DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski, którego tematem były słowa „Witaj Matko Syna Bożego”, który nawiązywał do przeżywanego obecnie roku duszpasterskiego pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Uroczystości odpustowe trwały od 1 do 9 lipca.

 

W tym roku odpust przypadł w roku 110. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, której dokonał w 1904 roku biskup Leon Wałęga, ówczesny ordynariusz diecezji tarnowskiej. Przed cudownym obrazem codziennie modliły się różne pielgrzymki: strażaków, rolników, pszczelarzy, Rodziny Radia Maryja, Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, chorych, uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, czy przedstawicieli samorządu terytorialnego.

 

Wielki Odpust Tuchowski zakończył się w środę 9 lipca Nowenną do Matki Bożej i Mszą Świętą o godz. 18.30 w intencji dobroczyńców klasztoru i Bazyliki Mniejszej w Tuchowie, której przewodniczył ks. prał. Franciszek Kuczek, dziekan dekanatu tuchowskiego, proboszcz parafii p.w. św. Katarzyny w Ryglicach. Homilię wygłosił natomiast o. Ryszard Bożek, redemptorysta, przełożony klasztoru w Tuchowie i wykładowca liturgiki.

 

Do najsłynniejszego miejsca pielgrzymkowego diecezji tarnowskiej jak co roku przybyły rzesze pielgrzymów. Każdego dnia od godziny 6:00 do 19:30 wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Codziennie o poranku przybywający na Lipowe Wzgórze mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a wieczorem w nieszporach. Stałym punktem każdego dnia były także: koronka do Bożego Miłosierdzia, różaniec na dróżkach i droga krzyżowa.

 

Podczas tegorocznego odpustu do Tuchowa przybyło 9 biskupów: ks. abp Henryk Nowacki, Nuncjusz Apostolski w Skandynawii, ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, ks. bp Władysław Bobowski, biskup senior diecezji tarnowskiej, ks. bp Jan Piotrowski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, ks. bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej, ks. bp Czesław Stanula CSsR, ordynariusz diecezji Itabuna w Brazylii i ks. bp. Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari w Brazylii. Obecnych było także trzech infułatów: ks. inf. Adam Kokoszka, ks. inf. Zdzisław Sadko i ks. inf. Władysław Kostrzewa.

 

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w diecezji tarnowskiej. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą  z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.

 

 

br. Jerzy Krywult CSsR
DATA: 2014-07-11 11:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.