2 maja 2018

Wraca głośna sprawa Zakonu Maltańskiego! W Rzymie wybory wielkiego mistrza

(Herb Zakonu. By Sailko [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], from Wikimedia Commons)

Do Rzymu zjeżdżają kawalerowie maltańscy. Na środę zaplanowano rozpoczęcie posiedzenie rady zakonu. Wybrany zostanie wtedy wielki mistrz bądź jego namiestnik. Poprzedni wielki mistrz Matthew Festing ustąpił z urzędu przed rokiem na prośbę Papieża Franciszka. Wydarzeniom towarzyszyły ogromne emocje i kontrowersje.

 

Przez 11 lat swego urzędowania Festing dążył do wzmocnienia duchowego wymiaru zakonu. Wprowadził programy formacji dla nowicjuszy i członków zakonu. Zabiegał o pełne respektowanie nauczania Kościoła w działalności charytatywnej. Jak powiedział w wywiadzie dla dziennika „Il Messaggero”, zależało mu, by kawalerzy maltańscy byli rzeczywiście zakonem, a nie organizacją pozarządową.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W czasie pełnienia funkcji przez Festinga doszło do napięć. Wielki mistrz potępił, zgodnie z katolickim nauczaniem, stosowanie antykoncepcji i promowanie jej przez zakon. W związku z tym odwołał wielkiego kanclerza Albrechta von Boeselagera, co wywołało kryzys i ostatecznie zakończyło się odejście Festinga.

 

W czasach tego wielkiego mistrza pojawiły się również kontrowersje dotyczące finansowania zakonu. Mimo tego Matthew Festing podkreśla jednak, że pomimo tych trudności, niemal cała działalność kawalerów maltańskich „jest wspaniała”.

 

„W ostatnim czasie, począwszy od lat 80-tych, Zakon Maltański bardzo się zmienił, zwiększył się zakres jego działalności i to w dwóch zasadniczych dziedzinach: służba zdrowia i opieka społeczna. Jeśli chodzi o służbę zdrowia to w wielu krajach ukształtowała się tradycja współpracy z państwowym systemem zdrowotnym. Bazując na tym doświadczeniu rozwinęliśmy sieć placówek również w innych krajach, gdzie nie ma takiego sposobu finansowania. Obok tego, równolegle rozwijała się działalność społeczna, najczęściej na szczeblu lokalnym. Dzięki temu nastąpiła znacząca ekspansja zakonu. Dziś mamy 13,5 tys. członków, 80 tys. wolontariuszy i 45 tys. pracowników. Jesteśmy obecni w różnym zakresie w 120 krajach. Nasz zakon nigdy nie prowadził działalności na tak wielką skalę. Benedykt XVI nazwał to armią miłości” – powiedział Radiu Watykańskiemu aktualny wielki szpitalnik zakonu książę Dominique de La Rochefoucauld-Montbel.

 

 

KAI
MWł

 

 

Przypominamy zamieszanie wokół Zakonu Maltańskiego:

 

Kryzys wokół Rycerzy Maltańskich. Media donoszą o „masońskim wątku”
Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami wielkiego kryzysu w suwerennym Zakonie Maltańskim, który w różny sposób jest przedstawiany w mediach. Liberalny „The Tablet” donosi o „otwartej wojnie między kawalerami maltańskimi a Wielkim Mistrzem, który podjął decyzję o usunięciu starszego wpływowego rycerza – „liberalnego katolika” – Albrechta von Boeselagera. Watykan polecił zbadać sprawę specjalnej komisji. Edward Pentin – watykański korespondent „National Catholic Register” sugeruje, że w zakonie toczy się walka o usunięcie wpływów masonerii.

 

Dymisja Wielkiego Mistrza. Matthew Festing nie kieruje już Zakonem Kawalerów Maltańskich
W wyniku trwającego sporu wewnątrz Zakonu Kawalerów Maltańskich, do dymisji podał się Wielki Mistrz Matthew Festing. Media głównego nurtu donoszą, że swoją służbę zakończył na prośbę papieża Franciszka, co stoi w sprzeczności z wcześniejszymi informacjami. Ojciec Święty chciał rozwiązania konfliktu bez żadnych dymisji.

Watykan w sprawie Zakonu Maltańskiego naruszył prawo – przyznają nawet liberalne media katolickie
Liberalny portal katolicki Cruxnow – relacjonujący wydarzenia związane ze sprawą Rycerzy Maltańskich – obok tekstów chwalących decyzję papieża zaprezentował krytyczną analizę kanonisty z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki z Waszyngtonu, profesora Kurta Martensa.

Wielki kanclerz Zakonu Maltańskiego: nie ma naruszenia naszej suwerenności
Ostatnie decyzje papieża i Stolicy Apostolskiej w sprawie naszego Zakonu nie oznaczały pogwałcenia jego suwerenności – zapewnił wielki kanclerz Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego Albrecht von Boeselager. 2 lutego wystąpił na konferencji prasowej w Rzymie po raz pierwszy od czasu, gdy w grudniu i styczniu doszło do dużych zmian w kierownictwie zakonu, łącznie z wymuszonym przez Franciszka ustąpieniem wielkiego mistrza Matthewa Festinga i powołaniem na jego miejsce tymczasowego zwierzchnika. 24 stycznia został nim z nominacji papieskiej Ludwig Hoffmann von Rumerstein.

Papieski delegat do byłego Mistrza Zakonu Maltańskiego: nie przyjeżdżaj na zakonne wybory
Specjalny delegat papieża Franciszka nadzorujący Zakon Kawalerów Maltańskich abp Angelo Becciu nakazał byłemu mistrzowi o. Matthew Festingowi pozostać – pod rygorem posłuszeństwa – z dala od wyborów nowego mistrza.

Roberto de Mattei: bezpodstawna komisja w Zakonie Maltańskim
Czy papież powołał niezależnego komisarza dla Zakonu Maltańskiego? Papież Franciszek niewątpliwie lubi strategię powoływania niezależnych komisarzy, skoro już przyjął to drakońskie posunięcie przeciwko dwóm wspólnotom zakonnym uważanym za nazbyt „tradycyjne”: przeciwko Franciszkanom Niepokalanej i zakonnikom Instytutu Słowa Wcielonego.

Kozioł ofiarny znaleziony. Wielki Kanclerz Maltańczyków twierdzi, że to kardynał Burke wywołał kryzys
Za kryzys w Zakonie Maltańskim odpowiedzialni są ci, którzy dopatrują się zagrożenia prawdy o małżeństwie i krytykują papieskie spojrzenie na ekonomię, a zwłaszcza kard. Raymond Leo Burke, mówi Wielki Kanclerz Zakonu, Albrecht von Boeselager, przywrócony na swoje stanowisko przez papieża.

Papież i Zakon Maltański – pyrrusowe zwycięstwo?
Rezygnacja Roberta Matthew Festinga, wielkiego mistrza Zakonu Maltańskiego, wymuszona na nim 23 stycznia przez Franciszka, niesie ze sobą ryzyko pyrrusowego zwycięstwa dla papieża. Wojna domowa w Kościele, objawiająca się w batalii o kształt Zakonu Maltańskiego, jest zaledwie marnym przedsmakiem naszej przyszłości.

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram