DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Zakończyły się główne uroczystości 140. rocznicy Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Zakończyły się główne uroczystości 140. rocznicy Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie
Główne uroczystości odpustowe 140. rocznicy Objawień Gietrzwałdzkich oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. FOT.Lukasz Dejnarowicz/FORUM

W Gietrzwałdzie zakończyły się główne uroczystości 140. rocznicy Objawień Matki Bożej i 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Warmińska miejscowość jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc Objawień Maryjnych, których autentyczność potwierdzona została autorytetem Stolicy Apostolskiej.

 

We wstępie liturgii metropolita warmiński abp Józef Górzyński przypomniał znaczenie Gietrzwałdu na duchowej mapie Polski. – Orędzie gietrzwałdzkie, wzywające do modlitwy i przemiany życia, stało się wezwaniem po pokoju i wolności, ale również umocnieniem i pomocą w walce pomocom w walce – przypomniał metropolita warmiński. Wskazał, że objawiająca się w Gietrzwałdzie Maryja wskazała Polakom i całemu światu drogę do przemiany życia przez modlitwę, zwłaszcza różańcem.

 

Homilię podczas uroczystości wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. WIĘCEJ O GIETRZWAŁDZKIEJ HOMILII PRYMASA POLSKI ABP WOJCIECHA POLAKA MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ.

 

Pozdrowienia dla uczestników uroczystości skierował papież Franciszek. W specjalnym liście Ojciec Święty przekazał pasterskie błogosławieństwo i zachęcił do odczytywania na nowo orędzia Matki Bożej, które jako w jedyne Polsce, oficjalnie i uroczyście zostało potwierdzone przez autorytet Stolicy Apostolskiej.

 

Minister Kancelarii Prezydenta RP odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zwrócił uwagę, że objawienia Maryjne mają szczególne znaczenie dla naszego kraju, nie tylko w względzie religijnym, ale także patriotycznym. „Wielka rola przesłania gietrzwałdzkiego została doceniona przez uroczystości koronacyjne w 1957 roku oraz zatwierdzenie objawień przez Stolicę Apostolską” – przypomniał Andrzej Duda.

 

W gietrzwałdzkich wydarzeniach z okazji 140. rocznicy objawień Matki Bożej i 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej uczestniczyli polscy biskupi, m.in. metropolita warmiński abp Józef Górzyński, metropolita częstochowski abp Wacław Depo i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Do Gietrzwałdu przybył również generał Zakonu Kanoników Regularnych.

 

Mszę Świętą poprzedziła procesja z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

 

Gietrzwałd jest do dziś jedynym miejscem w Polsce, gdzie objawienia Maryjne zostały zatwierdzone przez Kościół i jednym z dwunastu na świecie, które Stolica Apostolska uznała za miejsce autentycznych objawień Matki Bożej. Od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Maryja 160 razy objawiała się w tam dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej.

 

Od 27 czerwca roku 2017 trwają w Gietrzwałdzie jubileuszowe obchody, które poprzedziło roczne przygotowanie do tych wydarzeń.

 


KAI

MWł
   


DATA: 2017-09-11 10:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skandalem jest to, że tak mało się mówi o naszej polskiej Matce Boskiej, która się objawiła w Gietrzwałdzie, a tak wiele (do tego ta spora liczba świąt) mówi się o MB Częstochowskiej, która nigdy nikomu się nie objawiła. Czy nie powinien z tym zrobić porządku nasz Kościół? @Sławomir: Z tym "złotym bożkiem" to nie przesadzajmy, bo jeszcze się to zemści i przyjdą komuniści, którzy chyba najlepiej sobie radzą z pogonią za kasiorką likwidując kapitalizm.
9 miesięcy temu / Wolnościowiec
 
Podczas tak wielu objawien Matki Bozej w Gietrzwaldzie ludzie jak zwykle pytali Make Boza przez posrednictwo wizjonerek, co trzeba robic w ich roznych problemach zyciowych, by bylo lepiej?! Wtedy Matka Boza odpowiadala dziewczynkom, ze wszystko zostanie wysluchane, jesli ludzie beda odmawiac rozaniec! Rodacy odmawiajmy rozaniec, pokutujmy, zmieniajmy nasze zycie! Dzis szczegolnie atakuje demon nieczystosci i chciwosci. Walczmy rozancem z rozpusta i lajdactwem, walczmy ze zlotym bozkiem pogoni za kasiorka. Z Panem Bogiem
9 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
niegdyś był wielki prymas POLAK - prymas kard Stanisław Wyszyński
9 miesięcy temu / jac
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.