DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Zagadka na prima aprilis

Zagadka na prima aprilis

Mamy dla Państwa nietypową zagadkę – które z czterech informacji są typowo primaaprilisowym żartem, a które ponurą rzeczywistością dnia codziennego w XXI wieku?

 

 A. „New York Times” (27. 03. 2013): „Władze Światowej Federacji Łyżwiarstwa Figurowego na swoim posiedzeniu odbytym wczoraj w Paryżu podjęły decyzję o zwróceniu się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z wnioskiem o uzupełnienie programu najbliższych zimowych igrzysk olimpijskich o występy jednopłciowych par tanecznych i par sportowych występujących w olimpijskim konkursie jazdy figurowej na lodzie. Władze Federacji w swoim oświadczeniu podkreślają, że w ten sposób wychodzą naprzeciw postulatom zgłaszanym ostatnio m. in. przez World Wide Gay Rights Forum, które wskazywały na jawną dyskryminację poprzez uniemożliwienie startu par łyżwiarzy, którzy mają odmienną orientację seksualną”.

 

B. Według podawanych przez polskie media informacji, prominentni przedstawiciele partii rządzącej w Polsce zapewniają, że problem niedożywienia polskich dzieci bierze się z braku „ugruntowanej w Polsce kultury spożywania śniadań” oraz niedostatecznego wykorzystania zalegających w kraju zasobów szczawiu oraz śliwek – mirabelek.

 

C. „San Francisco Chronicle” z 25. 03. 2013 informuje, że w niedawnej konferencji naukowej (sponsorowanej przez Fundację George’a Sorosa) pt. „Nowe trendy w humanistyce – uwarunkowania kulturowe płci i przyczyny dyskryminacji” wzięło udział liczne grono antropologów, socjologów i historyków nie tylko z USA, ale również Europy. Sprawozdawca gazety zwraca uwagę na kilka referatów, zwłaszcza tych wygłoszonych przez ludzi nauki z Europy Środkowej (nazwanej przez cytowaną gazetę jako „a new promised land of global gender studies”). Prof. M. Środa w swoim referacie podkreśliła konieczność rewizji kanonu lektur szkolnych, począwszy od szkoły podstawowej. W tym kontekście zwróciła uwagę na szkodliwą twórczość Astrid Lindgren, autorki licznych powieści dla dzieci i młodzieży utrwalających kulturowe stereotypy płciowe. Prof. Środa podkreśliła w swoim wystąpieniu, że niedopuszczalne są z perspektywy dzisiejszego stanu wiedzy fragmenty w „Dzieciach z Bullerbyn”, w których główna bohaterka (siedmioletnia Lisa) z lubością opowiada o swoich lalkach. Jak stwierdziła polska uczona, jest to nic innego jak „propaganda jednostronnie ukierunkowanych determinantów kulturowego uwarunkowania płci dziecka płynących z paternalistycznej tradycji zdominowanej przez Kościół”. Referentka – stwierdza amerykańska gazeta – postuluje w swoim referacie zastąpienie „Dzieci z Bullerbyn” w zestawie lektur szkolnych w polskich podstawówkach, wyborem fragmentów z „otwartej i przenikliwej” prozy Stiega Larssona.

 

D. Władze miejskie Amsterdamu rozważają wniosek domagający się wybudowania za granicami miasta osiedla kontenerów dla osób niedostatecznie rozumiejących konieczność wolności i równości wyboru preferencji płciowych.

 

A teraz pytanie łatwiejsze: Które z czterech powyższych informacji są typowo primaaprilisowym żartem (zmyśleniem)?

 

Pytanie trudniejsze: Dlaczego tak długo trwało zastanawianie się nad pierwszym pytaniem i jak długo potrwa zanim informacje, które dzisiaj są żartem prima prilisowym staną się twardą rzeczywistością jutro?

 

Grzegorz Kucharczyk


DATA: 2013-05-16 11:22
AUTOR: GRZEGORZ KUCHARCZYK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Panie Grzegorzu, prosimy o rozwiązanie zagadki :)!!
ponad 6 lat temu / Kamil Kraków
 
Nadal nie wiem, która jest z,yślona
ponad 6 lat temu / Eeeeeee
 
niestety nie potrafie odpowiedziec na pyt, na pewno B jest prawda i chyba C. smutna rzeczywistosc
ponad 6 lat temu / cherry
 
Do czego ten świat zmierza...
ponad 6 lat temu / Mine
 
żadna nie jest żartem primaaprilisowym
ponad 6 lat temu / dr Watson
 
Salve Maria! Uważam, że informacja pt. D jest żartem prima aprilisowym, o ile myślę, że Rewolucja ma jeszcze jednak tzw. "mądrość etapu", więc nie chciałaby budować obozów koncentracyjnych, tak sobie od teraz. Myślę, że to rozwiązanie jest do rozważenia, jeżeli kontrrewolucyjne bojówki wzniecą pożar nowej totalnej wojny europejskiej, która miałaby zmieść ten degradujący pseudoporządek, który istnieje dzisiaj.
ponad 6 lat temu / Aleksander Stralcov-Karwacki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.