DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Żaby tak – ludzie stop

Żaby tak – ludzie stop
fot.Jerzy Opioła/wikimedia.commons/GNUlicence
#POZNAŃ    #DROGA    #GDDKIA    #ZWIERZĘTA


Pojawiające się w ostatnich latach tu i ówdzie pojęcie „ekoterroryzmu” niektórzy z nas skłonni są uznawać za przesadę. Tymczasem pewne zdarzenia zdają się potwierdzać fakt, iż „coś jest na rzeczy”.

 


Oto na odcinku drogi krajowej S8 Wieruszów-Walichnów mają zostać wybudowane – kosztem ponad 26 mln zł – przejścia dla zwierząt, natomiast nie udało się znaleźć 1,5 mln złotych na dodatkowy przejazd pod tą drogą dla miejscowych rolników – informuje w świątecznym wydaniu „Gazeta Polska Codziennie”.

 

Władze gminy Sokolniki, położonej na południowo-zachodnich rubieżach województwa łódzkiego, wraz z mieszkańcami okolicznych miejscowości, walczą bezskutecznie od ponad trzech lat o budowę przejazdu przez drogę ekspresową, która przetnie ich pola. Jego brak spowoduje, że miejscowi rolnicy do najbliższego przejazdu na pastwiska będą mieli prawie 5 kilometrów! Na pierwszy rzut oka, zwłaszcza dla zmotoryzowanych, nie wydaje się to wiele, ale proszę spróbować przejść odcinek o tej długości pieszo „nadzorując” stado krów…

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, która nadzoruje budowę krajowej „ósemki” w okolicach Wieruszowa, jest jednak w tej sprawie nieubłagana, i nie zamierza skorygować ustalonych planów budowy.

 

Mieszkańcy wsi leżących wzdłuż trasy są zbulwersowani faktem, iż – jak mówią – dla GDDKiA zwierzęta są ważniejsze niż ludzie. Na 13-kilometrowym odcinku drogi zaplanowano kilkanaście przejść dla żab i małych zwierząt oraz dwa dla zwierząt dużych. Koszt budowy przepustów dla żab wynosi 7,5 mln zł, zaś dwóch wiaduktów dla dzików, zajęcy, lisów i innych leśnych czworonogów to około 19 mln zł. Pieniędzy na przejście dla rolników zabrakło.

 

A przecież można było, nie czyniąc krzywdy zwierzętom, i pozostawiając im „ich” przejścia, których przecież też potrzebują, ułożyć plany i budżet tak, by i ludzie mogli, jak to zawsze czynili, dojść do swoich pól i pastwisk najprostszą drogą. Niestety bezduszne regulacje znów okazały się silniejsze od zdrowego rozsądku.

 

 

Piotr Toboła

 

 


DATA: 2012-08-16 11:30
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeszcze można zabrać przejścia dzikom, jeleniom i sarnom, a żaby zjeść na kolację...
ponad 8 lat temu / Wolny Katolik
 
Pff.. głupota. Ja na miejscu tych rolników zastosowałbym protest i zablokował budowę.
ponad 8 lat temu / Nocturno19
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres konta[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.