DZIŚ JEST:   20   MARCA   2019 r.

Św. Wolframa
Św. Herberta, pustelnika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 8  >   Dziedzictwo Europy

Piotr Doerre

Zachwycające bogactwo Średniowiecza


W granicach każdego niemal kraju Europy leżą miasta, które odgrywały niegdyś znaczącą rolę, a dziś są niewielkimi ośrodkami, położonymi na uboczu światowych traktów. Jednak większość z nich właśnie przerwaniu niegdysiejszego rozkwitu przez wojny lub inne klęski, i degradacji do roli prowincjonalnego miasta, zawdzięcza przetrwanie niezwykłych zabytków i klimatu dawnych wieków, zagubionego przez stolice i wielkie metropolie w ich szaleńczym pędzie do ciągłego rozwoju. Jeśli można powiedzieć to o polskim Sandomierzu, francuskim Arles, portugalskiej Bradze czy niemieckim Trewirze, to tym bardziej zasługuje na taki opis Siena – najbardziej średniowieczne z włoskich miast.

Istnieją dwie kategorie miast: zwykłe, niczym specjalnie się niewyróżniające ośrodki miejskie i prawdziwe civitates, uosabiające grecko-rzymski ideał miasta-państwa, niekoniecznie dziś posiadające niezależność polityczną, ale cieszące się jakąś duchową niepodległością, mogące – wydawałoby się – istnieć same dla siebie, wewnątrz, a równocześnie jakby obok nowoczesnych państw – biurokratycznych lewiatanów. Siena, jak wiele włoskich miast posiadających silne tradycje własnej państwowości, należy właśnie do tej drugiej kategorii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wara od naszych dzieci – powiedział podczas katowickiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński. Słuszne słowa i opowiedzenie się po właściwej stronie to jednak dopiero początek boju o bezpieczeństwo dzieci i przyszłość polskich rodzin, boju ze sprawnie zorganizowanym i wspieranym przez zagraniczne ośrodki politycznym lobby środowisk homoseksualnych. Za wypowiedziami muszą pójść także czyny. Jakie? Oto krótka instrukcja dla lidera PiS.

 
 

Prowadzący w jednej z miejskich bibliotek lekcje dla dzieci „Drag Queen Storytime” okazał się skazanym za przestępstwa seksualne pedofilem. Prawdę odkryła grupa rodziców pro-life z Houston w Teksasie.

 

„Polski rząd w całości pokrył rachunki za konferencję bliskowschodnią w Warszawie, której pomysłodawcami i współorganizatorami byli Amerykanie”, informuje Radio ZET.

 

Sędziowie i prokuratorzy z okresu PRL-u, którzy bezprawnie pozbawiali wolności osoby sprzeciwiające się wprowadzeniu stanu wojennego nie pozostaną bezkarni. Pion śledczy IPN skierował do sądu dyscyplinarnego wnioski w sprawie ich ukarania.

 

Unia Europejska przyjęła pakiet rozwiązań na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z unijnych struktur bez umowy w nocy z 29 na 30 marca. Spokojni o swoją sytuację mogą być studenci korzystający z programu Erasmus, przewoźnicy i korzystający z ubezpieczenia społecznego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.