DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Zachód pada ofiarą własnej pychy

Zachód pada ofiarą własnej pychy
fot. Khaled Abdullah/REUTERS /FORUM

Zagrożenie islamskie jest dziś dla Zachodu czymś oczywistym. Nawet trzeźwo myślący lewicowcy nie będą tego negować w kontekście działań Państwa Islamskiego. Jednak jeszcze w połowie XX w. mentalność była inna – Zachód był przekonany o własnej niepokonalności, niczym ongiś starożytny Rzym. Symptomy kryzysu i przebudzenia świata islamskiego pojawiały się już w połowie minionego wieku.

 

Jak już w 1947 r. zauważył prof. Plinio Correa de Oliveira na łamach katolickiego pisma „Legionário”, postawa dzisiejszego Zachodu przypomina postawę starożytnych Rzymian. Oni także, przekonani o własnej wyższości, nie brali pod uwagę możliwości upadku. W mniemaniu tym utwierdzały ich fakty - wielkie narody starożytne, Egipcjanie i Grecy znajdowały się pod ich panowaniem. Rzymianie poradzili sobie także z wojowniczymi Celtami. Wydawało się, że upadek Imperium ] nie wchodzi w grę. Kompleks wyższości mieszał się u Rzymian z pragnieniem spokoju i konsumpcji.

 

Sytuacja ta, jak zauważył prof. Oliveira, przypomina stan współczesnego świata zachodniego. Już wtedy – w połowie XX w. – katolicki działacz dostrzegał problem rośnięcia siły islamu. Sukcesy Zachodu i porażki muzułmanów w ubiegłych wiekach uśpiły czujność związaną z islamskim zagrożeniem. Przez wiele wieków islam pogrążony był w stagnacji, a życie zarówno w sferze politycznej, jak i ekonomicznej posiadało wegetatywny charakter, trudno też było mówić o społecznym rozwoju w krajach islamskich. Sytuacja na Zachodzie była zupełnie inna. W epoce wiktoriańskiej panował optymizm i naiwna wiara w lepsze jutro, a iIdei postępu i optymizmowi sprzyjała rewolucja przemysłowa oraz postępy nauki.

 

Przebudzenie narodów islamskich zaczęło się – podkreśla de Oliveira – po zakończeniu drugiej wojny światowej. Muzułmanie zaczęli uświadamiać sobie słabość ówczesnej Europy, ten konflikt uświadomił im role politycznego podziału Zachodu. II Wojna uświadomiła im, że Zachód jest podzielony. Polityczne przebudzenie wiązało się z dążeniem do ograniczenia zachodnich wpływów w krajach islamskich. Westernizacja i modernizacja zmieniła pozycję krajów arabskich.

 

Islamskie przebudzenie dało się zaobserwować w Pakistanie, Iranie, Iraku, Turcji i Egipcie. W nieco mniejszym stopniu proces ten dotknął także Maroko, Algierię i Tunezję. Wspólnota religii, kultury i interesów państw zrzeszonych w Lidze Arabskiej wiązała się z antyzachodnimi tendencjami.

 

Dziś po upływie niemal 70 lat od powstania artykułu prof. Correa de Oliveiry widzimy jak trafne były jego przewidywania. Przebudzenie islamu dokonało się już w pełni, umocnione ropą naftową i pogłębiającą się dekadencją Zachodu. Islam rośnie w siłę na „swoich” ziemiach, obserwujemy to w przypadku prześladowań dotykających chrześcijan Iraku i Syrii. Może to być zapowiedź losu, który dotknie także Europę.

 


Źródło: tfp.org

Mjend


DATA: 2014-09-26 10:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@cynik: "zamiast pozwolić działać rynkowi(jeśli nie ma chętnych do pracy śmieciarza za 1000 euro z pewnością się znajdzie za 3000 albo 5000 euro)postanowiono, że trzeba sprowadzić frajerów co będą śmieciarzami za 800 euro" - ależ to właśnie JEST działanie rynku! Rynku na którym priorytetem jest JAK NAJSZYBSZA I NAJWIĘKSZA KASA. Wybrano, jak sam piszesz, rozwiązanie najtańsze (zamiast 3000 czy 5000 wybrano 800). Tak się w praktyce kończy stawianie na pierwszym miejscu mamony, a skutki tego błędnego priorytetu wychodzą po latach.
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Warto pamiętać o wydarzeniach z lat \'60 XX wieku. Wtedy to zaczęto przyjmować tanią siłę roboczą z krajów islamskich. Nikt wtedy nie myślał o tym jaką oni wyznają religię gdyż to było postrzegane jak "opium dla ludu". Dziś mamy tego efekty. Przebudzenie islamu była zainspirowane przez Zachód i jego chęć szybkiego rozwoju gospodarczego.
ponad 5 lat temu / razar
 
tak,dziekuje z ten artykuł,wyobrazmy sobie zniewiescialych chlopcow z europy, ktorzy nie widzieli wojska,nastawionych na konsumpcje,w konfrontacji z muzułmaninem ktory za nic ma zycie,wynik znamy.
ponad 5 lat temu / erty
 
W Europie zaczęło się żyć dostatniej i ludzie nie chcieli już wykonywać niektórych prac , ale zamiast pozwolić działać rynkowi(jeśli nie ma chętnych do pracy śmieciarza za 1000 euro z pewnością się znajdzie za 3000 albo 5000 euro)postanowiono , że trzeba sprowadzić frajerów co będą śmieciarzami za 800 euro."Frajerzy" zmądrzeli i zaczęli żyć na koszt "mądrali" , a kwestią czasu jest , że role się odmienią i mądrale będą niewolnikami islamistów.
ponad 5 lat temu / cynik
 
To prawda,za kilkadziesiąt lat islam może zdominować Europę.Ale to potrwa 1-2 pokolenie.Jak wyznawcy Allaha spustoszą do cna stary kontynent pojawią się Chińczycy,a wraz z nimi ostateczne rozwiązanie kwestii islamskiej.Masy muzułmańskie zostaną deportowane na Syberię gdzie będą budować potęgę imperium państwa środka.Tamtejszy klimat ostudzi tkwiące w nich namiętności raz na zawsze.Wystarczy spojrzeć co u siebie robią z Ujgurami.
ponad 5 lat temu / Kombatant
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.