DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Hoga

Z szablą przy boku


Stosunek, jaki zachodził między Polakiem a jego szablą,

 

nie powtarza się u innych narodów

Zygmunt Gloger
 

Pierwsze szable przyniesione zostały do Europy w V wieku po narodzeniu Chrystusa przez nomadów z wielkich stepów Eurazji w czasie Wędrówki Ludów. Przez pierwsze czterysta lat istnienia państwowości polskiej nasi przodkowie spotykali się z szablą w rękach wojsk Rusi Kijowskiej czy później Tatarów. Jednak mimo to aż do drugiej połowy XV wieku nie weszła ona na ziemiach polskich do powszechnego użycia.

Królujący wówczas w Polsce długi miecz to broń w postaci już całkowicie ukształtowanej – pod wpływem konkretnych wymagań taktyczno‑technicznych. Jest bronią uniwersalną i dającą wiele sposobów użycia, zarówno przeciw wrogowi w zbroi, jak i niechronionemu w ten sposób. Można nim walczyć konno i pieszo, zadając pchnięcia, tnąc i rąbiąc. Jednak, jak każda rzecz uniwersalna, stanowi on rodzaj kompromisu pomiędzy rozbieżnymi potrzebami. Co więcej, w wyniku bezkompromisowego dążenia do zwiększenia jego skuteczności bojowej, miecz osiągnął kształt, długość i wagę nie do zaakceptowania w życiu codziennym, w podróży, jako broń cywilna, od której wymaga się również poręczności w noszeniu, gdyż znacznie częściej się ją tylko nosi, niż używa. W życiu codziennym szlachta zaczęła więc nosić przy boku kordy i tasaki – broń jednosieczną, krótszą i lżejszą od długiego miecza, a przy tym znacznie tańszą. Miała ona możliwości nieporównanie mniejsze niż miecz, ale poza polem bitwy zupełnie wystarczała.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 
 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.

 

Mimo, że Polska zabiegała o pogłębienie współpracy Chin z krajami Europy Środkowowschodniej w ramach formatu „16+1,” w obecnej sytuacji, gdy nie widać wyraźnych korzyści z zacieśniania relacji, rząd w Warszawie podjął decyzję o wycofaniu się z tej polityki – pisze Łukasz Sarek na stronie jamestown.org.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.