DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 

Zachód zapomniał, więc prawdę przypomina kardynał z Afryki: rozwodnicy nie mogą przyjmować Komunii

Zachód zapomniał, więc prawdę przypomina kardynał z Afryki: rozwodnicy nie mogą przyjmować Komunii
Kardynał John Olorunfemi Onaiyekan. FOT.REUTERS/Max Rossi/FORUM

W Afryce sprawa interpretacji Amoris laetitia nie odgrywa większej roli. Wierni wiedzą, że muszą trzymać się nauczania Kościoła. Jest oczywiste, że rozwodnicy w nowych związkach nie przyjmują Komunii Świętej – mówi w rozmowie z Crux Now kard. John Onaiyekan.

 

Kardynał John Onaiyekan, arcybiskup nigeryjskiej Abudży, udzielił wywiadu amerykańskiemu portalowi katolickiemu Crux Now. Mówił w nim między innymi o sprawie interpretacji posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia papieża Franciszka.

 

Jak powiedział Onaiyekan, w Afryce nie ma wielkiej dyskusji nad tym dokumentem. Nie trzeba rozważać kwestii dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Eucharystii, bo wierni akceptują tradycyjne nauczanie Kościoła katolickiego w tej kwestii.

 

W Afryce zarówno katolicy jak i niekatolicy uważają, że są pewne reguły, których trzeba przestrzegać – powiedział purpurat.

 

Kto jest katolikiem, przestrzega zasad, wie, co wolno, a czego nie wolno [...]. Mogą być jacyś teolodzy rozważający tę sprawę, ale zdecydowanie niewiele o tym słychać, na przykład ze strony konferencji episkopatów – zaznaczył.

 

– Lubię wyrażenie papieża, że [rozwodnicy w nowych związkach] nie są ekskomunikowani. Jednak to, że ktoś nie jest ekskomunikowany, nie oznacza, że może przyjmować Eucharystię – stwierdził kardynał.

 

Purpurat powiedział, że Amoris laetitia może pomóc biskupom i księżom w lepszym podejściu do rozwodników w nowych związkach. – Z drugiej strony nadal musimy ich uczyć, że przyjmowanie Komunii Świętej jest zewnętrznym wyrazem naszej wiary. Nie możemy ocenić, co jest wewnątrz serca, dlatego musimy stworzyć reguły określające, kto przyjmuje Komunię, a kto nie – wyjaśnił Onaiyekan.

 

 

Źródło: cruxnow.com

Pach

 

 

 

 


DATA: 2018-01-05 13:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A Stormer nie może pisać rozumnie :-D
ponad 2 lata temu / do Stormer
 
A kobiety nie mogą nosić spodni! :-D
ponad 2 lata temu / Stormer
 
Bogu niech beda dzieki za odwazne i b. rowazne wypowiedzenie sie w sprawie papieskiej adhortacji "Amoris laetitia" kard. Johna Onaiyekena z Nigerii. To stanowisko b. mi sie podoba i prostuje mtslenie w tym temacie.
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
@olek - nie ma czegoś takiego jak "rozwód kościelny" ... Kościół może co najwyżej stwierdzić nieważność sakramentu małżeństwa, ale nigdy nie udzielił rozwodu! A co do "ślubu cywilnego" ... proszę o wgłębienie się w słowo "ślub" a wtedy samemu przekonać się można jakie wielkie nadużycie słowne się stosuje :))) Osobiście używam słowa umowa cywilna lub kontrakt prawny bo niczym innym to to nie jest ...
ponad 2 lata temu / Soplica
 
jeśli ktoś ma tylko tzw. ślub cywilny, a później się rozwodzi i znowu zawiera ślub cywilny, to przecież w świetle nauki Kościoła zawsze od samego początku żyje w związku tzw. cudzołożnym i nie ma prawa nigdy przystępować do sakramentu Eucharystii - to prawo dotyczy rozwodów tzw. kościelnych, ale ich przecież nie jest znowu aż tak dużo - chyba że coś się zmieniło i rozwód kościelny można uzyskać tak samo łatwo jak cywilny
ponad 2 lata temu / olek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.