DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   TEMAT NUMERU: FATALNE ZAUROCZENIE

Tomasz A. Żak

„Zabili go i uciekł”

„Zabili go i uciekł”

Powtarzanie to najstarsza metoda nie tylko edukacji, ale również każdej formy tresury, w tym tresowania człowieka. Joseph Goebbels – klasyk demagogii – twierdził, że kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Nóż może służyć do krojenia chleba, ale można nim także zabić. Dokładnie tak samo jest z telewizją.

 

Albert Einstein powiedział kiedyś: Obawiam się dnia, w którym technologia weźmie górę nad stosunkami międzyludzkimi. Świat będzie miał pokolenie idiotów. Jeszcze do niedawna gildie naukowe twierdziły, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym ludzkość staje się coraz mądrzejsza. Oczywiście rozwój ten kojarzono przede wszystkim właśnie z technologią (High Tech). Tymczasem lawinowo przybywa dowodów, że ludzie po prostu głupieją. Mają w domach coraz to nowsze i większe plazmowe odbiorniki i niemal w nich siedzą. Oglądanie czegokolwiek stało się podstawową formą spędzania czasu. I to nie tylko wolnego. Ekran oferuje wszystkie bodźce niejako „za darmo”, bez konieczności angażowania się widza. Owo „nieangażowanie się” to nie tylko ciało leżące na kanapie z chipsami i puszką piwa, ale również zupełny letarg mózgu, który „łyka” wszystko.

Niespecjalnie upowszechniane wyniki badań naukowych stwierdzają jasno, że współczesny tak zwany statystyczny człowiek jest po prostu głupszy niż jego przodek w XIX wieku. Z materiału opublikowanego w brytyjskim periodyku „Inteligence” dowiadujemy się, że inteligencję człowieka oceniono poprzez czas reakcji na bodźce wzrokowe. Uczeni uważają, że to jedyny wiarygodny sposób mierzenia inteligencji, bo nie ma na niego wpływu choćby taki czynnik jak edukacja (czy aby na pewno?). Okazuje się, że w XIX wieku ów czas wynosił 183 milisekundy dla mężczyzn i 187 milisekund dla kobiet, a dzisiaj u mężczyzn wzrósł do 250 milisekund, a u kobiet do 277 milisekund. Globalny spadek ilorazu inteligencji w ciągu ostatnich stu lat wynosi aż 14 punktów.

 

Bo ludzie tego chcą

Film okazał się najbardziej demokratyczną formą igrzysk dla ludu. Sformułowanie, że film jest ze wszystkich sztuk najważniejszy, przypisuje się Leninowi. Nie mógł on jednak przewidzieć, że bolszewicki obraz Pancernik Potiomkin to dopiero przedszkole zakłamania i indoktrynacji. Nie dysponował też telewizją.

Jak niegdyś bolszewicy swój ludobójczy program polityczny uzasadniali wolą ludu, tak dzisiejsi producenci filmowi i telewizyjni swe „dzieła” tłumaczą tak zwaną oglądalnością oraz potrzebami rynku. Przerażające jest to, że faktycznie tak jest. Najlepiej o tym świadczy wielomilionowa i trwająca często przez wiele lat oglądalność tak zwanych „oper mydlanych”.

Centrum filmowego ogłupiania znajduje się oczywiście w USA. Na przykład serial Szpital miejski (znany także u nas) produkowany i emitowany tam od roku 1963 ma już ponad trzynaście tysięcy (!) odcinków. Nasz lider odmóżdżania, czyli Klan, wyświetlany od roku 1997, ze swoimi niespełna czterema tysiącami odcinków to przy tym przysłowiowy pikuś.

Kiedyś celuloidowa, a dzisiaj cyfrowa fikcja skutecznie rozbiła normalne życie rodzinne, a aktywność emocjonalną rodziców, dzieci, a także dziadków ukierunkowała na wirtualne problemy wirtualnych bohaterów. W efekcie telewidzowie utożsamiają się z nieistniejącymi ludźmi i żyją ich nieistniejącymi realnie problemami. Na swoje własne życie już nie tyle nie mają czasu, co nie są nim zainteresowani, bo jest takie nudne. Tak utrwala się, szczególnie w ludziach młodych, wypaczony obraz świata i nieludzki wizerunek człowieka. W ten sposób ukształtowane osobniki tworzą milionowe armie zainfekowane pozorem życia i gotowe dla tego pozoru na wszystko. Śmierć najbliższej osoby w rodzinie jest niczym w porównaniu z awarią telewizora. To właśnie tacy ludzie‑nieludzie żądają od stacji telewizyjnych kolejnych odcinków i to właśnie oni są dla tych stacji argumentem dla tychże odcinków produkcji. Zamknięte koło – niczym opętanie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Zamiast dumnie bronić wartości chrześcijańskich i rodziny, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel kaja się przed burmistrzem Schwerte z powodu przyjęcia przez radnych Samorządowej Karty Rodzin. Włodarz polskiego miasta rozumie decyzję o zawieszeniu współpracy partnerskiej przez Niemców, u podstaw której legł braku szacunku dla „europejskiej idei różnorodności”. Sprawę na łamach wpolityce.pl komentuje Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty.

 
 

Donald Trump zapowiedział uznanie ANTIFY za organizację terrorystyczną. Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie, jej członkowie będą ścigani na takich samych zasadach jak fundamentaliści z Al-Kaidy czy zamachowcy z ISIS. Czym tak naprawdę jest rzekomo „antyfaszystowska” organizacja i co spowodowało, że prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział wobec niej tak drastyczne działania?

 

„Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału”, napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

 

Prokuratura IPN w Krakowie w prowadzonym śledztwie w sprawie zabójstw obywateli polskich, którzy w latach 1949–1989 próbowali uciec z Polski do państw Europy Zachodniej, ustaliła wstrząsające fakty. Nasi rodacy, którzy zostali ranieni podczas próby przekroczenia granicy czechosłowacko-austriackiej bądź czechosłowacko-niemieckiej byli dobijani przez funkcjonariuszy Czechosłowackiej Straży Granicznej.

 

- Raz dokonaną demoralizację dziecka bardzo trudno cofnąć, zawsze zostanie skaza na niewinnym umyśle. A przecież to samorządy odpowiadają za placówki edukacyjne i wychowawcze, prowadzą politykę społeczną, mają swoje instytucje kultury. To do tych miejsc uderzają różne organizacje uczące antywartości, pozyskujące młodych ludzi dla swojej wizji świata, a jest to świata bez religii i moralności z odrzuconymi na bok rodzicami czy dziadkami - mówi Marian Potoniec, radny Rady Miejskiej w Starym Sączu, inicjator przyjęcia Samorządowej Karty Praw Rodzin przez starosądecki samorząd.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.