DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Hoga

Z szablą przy boku


Stosunek, jaki zachodził między Polakiem a jego szablą,

 

nie powtarza się u innych narodów

Zygmunt Gloger
 

Pierwsze szable przyniesione zostały do Europy w V wieku po narodzeniu Chrystusa przez nomadów z wielkich stepów Eurazji w czasie Wędrówki Ludów. Przez pierwsze czterysta lat istnienia państwowości polskiej nasi przodkowie spotykali się z szablą w rękach wojsk Rusi Kijowskiej czy później Tatarów. Jednak mimo to aż do drugiej połowy XV wieku nie weszła ona na ziemiach polskich do powszechnego użycia.

Królujący wówczas w Polsce długi miecz to broń w postaci już całkowicie ukształtowanej – pod wpływem konkretnych wymagań taktyczno‑technicznych. Jest bronią uniwersalną i dającą wiele sposobów użycia, zarówno przeciw wrogowi w zbroi, jak i niechronionemu w ten sposób. Można nim walczyć konno i pieszo, zadając pchnięcia, tnąc i rąbiąc. Jednak, jak każda rzecz uniwersalna, stanowi on rodzaj kompromisu pomiędzy rozbieżnymi potrzebami. Co więcej, w wyniku bezkompromisowego dążenia do zwiększenia jego skuteczności bojowej, miecz osiągnął kształt, długość i wagę nie do zaakceptowania w życiu codziennym, w podróży, jako broń cywilna, od której wymaga się również poręczności w noszeniu, gdyż znacznie częściej się ją tylko nosi, niż używa. W życiu codziennym szlachta zaczęła więc nosić przy boku kordy i tasaki – broń jednosieczną, krótszą i lżejszą od długiego miecza, a przy tym znacznie tańszą. Miała ona możliwości nieporównanie mniejsze niż miecz, ale poza polem bitwy zupełnie wystarczała.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.

 
 

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…

 

1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.

 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.