2 grudnia 2016

Całkowity zakaz głośnych zabaw w Wielki Piątek narusza zasadę wolności i nie jest do końca zgodny z konstytucją – uznał niemiecki Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o przepisy obowiązujące w Bawarii, na które od dawna sarkają środowiska lewackie i ateistyczne.

 

Specjalna ochrona funkcjonująca w Bawarii dla Wielkiego Piątku jako dnia wolnego od głośnych imprez jest przesadnie surowa – ocenił niemiecki Trybunał Konstytucyjny. Obowiązujące w tym landzie przepisy muszą uwzględnić pewne wyjątki od nakazu zachowywania ciszy. Choć zasadniczo regulacje są zgodne z konstytucją, to nie obędzie się bez zmian.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zajął się kwestią ciszy w Wielki Piątek za sprawą ateistycznego stowarzyszenia „Związek na rzecz Wolności Ducha” (niem. Bundes für Geistesfreiheit). Organizacja opowiadająca się za całkowitym rozdziałem Kościoła od państwa chciała zorganizować w Wielki Piątek w 2007 roku w Monachium imprezę, której zakazały jej władze miejskie. Rzecz miała nosić tytuł „Heidenspaß statt Höllenqua – religionsfreie Zone München”, co oznacza „Świetna [dosł. pogańska] zabawa zamiast piekielnych katuszy – strefa wolna od religii w Monachium”.

 

Trybunał uznał, że organizacja skarżąca decyzję władz miejskich do sądu mogła słusznie powoływać się na zasadę wolności zgromadzeń. Nie należy bowiem przyznawać wielkopiątkowej ciszy koniecznego pierwszeństwa przed innymi sprawami; każdy przypadek trzeba rozważyć osobno. Według Trybunału skoro niedoszła impreza z 2007 roku miała odbyć się w zamkniętym budynku i miała mieć dość określoną liczbę uczestników, to należy uznać, że jej wpływ na spokój publiczny i cichy charakter Wielkiego Piątku byłby minimalny. Zakaz w tym wypadku należy określić jako naruszenie wolności obywatelskich.

 

Decyzję Trybunału z ubolewaniem przyjął arcybiskup bawarskiego Bambergu, Ludwig Schick, przekonując, że cisza w takie dni jak Wielki Piątek „jest błogosławieństwem dla naszych nerwowych, skomercjalizowanych czasów”. Hierarcha dodał, że należy „oczywiście” zaakceptować decyzję Trybunału, ale zaapelował o takie wcielanie jej w życie, które umożliwi zachowanie dotychczasowego charakteru Wielkiego Piątku w Bawarii.

 

W Niemczech tak zwane „ciche dni” (niem. stille Tage) są regulowane na szczeblu poszczególnych landów. W Bawarii obok Wielkiego Piątku należą do nich jeszcze Wszystkich Świętych oraz Wigilia. Jednak to właśnie Wielki Piątek chroniony jest w sposób szczególny, bo prawodawstwo nie dopuszczało jak dotąd żadnych wyjątków od cichego charakteru tego dnia. Nie można było zatem organizować na przykład żadnych imprez muzycznych ani sportowych. Decyzja Trybunału oznacza, że ten punkt prawa musi się zmienić i w Bawarii trzeba będzie dopuścić pewne wyjątki.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram