałmużną?
1 miesiąc temu / gość
 
@cisza w. Trzeba było skorzystać z okazji żeby siedzieć cicho. Niektórzy to piszą te komentarze chyba tylko po to, żeby pokazać jak są głupi. Widać, nie wystarcza już że podważyło się odwieczne wartości, teraz trzeba walczyć z faktami. A piwo w Polsce jest dobre. Wystarczy wydać kilka złotych więcej.
1 miesiąc temu / Robert
 
no szkoda, że to nie w Polsce.
1 miesiąc temu / NIck
 
Oczywiście, że jest coś takiego, jak łacina średniowieczna. Jest ona o wiele prostsza, niż łacina klasyczna. A co do polskiego piwa, to trzeba pić te, które pochodzi z niewielkich browarów.
1 miesiąc temu / marguar
 
@Cisza: Oczywiście że łacina się zmieniała. Nie można nazwać języka martwym, kiedy jest w powszechnym użyciu - łacina w Europie aż do XVIII w. była lingua franca. Łacinę "uśmiercić" próbowali niektórzy postępowi językoznawcy. Proponuję porównać teksty pisane łaciną klasyczną i średniowieczną.
1 miesiąc temu / bvr
 
@Cisza W - dobrze jednak byłoby zapoznać się z tematem, o którym się wypowiada. Łacina jak najbardziej ewoluowała i zmieniała się na przestrzeni dziejów.
1 miesiąc temu / Akwin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.