Zachwycając się kulinariami Europy Południowej, coraz częściej sięgamy po świeże zioła. Dziś można już w każdym niemal sklepie kupić świeżą bazylię, kolendrę czy oregano. Urządzając na balkonie małe śródziemnomorskie herbarium, nie powinniśmy jednak zapominać o rosnących w Polsce ziołach, bez których nie istniałaby nasza kuchnia.
Koperek i pietruszka z pozoru wydają się nam roślinami pospolitymi, codziennymi, mało wyszukanymi i nieoryginalnymi. Ale przecież są one w polskiej kuchni niezbędnie. Nie wyobrażamy sobie przecież niedzielnego rosołu bez zielonej natki pietruszki czy chłodnika lub młodych ziemniaczków nieposypanych drobno posiekanym koperkiem. Zupa pomidorowa, kiszone ogórki czy farsz do kurczaka nie mogą istnieć bez naszej zieleniny. Mało kto jednak zdaje sobie z tego sprawę, że te dwa niepozorne dodatki są jednym z wyróżników naszej kuchni. Nie można ich pomijać podczas codziennych zakupów. A do tego pamiętajmy, że są źródłem wielu witamin i już od czasów starożytnych wykorzystywane były w lecznictwie...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).
Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.
W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.
W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.
Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI