DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Zakaz handlu embrionami zwierząt, ale późna aborcja dziecka już legalna. Ochrona życia po kanadyjsku

Zakaz handlu embrionami zwierząt, ale późna aborcja dziecka już legalna. Ochrona życia po kanadyjsku
fot. Chris Eason from London, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Popełnia przestępstwo każdy kto „posiada lub stara się uzyskać materiał reprodukcyjny waleni, małp człekokształtnych, słoni lub określonych zwierząt, w tym ich nasienie, jaja lub embrion” – czytamy w nowych przepisach kanadyjskiego Kodeksu Karnego BILL S-218. Próżno jednak szukać podobnych sformułowań w odniesieniu do ochrony w tym kraju życia nienarodzonych dzieci.

 

Kanada uchwaliła szereg przepisów dotyczących ochrony zwierząt; konkretnie ssaków z rodziny waleni, małp człekokształtnych czy słoni. Do zakazu przetrzymywania w zamknięciu lub likwidacji handlu zagranicznego określonymi gatunkami dodano także zakaz ich hodowli. W szerokim spektrum czynów podlegających karze znalazło się m.in. dążenie do rozmnażania lub sztucznego zapładniania tych zwierząt. Zakazane jest także posiadanie lub chęć uzyskania ich materiału reprodukcyjnego, w tym zwierzęcych płodów.

 

Co ciekawe, trzymanie w „niewoli” określonych gatunków dopuszczone jest jedynie w wyjątkowych okolicznościach, m.in. służących do poprawy ich stanu zdrowia. Dopuszcza się też eksperymenty na zwierzętach, ale tylko pod warunkiem, że są nieinwazyjne.

 

Próżno szukać przepisów równie stanowczo opowiadających się po stronie ochrony życia dzieci nienarodzonych. Aborcja jest dozwolona w Kanadzie od 1998 r. praktycznie w nieograniczonym zakresie, do 9 miesiąca włącznie. Co więcej, z różnymi ograniczeniami w poszczególnych prowincjach dopuszczone jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, a także surogacja – chociaż jako taka musi być dobrowolna, bez chęci uzyskania korzyści majątkowych.

 

Kanadyjski przemysł farmaceutyczny nie widzi też problemu z pozyskiwaniem materiału genetycznego pochodzącego od abortowanych płodów, który trafia do naukowców ze szpitali i klinik aborcyjnych. Czasami transakcja jest obsługiwana przez organizacje non-profit lub firmy, które zaopatrują laboratoria. Przekazanie martwego, nienarodzonego dziecka do celów medycznych możliwe jest jedynie za zgodą matki, poinformowanej o takiej możliwości dopiero po wykonaniu „zabiegu”. W zdezydowanej większości przypadków takie materiały genetyczne pochodzą od dzieci zabitych w łonie matki, a nie będących ofiarami poronienia.

 

Kanadyjskie spółki farmaceutyczne wzięły również udział w wyścigu na opracowanie skutecznej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. W tym celu Narodowa Rada Badawcza Kanady(NRC) połączyła siły z chińskim koncernem CanSino Biologics. W pracach nad szczepionką posługują się linią komórkową HEK293, pozyskaną od abortowanego dziecka w latach 70. w Holandii. To właśnie przekazanie przez Kanadyjczyków licencji na te komórki Chińczykom rozpoczęło ich współpracę w 2013 r.

 

24 września 2020, Narodowa Rada Badawcza Kanady wyraziła oficjalne uznanie dla „wpływu naukowego linii komórkowej HEK 293, stworzonej pierwotnie przez dr Franka Grahama prawie 50 lat temu, oraz jej znaczenie w produkcji cząsteczek biologicznych, w tym obecnego produktu będącego kandydatem na szczepionkę przeciw COVID-19”.

 

Źródło: parl.ca / canada.ca / thepharmletter.com / ccrl.ca
PR


DATA: 2020-11-21 06:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jeszcze chwila i hitler wraz z jego banda mordercow bedzie uwazany za fajnego faceta w porownaniu z psychopatami i oprawcami z obecnych rzadow
8 dni temu / dramat
 
niestety ale masz rację to czego jest nadmiar traci na wartości
9 dni temu / do j
 
?Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! ... Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Mt 23,23-24 Oto moralność cywilizacji śmierci! Ciekawy jestem czy tamtejsi duszpasterze poruszają te kwestię moralną w kazaniach?
9 dni temu / ks. Wróbel
 
Zasada prosta. Zwierzęta giną więc są obejmowane ochroną. Ludzi coraz więcej więc można robić wszystko. Ale jak ludzi też będzie tak mało to zacznie się wprowadzać ograniczenia jak to już bywało i bywa bo różna jest sytuacja w krajach.
9 dni temu / j
 
Gdzie tu logika? Po co to ? Przed czym chroni? Rozumiem jakby zwierzęta te były pod ochroną ale są one tylko w zoo.
9 dni temu / trooper
 
No dramat!
9 dni temu / Darek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.