DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Zabawka-szpieg. Być może Twoje dziecko już ją ma...

Zabawka-szpieg. Być może Twoje dziecko już ją ma...
Fot. Sergei Konkov/TASS
#INTERNET    #ZABAWKI    #WI-FI    #SMART    #CYBERPRZESTĘPSTWA    #CHAT    #NASK    #ANNA RYWCZYŃSKA

Nie wszystkie zabawki jaki oferuje obecnie rynek są dla dzieci bezpieczne. Najnowszy trend to elektroniczne zabawki „inteligentne” potrafiące nagrać głos dziecka, zrobić mu zdjęcie i, jeżeli się ich odpowiednio nie zabezpieczy, przesłać te dane do internetu. Jeżeli tak się stanie, poufne informacje o dziecku mogą paść łatwym łupem cyber-przestępców.

 

Znane są przypadki, kiedy zabawki zawierają szkodliwa dla zdrowia lub życia dzieci substancję chemiczną, od dawna mówi się o zabawkach mających charakter demoniczny, stwarzających zagrożenie duchowe. Teraz do tych niebezpiecznych zabawek dołączają te tzw. inteligentne, które są w stanie pozyskiwać tzw. dane wrażliwe. „Inteligentne zabawki przeznaczone dla dzieci zbierają dużo danych i mogą, odpowiednio niezabezpieczone, stanowić zagrożenie dla prywatności dziecka, często bowiem są podłączone do internetu -     mówi Anna Rywczyńska, kierownik Zespołu projektów społecznych w Instytucie NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa).

 

Takie elektroniczne zabawki są częścią tzw. „internetu rzeczy”. Chodzi tu o przedmioty posiadające funkcje smart, która umożliwia im łączenie się ze sobą poprzez internet w celu przekazywania danych. Dzieje się to bez udziału człowieka. W funkcję smart ( z jez. ang. – inteligentne) współcześnie bywają zaopatrzone pralki, lodówki, telewizory, liczniki prądu, samochody, domy, różne elementy infrastruktury miast itp. Według przewidywań do w 2020 r. do sieci internetowej może być podłączonych od 25 mld do 50 mld takich urządzeń.

 

Niedawno dołączyły do nich smart zabawki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Bardzo często posiadają one niewielkie mikrofony, kamery rejestrujące i zapisujące zdjęcia dziecka, głosy i wypowiedzi bawiących się nimi dzieci i dorosłych. Z internetem łączą się one korzystając z domowej sieci Wi – Fi. Instytut NASK przeprowadził badania pod nazwą „Cyfrowa rodzina: Internet zabawek – wsparcie dla rozwoju dziecka czy zagrożenie". Ich wyniki wskazują, że technologia smart, w jaką wyposażane są m.in. inteligentne zabawki, coraz częściej przekracza progi naszych domów. Według tych badań  niemal 56 procent Polaków posiada już telewizory z funkcją smart, a 10 proc. zakupiło zabawki zaopatrzone w tę technologię.

 

W przypadku takich zabawek istnieje realne niebezpieczeństwo, iż mogą być one obiektem zainteresowania cyber-przestępców. Z reguły bowiem inteligentne zabawki, nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń przed wykradzeniem z nich danych, które rejestrują i potrafią przekazać za pośrednictwem internetu. W 2015 r. firma VTech z Hong Kongu, która produkuje zabawki z technologią smart, ujawniła iż cyber-przestępcy ukradli z ich baz danych ponad 6 mln kont dziecięcych przypisanych do ich smart zabawek. Do tego ich łupem stało się 5 mln kont rodziców, bowiem konta te były zschynchronizowane z kontami dzieci. Wskutek tego „skoku” złodzieje weszli w posiadanie danych takich jak imiona, nazwiska, wiek i płeć, zdjęcia, wiadomości chat.

 

Aby w przyszłości nie doszło do takich sytuacji akspert z NASK radzi -  „Rodzice, którzy chcą kupić takie zabawki, powinni podejmować decyzje bardzo świadomie. Sprawdzić, jakie dane zabawka pobiera, w jaki sposób można wyłączyć np. kamerę czy mikrofon. I przede wszystkim przeczytać regulaminy dotyczące ochrony danych, które te zabawki pobierają. W uzasadnionych przypadkach, kiedy mamy wątpliwości, lepiej zrezygnować z zakupu takiej zabawki" – mówi Anna Rywczyńska

 

 

Adam Białous




DATA: 2017-09-21 14:48
AUTOR: ADAM BIAŁOUS
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe, czy autor ma smartfona? :-)
8 miesięcy temu / Stormer
 
Wystarczy tylko, że ich posiadanie stanie się obowiązkowe (w ramach walki z wykluczeniem cyfrowym dzieci" i państwo będzie mogło łatwiej nacjonalizować dzieci.
8 miesięcy temu / aaa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.