DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Zakończyły się obrady Rady Kardynałów

Zakończyły się obrady Rady Kardynałów
fot. sorinetzu / sxc.hu

W Watykanie zakończyły się trwające od wtorku, 1 października obrady Rady Kardynałów, utworzonej przez Ojca Świętego, aby służyć mu radą w sprawach zarządzania Kościołem oraz reformy Kurii Rzymskiej – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.


Jednocześnie podano do wiadomości, że kolejne spotkanie tego gremium będzie miało miejsce w dniach 3-5 grudnia. Przewiduje się także kolejne – w lutym przyszłego roku. W ten sposób prace Rady, zwłaszcza w obecnej fazie początkowej będą mogły szybko postępować naprzód - czytamy w komunikacie watykańskiego Biura Prasowego.

 

Wcześniej rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ poinformował dziennikarzy, że wczorajsze obrady Rady Kardynałów zdominowały plany reformy Kurii Rzymskiej. Dodał, że chodzi nie tyle o modyfikację dotychczasowej konstytucji "Pastor bonus" z 1988 roku, ale w istocie o wypracowanie nowej konstytucji, z dość istotnymi nowościami.

 

Rzecznik Watykanu zaznaczył, że w rozważaniach Rady można wyraźnie dostrzec zamiar podkreślenia służebnego charakteru posługi Kurii wobec Kościoła powszechnego i Kościołów lokalnych. Nie ma on być traktowany jako organ wykonywania władzy centralistycznej. Mówiono też o roli Sekretariatu Stanu, który powinien być pod każdym względem "sekretariatem papieża" w jego posłudze dla Kościoła powszechnego.

 

Zdaniem ks. Lombardiego opinie ośmiu purpuratów będą szczególnie przydatne dla Ojca Świętego, w związku ze wskazaniami, jakie ma zamiar przekazać nowemu sekretarzowi stanu, który obejmie obowiązki 15 października. Poruszano też kwestię relacji między szefami dykasterii a papieżem oraz koordynacji między różnymi dykasteriami i biurami. W tym kontekście była mowa o możliwości ustanowienia "moderatora Kurii" i jego ewentualnych funkcjach. Rada poruszyła pokrótce sprawę ewentualnej reorganizacji instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie dobrami doczesnymi. Nie poruszyła tych kwestii dogłębnie, oczekując na wyniki prac komisji powołanych w tym celu przez Ojca Świętego.


Wiele miejsca zajęła kwestia roli i miejscu wiernych świeckich w Kościele. Ks. Lombardi dodał, że Rada mówiła też dzisiaj o sprawach związanych z Synodem Biskupów, biorąc pod uwagę, że w najbliższych dniach papież ogłosi temat najbliższego zgromadzenia i sposób prowadzenia prac synodalnych.


W pierwszym dniu głównymi kwestiami podejmowanymi przez Radę Kardynałów była tematyka najbliższego Synodu Biskupów oraz wzmocnienie kolegialności w Kościele. We wtorek rano spotkała się w bibliotece prywatnej Ojca Świętego, w Pałacu Apostolskim, ale już po południu w Domu Świętej Marty, gdzie zakwaterowani są wszyscy jej członkowie. Po słowach wprowadzenia Papieża Franciszka członkowie Rady wymienili opinie na temat wizji Kościoła w ujęciu II Soboru Watykańskiego. „Mówiono o misji Kościoła, o relacji między Kościołem powszechnym a Kościołami lokalnymi, o komunii, uczestnictwie, kolegialności w prowadzeniu Kościoła, o Kościele ubogich, o misji świeckich w Kościele, o służebnym charakterze i wszystkich instytucji kościelnych i odpowiedzialności wszystkich członków Kościoła za wspólnego dobra” - stwierdził ks. Lombardi.

 

Natomiast we wtorek po południu mówiono o kolejnym Synodzie Biskupów. Ks. Lombardi przypomniał, że Papież Franciszek już zapowiedział, że będzie on poświęcony osobie i rodzinie w świetle Ewangelii. Z tego względu na sesji roboczej obecny był także sekretarz generalny Synodu, abp Lorenzo Baldisseri. Kwestia ta jest dość pilna i można oczekiwać, że niebawem - za tydzień lub dwa zostanie ogłoszony temat Synodu. Mówiono także o nowych sposobach pracy zgromadzenia Synodu, zarówno zwyczajnego jak i nadzwyczajnego oraz konieczności ich udoskonalenia.

 

W sesjach wtorkowych uczestniczył Ojciec Święty. Natomiast w środę rano Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej. W tym czasie Rada Kardynałów omawiała kwestie związane z reformą Kurii Rzymskiej. Jak zaznaczył ks. Lombardi chodzi o relacje dykasterii z Ojcem Świętym, koordynację ich prac, funkcje Sekretariatu Stanu i tak dalej... „Są to kwestie bardzo szerokie, złożone, co do których istnieje duża ilość przedstawionych sugestii i pomysłów. Obecnie kardynałowie będą pracować także nad tą tematyką” - zapowiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

 

Ks. Lombardi zaznaczył, że ośmiu kardynałów – członków Rady - jednak nie są delegatami poszczególnych kontynentów. Są oni członkami kolegium biskupów, znającymi problemy Kościoła w różnych częściach świata i oczywiście cieszą się wielkim zaufaniem papieża. Ponadto podkreślił, że Rada doradza, ale decyduje papież. W skład tej grupy papież Franciszek powołał 13 kwietnia b.r.: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczącego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javiera Errázuriza Ossę, emerytowanego arcybiskupa Santiago de Chile (Chile); kard. Oswalda Graciasa, arcybiskupa Bombaju (Indie); kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi (Niemcy); kard. Laurenta Monsengwo Pasinyę, arcybiskupa Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Seana Patricka O’Malleya, O.F.M. Cap., arcybiskupa Bostonu (U.S.A.); kard. George'a Pella, arcybiskupa Sydney (Australia); kard. Oscara Andrésa Rodrígueza Maradiagę, S.D.B., arcybiskupa Tegucigalpa (Honduras), jako koordynatora; bpa Marcello Semeraro, biskupa Albano, jako sekretarza.

 

 

KAI

mat


DATA: 2013-10-07 07:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z zarysu planu wynika, ze kosciol otwarty na wszystko juz zwyciezyl. Reszta to formalnosc. Sila Kosciola Uniwersalnego polegala na tym, ze byl zamkniety na falsz i subieltywizm. Wypracowywal uniwersalna nauke, niezlezna od uwarunkowan lokalnych. Lokalne praktyki (np. brak konesjonalow, msze teczowe) wymuszaja zmiane prawd wiary. Kosciol mial sluzyl Prawdzie - tej wiecznej, niezmiennej i niezaleznej od warunkow lokalnych. Jak wynika z nowego planu, teraz ma sluzyc potrzebom ludzi. Portal Polonia Christiana moze zaczac zwijac manatki...
ponad 6 lat temu / DM
 
OBy nie skończyło się jak w świecie, kolegializm zamiast jednego decydenta = rozmycie odpowiedzialności i rozkład. No, ale my akurat wierzymy w cuda więc...
ponad 6 lat temu / Arturo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.