DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Zakaz utrudniania polowań wchodzi w życie. Prezydent podpisał specustawę o walce z ASF

Zakaz utrudniania polowań wchodzi w życie. Prezydent podpisał specustawę o walce z ASF
Fot.Daniel Dmitriew/FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę rozszerzającą przepisy dotyczące walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). Nowe prawo obejmuje zarówno odstrzał sanitarny jak i pozostałe polowania. Nawet do roku pozbawienia wolności grozi za ich zakłócanie, utrudnianie lub uniemożliwianie.

 

Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, którą 20 grudnia 2019 r. przyjął Sejm, a w połowie stycznia Senat.

 

Ustawa wprowadza regulację prawną umożliwiającej wystąpienie przez zarządcę lub dzierżawcę obwodu łowieckiego do organów Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Inspekcji Weterynaryjnej z wnioskiem o udzielenie pomocy niezbędnej do przeprowadzenia czynności związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych.

 

Ponadto, obowiązkowe będzie przestrzeganie zasad bioasekuracji na terenie objętym polowaniem lub odstrzałem sanitarnym. Niezastosowanie się do zasad traktowane będzie jak wykroczenie. Nowe prawo zabrania celowego utrudniania lub uniemożliwiania przeprowadzenia polowania. Sankcją za popełnienie tego przestępstwa jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do jednego roku.

 

Ustawa umożliwia także korzystanie z broni palnej wyposażonej w tłumik huku. Taka broń może być jednak używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.

 

Źródło: money.pl / prezydent.pl

PR

 


DATA: 2020-01-29 14:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@M - nie ostatnie badania, tylko badania, które mają już dobre kilka lat. @TZ - razem z polowaniami idą w ślad obwieszczenia. Jeśli się wie, że w danym lesie jest polowanie, to dla własnego bezpieczeństwa się do niego nie wchodzi. Jeśli grzybiarz ma gdzieś obwieszczenia, to w imię zasady "nieznajomość prawa szkodzi" sam sobie robi problem. A te opowieści o wiecznie pijanych myśliwych to naprawdę echo prlowskich stereotypów. Rzekome roznoszenie choroby przez weterynarzy to też jakieś bzdury, bo wystarczy zobaczyć jak wygląda rozprzestrzenianie choroby aby sfalsyfikować takie tezy. A ogólnie to standardowo - wielki szum o nic. Osoby z ogrodzoną posesją jak zwykle mają spokój a martwią się przeważnie wszyscy ci, którzy z lasem nie mają zbyt wiele wspólnego. Podobnie jak u ekologów, którzy zabronili odstrzału wilków, które grasują w centrum Polski od 2 lat czy bobrów, które robią wielomilionowe szkody.
24 dni temu / Akwin
 
Pomysłodawcy tego procederu powinni zacząć od siebie! Byłoby w Polsce mniej głupoty! I taniej.
24 dni temu / PI Grembowicz
 
Ostatnie badania pokazują, że wektorem rozprzestrzeniania się wirusa są nie tylko dziki, ale również drapieżne/padlinożerne ptaki. Pisana na kolanie specustawa nic o nich nie wspomina. @TZ Uwierz mi na słowo, że rzekoma 'satysfakcja redakcji PCh24' nie jest jedyną rzeczą, której nie rozumiesz.
25 dni temu / M
 
Wszystko zależy od interpretacji przepisów. Każdy grzybiarz może być skazany z mocy tej ustawy. Każdy turysta idący przez las - też. Wystarczy, że kolesie myśliwi oczywiście nachlani i skorzy do zaczepki zeznają zgodnie, że "przeszkadzał" im w polowaniu. Kolesiom myśliwym koleś sędzia i koleś prokurator łatwo dadzą wiarę, bo sami są myśliwymi, a nad wszystkim roztoczone zostanie błogosławieństwo ustawy. Tymczasem odstrzał dzików nic nie da, bo to nie one roznoszą chorobę świń, tylko ludzie, głównie weterynarze jeżdżący od chlewni do chlewni i nieprzestrzegający aseptyki. Dziki zarażają się od świń, a głównym źródłem zakażenia jest obornik. Nie rozumiem satysfakcji redakcji PCh24 z powodu przyjęcia tej ustawy - czy wszyscy tam są myśliwymi?
25 dni temu / TZ.
 
Przecież jest wiele zwierząt które polują na ludzi. Nie wiedziałeś o tym? Są nawet tacy zezwierzęceni z gatunku Homo Sapiens którzy polują na ludzi. Na razie prawo ich za to karze, ale gdy większość społeczeństwa zniży się do IQ dzików, wybierze demokratycznie władze które zniosą to karanie.
26 dni temu / @Dzik
 
@trooper Tak, dokładnie o tym piszę. W latach dwudziestych ubiegłego wieku utworzono park narodowy, w którym był zakaz jakiejkolwiek ingerencji człowieka w życie dzikich zwierząt. Skończyło się to tragedią jeleni, z której warto wyciągnąć wnioski. Za pójście do lasu nikt nie będzie nikogo karał. Natomiast problem polega na tym, że z jednej strony wymaga się od myśliwych natychmiastowej redukcji populacji dzika roznoszącego- wg rolników- ASF a z drugiej strony ekoludki urządzają sobie ustawki w miejscach, gdzie planowane jest polowanie. Poprzebijane opony w autach, groźby karalne, napaści... Zastanawia skąd tyle nienawiści u tych ekoludków? A co do wektora wirusa, to ja się z Tobą zgadzam - dziki same nie wchodzą do chlewni i nie 'kichają' na świnki, żeby je pozarażać. Moim zdaniem problem leży w braku bioasekuracji gospodarstw. Dla przykładu: jeśli świnie są chore na ASF, to co gospodarz robi z obornikiem? Utylizuje? Poddaje biokwarantannie? Czy może wywala na pole?
26 dni temu / M
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.