DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 3  >   Dossier: Templariusze - wojsko Chrystusa

Sławomir Skiba

Zakon walczących mnichów


Novum militiae genus ortum nupter auditur in terris – Słyszymy, że ostatnio nowy rodzaj rycerstwa pojawił się na ziemi – pisze w swej Pochwale św. Bernard z Clairvaux u początków zakonu templariuszy, zaś kronikarz z epoki Guibert z Nogent dodaje, że jeśli Bóg podzielił społeczeństwo na trzy podstawowe części, jednej powierzając obowiązek modlenia się za wszystkich, innym pracy dla wszystkich, a jeszcze innym walkę za wszystkich, to w zakonie templariuszy realizuje się prawdziwa ziemska doskonałość, gdyż łączy on w sobie obowiązki dwóch grup podstawowych (duchowieństwa i szlachty), stając się w pewnym sensie filarem świata.

15 lipca Roku Pańskiego 1099 roku armia krzyżowców zdobyła szturmem Jerozolimę – miasto, w którym został ukrzyżowany i zmartwychwstał Zbawiciel. Władzę nad Świętym Miastem objął Gotfryd de Bouillon, który odrzucając tytuł królewski z pokory przyjął miano Obrońcy Grobu Świętego, zaś po jego śmierci brat – Baldwin I, który został koronowany przez patriarchę Jerozolimy na króla w Boże Narodzenie 1100 roku. Tak powstało państwo łacińskie w Ziemi Świętej, które rozciągało się na wąskim pasie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Mimo zdobycia przez krzyżowców znacznej części Palestyny, kontrola całości zdobytych ziem nastręczała wielkich problemów. Tym bardziej, że wielu rycerzy biorących udział w pierwszej krucjacie, po dopełnieniu ślubów zdobycia Jerozolimy, wróciło do Europy. Młode zaś państwo chrześcijańskie stale narażone było na ataki zewnętrznych wrogów takich, jak kalif Egiptu i sprzymierzeni z nim emirowie Arsufu i Cesarei. Tymczasem od momentu zdobycia Jerozolimy z całego świata chrześcijańskiego zaczęły napływać coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów, pragnących nawiedzić Grób Chrystusa. Stale też napadani byli przez zbrojne bandy z miast egipskich, beduinów oraz muzułmańskich uciekinierów, którzy łupili i zabijali pątników.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 
 

Z trudem bo z trudem, ale sprawa amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń organizacji żydowskich przebija się do medialnego głównego nurtu w Polsce. Goście sobotniej audycji Polskiego Radia byli w tej kwestii dosyć zgodni.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą obchodom Wielkiego Tygodnia w Pakistanie. Kościoły i miejsca spotkań chrześcijan są strzeżone przez policję i wojsko w obawie przed zamachami.

 

Wikariusz apostolski w stolicy Kambodży, Michel Marie Schmitthausler poinformował, że 294 mieszkańców tego kraju w Wigilię Paschalną przyjmie Chrzest Święty. W samym Phnom Penh będą to 154 osoby, pozostałe zaś w dwóch mniejszych miastach – Battambang i Kampomg Cham.

 

Ideowi poprzednicy Macrona zdążyli rozprawić się z katolicyzmem. Poza tym w samym Kościele w XX wieku – nie tylko we Francji – dały o sobie znać samobójcze tendencje redukujące chrześcijaństwo do dobroczynności i pacyfizmu. A duchowni, którzy przymykają oczy na polityczną poprawność i moralną degrengoladę Zachodu, to wymarzeni partnerzy gospodarza Pałacu Elizejskiego – pisze Filip Memches na łamach Tygodnika TVP.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.