DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Zabawa Lasami Państwowymi przerwana. Zakończyło ją weto prezydenta RP

Zabawa Lasami Państwowymi przerwana. Zakończyło ją weto prezydenta RP
fot.Krystian Maj/FORUM

Przeforsowane w Sejmie zmiany ustawy o lasach miały chronić Lasy Państwowe przed prywatyzacją, ale pozostawiały w tym zakresie furtkę w postaci realizacji niezdefiniowanego bliżej celu publicznego. Prezydent Andrzej Duda uznał, że zaproponowane rozwiązania nie zapewniają deklarowanego celu i postanowił skierować regulację do ponownego rozpatrzenia.

 

- W opinii Prezydenta RP ustawa nie zapewnia wprowadzenia instrumentów zapewniających skuteczną ochronę lasów państwowych w sposób zgodny z deklarowanymi celami. Uchwalona ustawa zawiera rozwiązania wskazujące, iż ustawy zwykłe mogą wprowadzać możliwość zbywania lasów państwowych, co nie gwarantuje pełnej ochrony lasów przed zmianą ich statusu – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

 

Jak wskazano, ustawa wprowadza też przesłankę „wskazującą na możliwość zbywania lasów dla realizacji celów publicznych w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami, co oznacza wprowadzenie szerokiego katalogu okoliczności umożliwiających dokonywanie zbywania lasów państwowych”.

 

Chodzi o przyjęte rozwiązania, w myśl których niby wprowadzana jest ochrona Lasów Państwowych przed przekształceniami własnościowymi, jednakże ustawodawca przewidział tu wyjątki od tej ochrony. To realizacja celu publicznego. Problemem jest to, że cel ten reguluje odrębna ustawa, która daje spore możliwości interpretacyjne. Co więcej, poprzez zmiany definicji celu publicznego można byłoby łatwo obejść ochronę lasów.

 

- Wreszcie uchwalona ustawa przyjmuje niejednoznaczną regulację dotyczącą dostępu do lasów państwowych – podkreślono.

 

Ustawodawca bowiem przewidział, że każdy ma dostęp do lasów na równych zasadach. Taki zapis wzbudził wątpliwości, bo nigdzie nie sprecyzowano co pod nim się kryje, a to otwierało nie tylko możliwości interpretacyjne, ale drogę do wprowadzania nowych zasad dostępu do lasów, po bilet wstępu włącznie – bo to też równe zasady.

 

Taki krok Prezydenta RP był oczekiwany m.in. przez leśną „Solidarność”.

 Marcin Austyn

DATA: 2015-10-29 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze, że Prezydent się uaktywnił.Żebym spał spokojnie proszę jeszcze o :doprowadzenie do wznowienia śledztwa w sprawie Jedwabnego (przerwane na momencie znajdowania kul podczas ekshumacji), wyrażenie sprzeciw wobec przyjmowania islamistów do Polski i wsparcie prezydenta Orbana, wyrażenie jasno swojej opinię w sprawie odszkodowań żydowskich wycenianiach na 65 miliardów dolarów (temat zakazany w kampanii jak i mediach wspierających PIS).
ponad 4 lata temu / teodor
 
niezależny+++!!!
ponad 4 lata temu / teodor
 
cd. Nie wolno było zadawać pytań o wznowienie śledztwa w sprawie Jedwabnego, o posiedzeniu żydowskiego Knesetu w Krakowie, na którym to był obecny prezydent Andrzej Duda. Nie było też nic o rentach przyznanych potomkom Żydów? Izraelski prezydent, kiedy przyjechał do Warszawy roku na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich, w wypowiedzi dla PAP stwierdził, że pamięta o sprawie roszczeń, pamięta o złożonych obietnicach i podpisanych umowach. cdn
ponad 4 lata temu / niezależny
 
cd. Nie wolno było zadawać pytań o wznowienie śledztwa w sprawie Jedwabnego, o posiedzeniu żydowskiego Knesetu w Krakowie, na którym to był obecny prezydent Andrzej Duda? Nie było też nic o rentach przyznanych potomkom Żydów? Izraelski prezydent, kiedy przyjechał do Warszawy roku na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich, w wypowiedzi dla PAP stwierdził, że pamięta o sprawie roszczeń, pamięta o złożonych obietnicach i podpisanych umowach. Należałoby naszych Umiłowanych Przywódców pociągnąć za język. Czy wiedzą, kto komu i jakie obietnice złożył, jakie umowy podpisał? Czy mogą spowodować konsekwencje finansowe lub inne dla Polaków? Tzw. elity polityczne zachowują się wobec perspektywy tych roszczeń tchórzliwie. Warto też zauważyć, że przy pozorach nieprzejednanej wrogości między PiS a PO żaden poseł PiS nie odważył się w tej sprawie zainterpelować? A może to jest? historia dopisze ciąg dalszy.
ponad 4 lata temu / niezależny
 
cd. Nie wolno było zadawać pytań o wznowienie śledztwa w sprawie Jedwabnego, o posiedzeniu żydowskiego Knesetu w Krakowie, na którym to był obecny prezydent Andrzej Duda? Nie było też nic o rentach przyznanych potomkom Żydów? Izraelski prezydent, kiedy przyjechał do Warszawy roku na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich, w wypowiedzi dla PAP stwierdził, że pamięta o sprawie roszczeń, pamięta o złożonych obietnicach i podpisanych umowach. Należałoby naszych Umiłowanych Przywódców pociągnąć za język. Czy wiedzą, kto komu i jakie obietnice złożył, jakie umowy podpisał? Czy mogą spowodować konsekwencje finansowe lub inne dla Polaków? Tzw. elity polityczne zachowują się wobec perspektywy tych roszczeń tchórzliwie. Warto też zauważyć, że przy pozorach nieprzejednanej wrogości między PiS a PO żaden poseł PiS nie odważył się w tej sprawie zainterpelować? A może to jest?.historia dopisze ciąg dalszy.
ponad 4 lata temu / niezależny
 
Wybory rozstrzygnięte! Mamy prezydenta, któremu już 14 listopada mija 100 dni urzędowania, niedługo zostanie zaprzysiężony rząd PiS-owski. Kampania wyborcza zakończona, obietnice złożone! Ale w tym teatrze objazdowym zabrakło jednej obietnicy, w kontekście polityki historycznej, która to ma być jednym z filarów prezydentury Andrzeja Dudy. Już nie mówi się o kondominium niemiecko-rosyjskim, nie słychać prezydenta i czołowych polityków PiS, aby się wypowiadali na temat lobby żydowskiego? A chodzi o próby ogołocenia Polaków z majątku wypracowanego przez pokolenia, a szacowanego na 60-65 miliardów dolarów! Żydzi szantażują Polskę, Gross opluwa Polskę, a prezydent, czy też jego kancelaria milczy. Milczy też Jarosław Kaczyński. W trakcie teatru objazdowego wyborcy PiS-u nie zadawali pytań dotyczących lobby żydowskiego? Cicho sza!
ponad 4 lata temu / niezależny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.