DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Za szkalowanie Polaków kara, nie nagroda. Prezydent Duda może odebrać order Grossowi

Za szkalowanie Polaków kara, nie nagroda. Prezydent Duda może odebrać order Grossowi
Fot. Jan Rolke/FORUM

Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, czy odebranie kontrowersyjnemu i antypolskiemu historykowi, Janowi Tomaszowi Grossowi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP jest zasadnym – informuje Onet.pl. Zapytanie miało zostać wysłane 14 stycznia.

 

Pochodzący z Polski amerykański historyk i socjolog żydowskiego pochodzenia wielokrotnie dowodził swojej głębokiej pogardy dla Polaków, a w swoich pracach szkalował naszych przodków oskarżając ich o najgorsze, haniebne czyny w latach II Wojny Światowej. Zanim jeszcze rozpoczął swoją antypolską kampanię, był nieznanym szerzej badaczem. Właśnie wtedy - w 1996 roku - ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odznaczy Jana Tomasza Grossa za jego osiągnięcia naukowe.

 

Jako że o uhonorowanie Grossa wnioskował MSZ, Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zwróciła się właśnie do tego resortu o opinię. Ustawa o orderach i odznaczeniach daje takie kompetencje głowie państwa.

 

Na razie nie ma opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie odebrania Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP kontrowersyjnemu historykowi. Takie rozwiązanie jeszcze kilka miesięcy temu popierali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

 

We wrześniu Gross stwierdził, że Polacy zabili podczas II Wojny Światowej więcej Żydów niż Niemców, a nasz region „skażony” jest piętnem antysemityzmu, który dzisiaj objawia się w niechęci do imigrantów z krajów islamskich. Kilka tygodni po tej skandalicznej wypowiedzi swoją opinię na temat Grossa wyraził ówczesny poseł PiS, a obecny wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.

 

- Taki gest pokazałby opinii publicznej w kraju i za granicą, że Gross jest wrogiem Polski. Jako byłego polskiego obywatela należy go - w stylistyce XXI wieku - nazwać zdrajcą ojczyzny. Konsekwencją zdrady ze strony Grossa mogłoby być właśnie pozbawienie go państwowego orderu. Uważam, że jest to pomysł jak najbardziej godny rozważenia – oceniał Dziedziczak.

 

Czy dostatecznie dojdzie do odebrani odznaczenia dla Grossa? Na razie nie wiadomo. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza jedynie, że wpłynęło do nich pismo z Kancelarii Prezydent RP w tej sprawie.

 

Źródło: Onet.pl

MWł 


DATA: 2016-02-09 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego pan Gross nie powie, że sami Żydzi zabili więcej Żydów niż Niemców podczas II Wojny Światowej? Czy "Sonderkommando" coś mu mówi?
ponad 2 lata temu / anonymous
 
Może więcej powagi zamiast szukania medialnego hałasu.
ponad 2 lata temu / janek
 
Panie Prezydencie dziękujemy!!! Pan Prezydent reprezentuje naszą Polaków godność i interes. To my Polacy żądamy analizy zasadności przyznania Grossowi przez Kwaśniewskiego Krzyża Kaw. Orderu Zasługi RP - zrobił to nie licząc się z Polakami. Wielu wielkich patriotów takiego zaszczytu się nie doczekało,pomimo zasług. Zydom zawsze wolno było płakać nad sobą dla wielkich pieniędzy. Za SĄSIADÓW dostał posadę na Uniwersytecie w PRINCETOWN. Warto przeczytać: MIĘDZYNARODOWY ŻYD - Herny Forda. Prezydent nie odbiera
ponad 2 lata temu / Ba
 
Obchodzą się z takimi Grossami jak z przysłowiowymi śmierdzącymi jajkami. Żenada !
ponad 2 lata temu / oburzony
 
Oby, kibicujemy
ponad 2 lata temu / Oby
 
Zadziwiająca jest uległości PiS wobec Żydów? prezes został ?zmuszony? do wygłoszenia tzw. wykładu w Fundacji Batorego, namówił brata do wstrzymania ekshumacji w Jedwabnem, zgodził się na wybudowanie Muzeum Żydów w Warszawie? Prezydent celebruje żydowskie święto Chanuka w Pałacu Prezydenckim, poprzez zapalanie świecy chanukowej?Można by rzec, w partii Kaczyńskiego znalazło zaciszną przystań zadziwiająco dużo wpływowych przedstawicieli ?szlachty jerozolimskiej??
ponad 2 lata temu / niezależny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.