DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski
fot. Paweł Klasa / commons.wikimedia.org, licencja cc

Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski, którego tegorocznym hasłem były słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”. Tegoroczne uroczystości odpustowe trwały od 1 do 9 lipca.


Przed cudownym obrazem codziennie modliły się różne pielgrzymki: strażaków, rolników, pszczelarzy, Rodziny Radia Maryja, Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, chorych, uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, czy przedstawicieli samorządu terytorialnego. Wielki Odpust Tuchowski zakończył się we wtorek 9 lipcaEucharystią o godz. 18.30 w intencji dobroczyńców klasztoru i Bazyliki Mniejszej w Tuchowie, której przewodniczył ks. prał. Franciszek Kuczek, dziekan dekanatu tuchowskiego, proboszcz parafii p.w. św. Katarzyny w Ryglicach. Homilię wygłosił natomiast o. Ryszard Bożek, redemptorysta, przełożony klasztoru w Tuchowie i wykładowca liturgiki.


Do najsłynniejszego miejsca pielgrzymkowego diecezji tarnowskiej, jak co roku przybyły rzesze pielgrzymów. 4 lipca spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci transmitowało Radio Maryja. 7 lipca pielgrzymkę ludzi pracy, osób pracujących za granicą i bezrobotnych można było usłyszeć za pośrednictwem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.


Każdego dnia od godziny 5:30 do 20:00 wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Codziennie o godzinie 6.30 pielgrzymi mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, czy nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia były także m. in. koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45 i różaniec na dróżkach o godz. 16.30.


Podczas tegorocznego odpustu do Tuchowa przybyło 4 biskupów: ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, ks. bp Władysław Bobowski, biskup senior diecezji tarnowskiej oraz ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. Obecnych było także dwóch infułatów: ks. inf. Adam Kokoszka i ks. inf. Władysław Kostrzewa.W tym roku do Tuchowa przybyło ok. 85 tys. pielgrzymów z całego kraju.Rok temu podczas odpustu do Tuchowa przybyło ponad 70 tys. wiernych.


Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni mogli zwiedzić  muzeum misyjne  i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Każdego roku, nie tylko przez najmłodszych, oblegana jest ruchoma szopka. W tym roku podczas odpustu otwarto także wystawę poświęconą 20-leciu obecności redemptorystów w Rosji i Kazachstanie.


Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą  z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na przyszłoroczny Wielki Odpust Tuchowski i wcześniej, bo już 8 września na Mały Odpust Tuchowski.br. Jerzy Krywult CSsR


DATA: 2013-07-11 11:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.