DZIŚ JEST:   22   MARCA   2019 r.

Św. Zachariasza, papieża
Bł. Baldwina z Boucle
 
 
 
 

Zakończyły się wybory w Turcji. Wstępne wyniki wskazują na zwycięstwo obozu Erdogana

Zakończyły się wybory w Turcji. Wstępne wyniki wskazują na zwycięstwo obozu Erdogana
REUTERS/Umit Bektas/Forum

Dokładnie o godz. 17.00 w Turcji zakończyły się przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne. Po przeliczeniu 50,4 proc. głosów w wyborach prezydenckich i 37,6 proc. głosów w wyborach parlamentarnych niemal wszystko wskazuje na to, że pokerowa zagrywka prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zakończyła się tak, jak życzył sobie tego przywódca Turcji jego obóz polityczny w obu głosowaniach uzyska bezwzględnej większości głosów.

 

Zgodnie z przeprowadzonym 16 kwietnia 2017 roku referendum obywatele Turcji zdecydowali o zmianie systemu rządów z parlamentarnego na prezydencki. Oznacza to, że zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich będzie pełnił jednocześnie funkcję szefa rządu. Zmianie uległa ponadto liczba wybieranych posłów do parlamentu z 550 na 600. Wydłużono także ich kadencję - z czterech do pięciu lat.

 

Z informacji podanych przez turecki dziennik „Hurriyet” na obecnym etapie, po przeliczeniu 50,4 proc. głosów w wyborach prezydenckich Recep Tayyip Erdogan uzyskał 56,5 proc. głosów, a jego rywal, przedstawiciel opozycji Muharrem Ince - 28,6 proc.

 

Z kolei w wyborach parlamentarnych po zliczeniu 37,6 proc. głosów prowadzi rządząca partia AKP Erdogana, która dotychczas zdobyła 47,1 proc. Centrolewicowa CHP uzyskała 19,4 proc., nacjonalistyczna MHP - 12,2 proc., a prokurdyjska HDP - 9,1 proc.

 

Próg wyborczy w Turcji wynosi 10 proc.

 

Według tureckiej telewizji państwowej TRT frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich w Turcji wyniosła 86,82 proc., a w odbywających się jednocześnie wyborach parlamentarnych 87 proc.

 

Na wtorek zapowiedziano podanie ostatecznych wyników niedzielnych głosowań.

 

Źródło: gazetaprawna.pl, interia.pl

TK


DATA: 2018-06-25 07:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie czytałeś Talmudu? Dziwne. Tam stoi jak wół kim jest Jezus Chrystus.
8 miesięcy temu / op
 
Erdogan jest na ścieżce do bycia Kalifem. Cała pseudoreligia muzułmanów jest oparta na zaprzeczeniu śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli Jego Bóstwa. Erdogan organizuje kraje muzułmańskie przeciwko Izraelewi. Oni nienawidzą Żydów i chrześcijan. Krótko mówiąc Islam to Bestia.
8 miesięcy temu / Sec do op
 
Erdogan walczy o godny byt, siłę i bezpieczenstwo swojego narodu w warunkach w jakich się urodził, wychował i żyje . Nie pozwolił na przejęcie władzy nad Turkami przez żydowskiego antychrysta z USA. Pod tym względem jest godzien szacunku. Kiedy słyszę o układanym nowym sojuszu Macierewicza-Ziobry z Michałem Kamińskim, zbiera mnie na wymioty. Kiedy widzę Macierewicza dumnego z oddania naszej państwowości i bezpieczeństwa żydowskiemu antychrystowi z USA, chce mi się żygać.
8 miesięcy temu / op
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.