DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   CYWILIZACJA

Marcin Jendrzejczak

Zachód zapomniał klasyki

#HISTORIA    #EDUKACJA    #LITERATURA    #ŁACINA    #KLASYKA    #STUDIA    #ANTYK

Francuski myśliciel Rémi Brague napisał w książce Europa droga rzymska, że zmierzch studiów nad cywilizacją klasyczną zbiegł się w czasie z dekolonizacją, co – jego zdaniem – nie było przypadkiem. Dawna kolonizacja służyła bowiem leczeniu się Zachodu z kompleksów, w które wpędzała go fascynacja mistrzami antycznymi. Jednak nawet jeśli fascynacja światem grecko-rzymskim wpędzała w kompleksy, to stanowiła też niewyczerpalne źródło inspiracji i siły Europy. W dobie relatywizmu kulturowego jakże nam tych wartości brakuje. Dziś nie studiujemy ani klasyki antycznej, ani w ogóle wielkich dzieł – skupiając się na tym, co chwilowo modne lub co rzekomo może przynieść zawodowy sukces.

 

Cywilizacja europejska, zdaniem Brague’a, opierała się na przekonaniu o własnej niższości, wtórności zarówno wobec antyku, jak i dziedzictwa biblijnego. Ludy, które tworzyły Europę – Germanie, Frankowie, Słowianie – nie miały przecież wielkich przodków. Powiedzmy szczerze: były barbarzyńskie. Jednak z tej niższości zdawały sobie sprawę i potrafiły czerpać od innych.

Dzieje europejskiej kultury to ciąg „renesansów” – najpierw karoliński, później średniowieczny (w XIII wieku), następnie zaś to, co dziś uznajemy za renesans właściwy (w XVI wieku), no i wreszcie dziewiętnastowieczna fascynacja światem klasycznym. Wiara w doskonałość starożytności była niewątpliwie nieco naiwna. Uwolnienie się dzisiejszego Zachodu od kompleksów względem grecko‑rzymskiej starożytności jest po części uzasadnione. Świat antyczny nie był jakimś rajem utraconym, a większość ludzi żyła w nędzy i/lub niewoli. Z drugiej jednak strony mało pomników kultury może się równać z antycznymi dziełami architektury i sztuki, a podziw dla antyku, nawet jeśli przesadny, zawsze pobudzał dążenie do doskonałości.

Przez wieki fundament wykształcenia stanowiła znajomość łaciny i autorów klasycznych. Program edukacyjny opierał się na siedmiu sztukach wyzwolonych – artes liberales. W ich skład wchodziło trivium z gramatyką (łacińską), dialektyką (logiką) i retoryką, oraz quadrivium z arytmetyką, geometrią, muzyką i astronomią. Nauki te służyły za przygotowanie do studiów filozoficznych i teologicznych. Dawne czasy nie znały współczesnej specjalizacji edukacji. A wiedza techniczna uchodziła za mniej wartościową. W opozycji do sztuk wyzwolonych stawiano sztuki służebne, techniczne. Artes mechanicae, czyli umiejętności praktyczne przez wiele wieków uważano, za Grekami, za pośledniejsze...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 
 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.

 

Komisja Europejska nie ustaje w próbach wprowadzenia ideologii gender do unijnego prawa. Na wypadek niepowodzenia planu ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, zapowiedziała podjęcie działań w celu przyjęcia nowego wiążącego prawa opierającego się na tych samych genderowych założeniach, co Konwencja


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.