DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 19  >   TEMAT NUMERU: SARMACJA - ZAGUBIONE DZIEDZICTWO

Jerzy Wolak

Zagubione dziedzictwo


Współczesny Polak myśli o pierwszej Rzeczypospolitej i jej obywatelach jako o kraju na poły mitycznym i ludzie dawno wymarłym, z którym przedziwnym jakimś trafem łączy nas zbliżony język i – w szczątkowej formie – zamieszkiwane terytorium. Współczesnemu Polakowi rzadko zdarza się odczuwać pokrewieństwo z ową dawno zatopioną Atlantydą, tymczasem nasza kultura i narodowa tradycja wprost z niej się wywodzą. Innego dziedzictwa nie mamy – mentalność „nowoczesną” przyniosły z zewnątrz wszy w perukach „oświeconych” i na kołnierzach sołdatów. Warto sobie to w końcu na dobre uzmysłowić. I zaczerpnąć obficie z dziedzictwa przodków, oddzielając ziarno od plew.
 

W umyśle współczesnego Polaka hasło „sarmata” automatycznie rysuje obraz nadętego megalomanią i samouwielbieniem warchoła, tępego rębajły, ksenofobicznego obskuranta i kipiącego nietolerancją powierzchownego dewota. Trudno się współczesnemu Polakowi dziwić – tak przecież został wytresowany przez siedem niemal dekad istnienia szkoły, która nie uczy, a realizuje program (od z górą dwóch stuleci ten sam: infekcji mitem postępu i kłamstwem dziejowego determinizmu). Każdy jednak, któremu nieobca trudna sztuka czytania, a ryzyko myśli wolnej niestraszne, dostrzega przepaść między kreowanym usilnie obrazem a rzeczywistością.

Ojczyzną Sarmatów nie był wszak żaden grajdołowaty Ciemnogród, lecz państwo największe w Europie – bogate, multikulturowe mocarstwo pewnie rozparte między Bałtykiem a Morzem Czarnym – płodami swych pól żywiące kontynent i piersiami własnych obywateli zasłaniające go od nawały z Azji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.