DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Zachowali się jak trzeba. 72 rocznica śmierci „Inki” i „Zagończyka”

Zachowali się jak trzeba. 72 rocznica śmierci „Inki” i „Zagończyka”
fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM
#INKA    #BOHATERZY    #ZAGOŃCZYK    #POCHÓWEK    #ROCZNICA    #AK    #UB    #NKWD    #KBW    #MO    #KOMUNIZM    #POWSTANIE ANTYKOMUNISTYCZNE

28 sierpnia 1946 r., na żołnierzach podziemia niepodległościowego – Danucie Siedzikównie ps. „Inka” oraz Feliksie Selmanowiczu ps. „Zagończyk” został wykonany, orzeczony przez komunistyczny sąd w Gdańsku, wyrok śmierci. Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK do końca pozostali wierni Polsce.

 

W chwili śmierci „Inka” miała nieco ponad 18 lat. Służąc pod rozkazami Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszki” pełniła role sanitariuszki i łączniczki. Sąd skazał ją na śmierć za członkostwo w nielegalnej organizacji, nielegalne posiadanie broni, udział w napadach na funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i UB, a także podżeganie do ich zabicia. Tylko niewielu milicjantów zeznawało, jakoby „Inka” strzelała i wydawała rozkazy. Jeden z milicjantów przyznał nawet, że „Inka” udzieliła mu pierwszej pomocy, gdy sam został ranny.

 

Przed śmiercią wysłała z więzienia gryps o poruszającej treści: „powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

 

Feliks Selmanowicz jako żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza walczył w 1939 r. z wkraczającą na polskie ziemie Armią Czerwoną. Po zwycięstwie sowietów, zszedł do konspiracji. W 1944 r. dołączył do 5 Wileńskiej Brygady AK, gdzie dał się poznać jako surowy lecz sprawiedliwy dowódca. Aresztowany przez władze komunistyczne, został skazany na śmierć. W liście do syna pisał: „Odchodzę w zaświaty. To co pozostawiam na tym świecie najdroższego to Polskę i Ciebie…”. W chwili smierci miał 42 lata.

 

Przed śmiercią zdążyli krzyknąć: „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!”. Przez długi czas nie potrafiono znaleźć ich miejsca pochówku. Po odnalezieniu i identyfikacji szczątków przez IPN, uroczysty pogrzeb bohaterów odbył się 28 sierpnia 2016 r.  Na stopień podporucznika została mianowana pośmiertnie szeregowa Danuta Siedzik, na stopień podpułkownika – Feliks Selmanowicz.

 

Źródło: tvp.info / radiomaryja.pl

PR


DATA: 2018-08-28 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.