DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Zakonnicy wznowią wytwarzanie średniowiecznego piwa dzięki odczytaniu starych ksiąg

Zakonnicy wznowią wytwarzanie średniowiecznego piwa dzięki odczytaniu starych ksiąg
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Zakonnicy w belgijskim Grimbergen Abbey wznowili działalność browarniczą. Stało się to możliwe dzięki odczytaniu oryginalnych metod produkcji ze średniowiecznych ksiąg. Nowinę ogłosił przełożony generalny ojciec Karel Stautemas. W uroczystym ogłoszeniu nowiny udział wziął także burmistrz położonego w pobliżu Brukseli miasta, a także ponad 100 dziennikarzy.

 

Receptura piwa pochodzi z XII-wiecznych ksiąg, odczytanych niedawno na nowo. Manuskrypty te ocalały z XVIII-wiecznego pożaru, jednak były nieużywane. Wynikało to z trudności z ich odczytaniem. Napisano je bowiem w języku staroholenderskim i średniowiecznej łacinie. Do odczytania starych ksiąg zaangażowano zespół wolontariuszy. Po długiej pracy odkryli oni przepisy i zasady wyrobów piwa.

 

Przeor podkreślił, by nie spożywać zbyt dużej ilości piwa, gdyż średniowieczny wyrób jest dość mocnym trunkiem (ponad 10 procent). Poparł go burmistrz, podkreślając, że najlepiej wypić 1 lub 2 piwa.

 

Okazało się, że średniowieczni mnisi doskonalili przepis co około 10 lat. Zakonnicy będą naśladować swych średniowiecznych poprzedników – nie zamierzają używać sztucznych składników i chcą wykorzystać lokalną glebę. 

 

Mikrobrowar będzie sprzedawał produkty francuskim i belgijskim miłośnikom piwa.

 

Źródło: theguardian.com

mjend


DATA: 2019-05-24 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zakonne piwa zwać się będą: asceza, pokuta, kontemplacja, dyscyplina, umartwienie, post, modlitwa, a może będzie jałmużną?
6 miesięcy temu / gość
 
@cisza w. Trzeba było skorzystać z okazji żeby siedzieć cicho. Niektórzy to piszą te komentarze chyba tylko po to, żeby pokazać jak są głupi. Widać, nie wystarcza już że podważyło się odwieczne wartości, teraz trzeba walczyć z faktami. A piwo w Polsce jest dobre. Wystarczy wydać kilka złotych więcej.
6 miesięcy temu / Robert
 
no szkoda, że to nie w Polsce.
6 miesięcy temu / NIck
 
Oczywiście, że jest coś takiego, jak łacina średniowieczna. Jest ona o wiele prostsza, niż łacina klasyczna. A co do polskiego piwa, to trzeba pić te, które pochodzi z niewielkich browarów.
6 miesięcy temu / marguar
 
@Cisza: Oczywiście że łacina się zmieniała. Nie można nazwać języka martwym, kiedy jest w powszechnym użyciu - łacina w Europie aż do XVIII w. była lingua franca. Łacinę "uśmiercić" próbowali niektórzy postępowi językoznawcy. Proponuję porównać teksty pisane łaciną klasyczną i średniowieczną.
6 miesięcy temu / bvr
 
@Cisza W - dobrze jednak byłoby zapoznać się z tematem, o którym się wypowiada. Łacina jak najbardziej ewoluowała i zmieniała się na przestrzeni dziejów.
6 miesięcy temu / Akwin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.