DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Zachód oburzony porozumieniem rosyjsko-abchaskim

Zachód oburzony porozumieniem rosyjsko-abchaskim
REUTERS / FORUM

Zachodni przywódcy są oburzeni na rosyjskiego prezydenta z powodu podpisania z Abchazją – która zgodnie z prawem międzynarodowym należy do Gruzji - "partnerstwa strategicznego”.


„Sojusz strategicznego partnerstwa" – podpisany między Putinem a prezydentem Abchazji Raulem Khadzhimbą – pozwala na większą dominację Rosjan w regionie oderwanym od Gruzji. Na mocy porozumienia Kreml będzie mógł rozmieścić rosyjskich żołnierzy wzdłuż całej granicy z Gruzją i kierować wspólną obroną, w razie podjęcia przez rząd w Tbilisi prób odzyskania Abchazji. Umowa stwarza nowe wyzwania i zagrożenia globalne oraz regionalne. Każdy atak na Abchazję będzie postrzegany przez Kreml jako agresja przeciwko Rosji.


Abchazja obejmuje niewielki obszar nadbrzeżny pomiędzy Morzem Czarnym a Kaukazem. Obszar ten jest ważny dla Moskwy, bo gwarantuje - podobnie jak anektowany Krym - dostęp do Morza Czarnego. Putin obiecał podwoić pomoc dla Abchazji. Ma ona wynieść ponad 200 mln dol. w przyszłym roku.


Abchazja oderwała się od Gruzji na początku lat 90. w następstwie brutalnej wojny, podczas której większość etnicznej ludności gruzińskiej uciekła. Moskwa uznała separatystyczny region za niepodległe państwo. Rosyjskie wojska w liczbie ponad 240 tys. żołnierzy stacjonują w Abchazji od ponad dwudziestu lat. 


Sojusz strategiczny rosyjsko-abchaski potępił rząd w Tbilisi. Minister spraw zagranicznych Tamar Beruchashvili uznała, że „jest on krokiem w kierunku faktycznej aneksji regionu Abchazji przez Federację Rosyjską”. Porozumienie narusza zasady integralności terytorialnej Gruzji oraz prawo międzynarodowe.


Umowę potępiła Unia Europejska, NATO i USA. Podpisanie umowy było „szkodliwe dla wysiłków podejmowanych na rzecz stabilizacji sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w regionie” – napisała w specjalnym oświadczeniu  szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.


Departament Stanu USA zapowiedział, że nie uzna żadnego "tak zwanego traktatu" między Rosją i Abchazją. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że porozumienie nie pomoże osiągnąć pokojowego rozwiązania sytuacji w Gruzji. Stolenberg zaznaczył, że „ten tak zwany traktat narusza suwerenność i integralność terytorialną Gruzji.” Jest też sprzeczny z zasadami prawa międzynarodowego, zasadami OBWE i międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji. 

Źródło: bignewsnetwork.com, AS.


DATA: 2014-11-26 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.