DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 19  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Valdis Grinsteins

Z Matką Bożą Fatimską na końcu świata


Polacy, podobnie zresztą jak Francuzi, nie mają w zwyczaju odbywania poobiedniej sjesty. A ja, owszem. By jednak nie szokować nadmiernie współmieszkańców, po obiedzie mówię zazwyczaj, że idę do swego pokoju trochę „pomedytować” i wszyscy akceptują to niewinne kłamstewko. Inna rzecz, że często zapominają o tym moim zwyczaju i dzwonią właśnie w czasie sjesty. Dlatego, kiedy zadzwonił Jacques Gelliot, mój przyjaciel z Francji, odebrałem telefon, dawno już pogodzony z jawnym naruszeniem praw człowieka, jednak na wpół senny. Jacques zaproponował, żebym mu towarzyszył w cyklu wykładów poświęconych Matce Bożej Fatimskiej i Jej przesłaniu, które zamierza wygłosić w szkołach. Pozostając jeszcze częściowo w objęciach Morfeusza, zgodziłem się bez wahania, w przekonaniu, że chodzi o szkoły we Francji lub Hiszpanii.

– Świetnie – odpowiedział Jacques – zaraz przyślę ci mailem program.

Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy otworzywszy pocztę elektroniczną, zorientowałem się, że wykłady mają się odbyć na Fidżi, na samym środku Pacyfiku.

Fidżi! Niewiele, ba, zgoła nic nie wiedziałem o tych wyspach. Szykowała się więc podróż złożona z samych niespodzianek.

Pierwsze użyteczne słowo, jakiego warto się na Fidżi nauczyć brzmi bula, co oznacza „witaj”. To najbardziej rozpowszechnione pozdrowienie, którym posługiwać się można zaledwie dotknąwszy stopą suchego lądu. 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po 4 latach chwalebnej nieobecności do Sejmu wracają postkomuniści. Wraz z towarzyszami wygodne miejsca w parlamentarnych ławach zajmą ortodoksyjni neomarksiści oraz zwolennicy – teoretyczni, a często także i praktyczni – rewolucji seksualnej. O czym świadczy wynik lewicowej koalicji?

 
 

Łukasz Karpiel zaprasza na program „Prawy prosty”. O powyborczych układankach, powrocie czerwonych i przyszłości Konfederacji rozmawiają Krystian Kratiuk i Michał Wałach.

 

Wybory w Polsce obiły się szerokim echem w zagranicznych mediach. Zwraca się w nich uwagę na socjalną politykę PiS oraz konflikt tej partii z instytucjami unijnymi i proamerykanizm. Część mediów zauważa także polityczne pokrewieństwo PiS i węgierskiej partii Wiktora Orbana.

 

 

Niezależnie od ostatecznego wyniku niedzielnego głosowania koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Konfederacją będzie niemożliwa. Wskazują na to zarówno słowa Jarosława Gowina jak i wypowiedzi liderów antysystemowego ugrupowania.

 

Ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych można się spodziewać nie wcześniej niż w poniedziałek późnym wieczorem albo we wtorek - zapowiedział sędzia Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.