DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 19  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Valdis Grinsteins

Z Matką Bożą Fatimską na końcu świata


Polacy, podobnie zresztą jak Francuzi, nie mają w zwyczaju odbywania poobiedniej sjesty. A ja, owszem. By jednak nie szokować nadmiernie współmieszkańców, po obiedzie mówię zazwyczaj, że idę do swego pokoju trochę „pomedytować” i wszyscy akceptują to niewinne kłamstewko. Inna rzecz, że często zapominają o tym moim zwyczaju i dzwonią właśnie w czasie sjesty. Dlatego, kiedy zadzwonił Jacques Gelliot, mój przyjaciel z Francji, odebrałem telefon, dawno już pogodzony z jawnym naruszeniem praw człowieka, jednak na wpół senny. Jacques zaproponował, żebym mu towarzyszył w cyklu wykładów poświęconych Matce Bożej Fatimskiej i Jej przesłaniu, które zamierza wygłosić w szkołach. Pozostając jeszcze częściowo w objęciach Morfeusza, zgodziłem się bez wahania, w przekonaniu, że chodzi o szkoły we Francji lub Hiszpanii.

– Świetnie – odpowiedział Jacques – zaraz przyślę ci mailem program.

Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy otworzywszy pocztę elektroniczną, zorientowałem się, że wykłady mają się odbyć na Fidżi, na samym środku Pacyfiku.

Fidżi! Niewiele, ba, zgoła nic nie wiedziałem o tych wyspach. Szykowała się więc podróż złożona z samych niespodzianek.

Pierwsze użyteczne słowo, jakiego warto się na Fidżi nauczyć brzmi bula, co oznacza „witaj”. To najbardziej rozpowszechnione pozdrowienie, którym posługiwać się można zaledwie dotknąwszy stopą suchego lądu. 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

– Sytuacja, przed którą stajemy, jest bezprecedensowa. Rozpoczyna się kryzys o charakterze globalnym, który przeora całą gospodarkę światową, europejską i polską. Stoimy wobec wyzwań, przed którymi nasi poprzednicy nie stawali – powiedział premier Morawiecki w trakcie senackiej debaty poświęconej tak zwanej tarczy antykryzysowej.

 
 

Mieszkańcy Anglii i Walii zawierzyli kraj i samych siebie Maryi. Prosili o nawrócenie i ponowną ewangelizację ich ziemi oraz o opiekę w czasie pandemii koronawirusa. Duchowe przygotowania do tego wydarzenia trwały od dwóch lat.

 

Kryzys koronawirusowy to niejedyna bolączka współczesnego świata. Afryka wschodnia i Półwysep Arabski mierzą się z innym problemem, przywołującym na myśl biblijne plagi. Chodzi tu o plagę szarańczy grożącej klęską głodu w najuboższych krajach. Co więcej, istnieje ryzyko, że żarłoczne owady dotrą także do Europy. 

 

 

– Duszpasterze powinni być do dyspozycji swoich parafian i służyć udzielaniem Komunii św. także poza Mszą św., jeżeli wierni o to proszą. Dotyczy to także prośby o spowiedź – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

 

Według ekspertów przy ONZ utrzymująca się w wielu krajach na świecie niepewna sytuacja gospodarcza w związku z epidemią koronawirusa może za kilka tygodni doprowadzić do braków żywnościowych na niemal wszystkich kontynentach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.