DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Z pomocą Polonii Wilno

Z pomocą Polonii Wilno

Sekcja piłkarska Klubu Sportowego KS Polonia Wilno nadal ma poważne problemy finansowe. Jeśli nie znajdą się sponsorzy, przyszłość polskiej drużyny, która na Wileńszczyźnie przez blisko ćwierć wieku odnosi wiele sukcesów oraz kultywuje polskie tradycje, stoi pod znakiem zapytania. Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą zajmie się tą sprawą.Czytaj też wywiad z prezesem KS Polonii Wilno


Poseł Artur Górski, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej, jako członek i delegat sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą spotkał odwiedził w Wilnie Stefana Kimso, prezesa Klubu Sportowego KS Polonia Wilno. Zapewnił szefa klubu, że Komisja Łączności z Polakami za Granicą będzie starała się pomóc Polonii Wilno. Zapowiedział, że parlamentarzyści zmobilizują ministerstwo sportu oraz resort spraw zagranicznych do udzielenia wsparcia  Polonii Wilno, która w tym roku po raz kolejny awansowała do I ligi piłkarskiej Litwy.          

        

Klub polskiej tożsamości

               
- Doceniamy to, że dzięki waszej działalności wielu młodych ludzi uprawia różne sporty. Mamy świadomość, że dla tożsamości Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie klub mający wieloletnią tradycję, kultywuje  patriotyczne wartości, a polską tożsamość kształtuje się również przez sport – powiedział na spotkaniu z prezesem KS Polonia Wilno poseł Artur Górski, dodając, że Polacy mieszkający na Litwie dzięki sukcesom i sportowej działalności klubu uświadamiają sobie, że nie są obywatelami drugiej kategorii. Potrafią rywalizować z Litwinami oraz pokazywać, że są w stanie wygrywać.

 

- Tragiczna sytuacja dotyczy sekcji piłki nożnej. Jednak nie doprowadzę do tego, aby wypaść tym roku z ligi  - zadeklarował Stefan Kimso

 

- Musimy zrobić wszystko, aby Polacy tutaj mieszkający identyfikowali się z tą  drużyną Jesteśmy dumni z istnienia drużyny piłkarskiej KS Polonia Wilno i jej sukcesów. Członkowie Komisji Łączności z Polakami za Granicą chcą wspierać wszystkie polskie sukcesy – podkreślił parlamentarzysta.

 

Brak środków finansowych


Klub Sportowy Polonia Wilno już drugi rok z rzędu znalazł się w pierwszej lidze.


W ubiegłym roku klub na koniec sezonu zajął  piąte miejsce. Jednak problemy finansowe dają się we znaki już od dłuższego czasu. - Kilka lat temu uruchomiliśmy szkółkę trampkarzy. Niestety, z goryczą muszę przyznać, że zawiesiliśmy ich działalność ze względu finansowych – akcentował Stefan Kimso, zauważając że  drużyna KS Polonii Wilno liczyła na początku 26 zawodników, w tej chwili składa się z 15 osób.

 

Prezes KS Polonii Wilno zdecydował, że jeśli do grudnia bieżącego roku klub nie zbierze większości niezbędnych środków finansowych, przyszłoroczne działalność sekcji piłkarskiej może zostać zawieszona. Na umożliwienie funkcjonowania sekcji piłkarskiej włącznie z reaktywowaniem wspomnianej  szkółki trampkarzy potrzeba około 100- 120 tys. euro.  Z kolei wynajęcie boiska na jeden mecz kosztuje około 1,5 tys. litów.

 

Prośba o wsparcie


W dramatycznym apelu o pomoc klub zwraca uwagę: „Tego roku, mimo stale rosnącego widma kłopotów finansowych kierownictwo klubu podjęło decyzję o jej drugim z kolei występie w rozgrywkach I ligi mistrzostw Litwy. W niemałym stopniu zaważyły na tym obietnice finansowego wsparcia, płynące jak ze strony osób prywatnych, tak też przeróżnych instytucji zbiorowych".

 

Ponadto KS Polonia Wilno podkreśla, że obietnice finansowe nie znalazły rzeczywistego pokrycia kosztów. „Z niechlubnym przydomkiem bankruta będziemy musieli uciec się do tego drastycznego środka, choć zdajemy sprawę, iż może on być równoznaczny z przekreśleniem istnienia „jedenastki" w ogóle, co – naszym zdaniem – byłoby niepowetowaną stratą dla dotychczasowego dorobku, wykutego staraniem jakże wielu ludzi”  - zauważa klub, apelując o wsparcie finansowe. Różne instytucje, organizacje oraz indywidualni darczyńcy numer konta bankowego, na który można dokonywać wpłat w litach, złotówkach oraz euro znajdą  na stronie internetowej klubu www.kspolonia.lt . Widnieje również  na niej lista osób i podmiotów, które udzieliły klubowi dotychczas finansowego wsparcia.          

 

Historia klubu  jest mocno zakorzeniona w polskich tradycjach sportowych na Litwie. 


W 1990 roku Klub Sportowy Polaków na Litwie „Polonia”, który z biegiem czasu przyjął nazwę KS Polonia Wilno (Departament Kultury Fizycznej i Sportu Republiki Litewskiej zabronił, aby działalność klubu obejmowała swoim zasięgiem całą Litwę i dlatego do nazwy dodano siedzibę klubu), był swoistym odrodzeniem polskiego sportu na Wileńszczyźnie. Jego powstanie poprzedziły w styczniu 1989 roku I Zimowe Igrzyska Polaków na Litwie, których najlepsi zwycięscy wkrótce zawitali na II Zimowych Igrzyskach Polonijnych w Zakopanem. 

Obecnie obok piłki nożnej w KS Polonii Wilno mieści się również sekcja siatkówki, tenisa stołowego oraz strzelectwa. Rozgrywki w ligach siatkarskich cieszą się dużym zainteresowaniem, bierze w nich udział po osiem drużyn dziewczęcych i chłopięcych.


W przyszłości planowane jest stworzenie szkolnej ligi koszykarskiej.

 

Piłkarska jedenastka KS Polonii Wilno przyjęła tę samą nazwę. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. M.in.wywalczyła srebro i brąz w kolejnych edycjach Piłkarskich Polonijnych Mistrzostwach Świata, a także cztery razy z rzędy znalazła się na podium organizowanych co dwa lata Letnich Igrzysk Polonijnych  (w roku 2001, 2003, 2005 oraz 2007) .

 

Polonusom z Polonii Wilno medale wielokrotnie wręczał legendarny polski trener Kazimierz Górsk - m.in. podczas I Polonijnych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej złotym medalem uhonorował Ludwika Adamowicza, który był kapitanem wileńskiej „Polonii”.

 

 

 Magdalena KowalewskaDATA: 2013-10-02 08:16
AUTOR: MAGDALENA KOWALEWSKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.