DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Zakaz in vitro ogranicza prawo do prywatności?

Zakaz in vitro ogranicza prawo do prywatności?
fot.Laurent Hamels/MAXPPP

Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka zakwestionował kostarykańską ustawę, zakazującą produkcji dzieci z probówki. Sędziowie orzekli, że ogranicza ona prawo do prywatności, autonomii osobistej oraz „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, które chroni Amerykańska Konwencja Praw Człowieka, powszechnie znana jako Pakt z San José. Ponadto Trybunał orzekł, że ludzki embrion nie posiada statusu prawnego „osoby".


Decyzja  w sprawie Murillo v. Kostaryka, ma istotne znaczenie dla krajów, które podpisały Pakt z San Jose. Chociaż traktat wyraźnie chroni prawo do życia „od chwili poczęcia” – na które powoływali się prawnicy z Kostaryki – sędziowie trybunału zignorowali ten zapis.

 

Jorge Oviedo Alvarez, zastępca prokuratora generalnego i kluczowy członek zespołu prawnego z Kostaryki potępił orzeczenie, nazywając je „skandalicznym”. Zauważył, że trybunał „arbitralnie” zmienił koncepcję ochrony życia od poczęcia. Co więcej, trybunał przekroczył swoją jurysdykcję, wkraczając w obszar, który leżał wyłącznie w kompetencji Kostaryki. Zdaniem obserwatorów procesu, decyzja sądu ma służyć upowszechnieniu „prawa do aborcji" w obu Amerykach.

 

Ligia de Jesus, profesor prawa na Uniwersytecie Ave Maria i ekspert w międzyamerykańskim systemie praw człowieka, wręcz ostentacyjnie krytykowała proaborcyjne upodobania niektórych sędziów. Przypomniała, że sędzia Diego Gracia Sayan napisał artykuł promujący aborcję jako ważne prawo w dziedzinie zdrowia. Nie pozwalał on na jakąkolwiek debatę obrońcom prawa do życia nienarodzonych. Z kolei sędzia Margarette May Macauley należała do grupy doradczej, która zalecała liberalizację aborcji na Jamajce. 

 

Krytycy twierdzą, że ostatnia decyzja i nowe nominacje postępowych sędziów Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka nie wróżą niczego dobrego demokracji oraz praworządności w krajach obu Ameryk.

Dwa lata temu Trybunał w orzeczeniu przeciwko Chile powołał się na zakaz dyskryminacji ze względu na „orientację seksualną”. Zapisu takiego jednak nie ma w konwencji praw człowieka. Trybunał pod koniec 2012 r. sformułował również „prawo do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”.

 

 

Źródło: CatholicLane, AS.


DATA: 2013-01-02 18:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

XXI wiek - Wiek "Suwerennych " Państw..
ponad 7 lat temu / wqd
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.