DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Zabójczy wirus szaleje w Afryce. Czy dotrze do Europy?

Zabójczy wirus szaleje w Afryce. Czy dotrze do Europy?
fot. misje.kapucyni.pl
#AFRYKA    #EUROPA    #WIRUS    #ŚMIERĆ    #EBOLA

Ministrowie zdrowia z 11 krajów Afryki Zachodniej spotkali się na posiedzeniu w ghanijskiej Akrze, by zaradzić rozprzestrzenianiu się śmiertelnego wirusa eboli.

 

Wirus pojawił się w Gwinei, ale bardzo szybko rozszerzył się i istnieją obawy, że w regionie wybuchnie niekontrolowana pandemia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała aktualną epidemię jako najgorszą w historii.

 

Pierwsze przypadki zachorowania na gorączkę krwotoczną pojawiły się w marcu tego roku w jednej z wiosek w Gwinei. Następnie wirus rozprzestrzenił się na cały kraj, Liberię i Sierra Leone. Do tej pory pochłonął ponad 450 osób z 750 zarażonych.

 

Reuters poinformował w środę, że Czerwony Krzyż został zmuszony do czasowego zawieszenia niektórych akcji w południowo-wschodniej części Gwinei, bo miejscowa ludność oskarża pracowników medycznych, iż są winni rozprzestrzeniania się choroby.

 

Dyrektor regionalny dla Afryki z WHO, dr Luis Gomes Sambo przemawiając na sesji inaugurującej spotkanie w Akrze wezwał do pilnych, zbiorowych działań w celu zapobieżenia szerzeniu się wirusa. Sytuacja staje się krytyczna.

 

Sambo zauważył, że rozprzestrzenianie się wirusa ebola w dużej mierze wynika z niektórych praktyk kulturowych i tradycyjnych wierzeń, które są sprzeczne z zasadami sanitarnymi. Dodatkowo szerzeniu wirusa sprzyja duża migracja ludności.

 

Wiceminister zdrowia Liberii, Berncie Dahn dr Sambo skarżył się, że mieszkańcy jego kraju potwornie boją się choroby. Szerzy się panika. Ludzie po kryjomu grzebią zmarłych, nie przestrzegając żadnych zasad higieny w takich warunkach. Podkreślił, że władze sanitarne próbują powstrzymać krewnych ofiar eboli przed organizowaniem tradycyjnych pogrzebów. Przed pochówkiem członkowie rodziny myją ciała i zjadają posiłek w obecności zmarłego.

 

WHO podaje, że wirus ebola po raz pierwszy pojawił się w 1976 roku w Nzara, w Sudanie i we wsi Yambuku w Demokratycznej Republice Konga, położonej w pobliżu rzeki Ebola, od której wywodzi się nazwa choroby.

 

Wirusem można zarazić się poprzez bliski kontakt z krwią, wydzieliną, organami lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt. W Afryce nosicielami choroby były zakażone szympansy, goryle, nietoperze, małpy, antylopy leśne i jeżozwierze.

 

Pierwszymi objawami choroby są: gorączka, bóle głowy, bóle stawów i mięśni, osłabienie, biegunka, wymioty, ból brzucha i brak apetytu. U niektórych pacjentów pojawia się wysypka, zaczerwienienie oczu, czkawka, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu i połykaniu, a także krwawienie wewnątrz i na zewnątrz ciała. Okres inkubacji trwa od 2 do 21 dni. Śmierć może nastąpić nawet w ciągu kilku dni od zarażenia w następstwie trudnych do powstrzymania krwawień.

 

Obecnie WHO obawia się, że wskutek upowszechnienia transportu lotniczego wirus może trafić do krajów UE.

 

 

Źródło: wnd.com, AS.


DATA: 2014-07-06 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A nie jest to broń na zmniejszenie liczby ludności w świecie?
ponad 5 lat temu / Broń NWO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.