Podpułkownik Leopold Oleniuk był podczas drugiej wojny światowej obrońcą twierdzy Tobruk i dowódcą baterii artylerii przeciwpancernej podczas walk o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Z frontu przywiózł około sześciuset wykonanych przez siebie zdjęć oraz kilka notatników, w których na bieżąco opisywał wydarzenia.
Z tym aparatem przebyłem szlak bojowy przez Bilski Wschód i Włochy – Leopold Oleniuk, szczupły dziewięćdziesięcioczterolatek, powitał mnie w swoim domu w Kłodzku z przedwojennym aparatem fotograficznym marki Certix z charakterystycznym harmonijkowym mieszkiem obiektywu w ręku.
Pan Oleniuk przed wojną był nauczycielem w Samborze (siedemdziesiąt pięć kilometrów na południowy zachód od Lwowa), sportowcem, absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy 22 Dywizji Piechoty Górskiej w Przemyślu. We wrześniu 1939 roku powołany z rezerwy, walczył jako podchorąży 5 Pułku Strzelców Podhalańskich w okolicach Drohobycza i Tuhanowicz. Po klęsce wrześniowej przedostał się wraz ze swym oddziałem na Węgry, gdzie internowany przebywał w obozie dla oficerów w Komarom.
– Z obozu internowania uciekłem wraz z kolegami w kwietniu 1940 roku. Przez port w Splicie, w Chorwacji, dostaliśmy się do Libanu, a potem do Syrii, gdzie wstąpiliśmy do Brygady Strzelców Karpackich (późniejszej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich). Stacjonowaliśmy w Palestynie i Egipcie. Po ćwiczeniach bojowych w warunkach pustynnych, zostaliśmy pod koniec sierpnia 1941 roku oddelegowani do twierdzy Tobruk.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Jest Kościół społecznością modlącą się. [To] olbrzymie zrzeszenie wierzących ludzi, którzy się modlą; czynią to może niedoskonale, z roztargnieniem, może nawet rzadko, ale znają wartość i znaczenie modlitwy i ją w jakimś stopniu w swym osobistym życiu praktykują.
1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, polski myśliciel, poeta, dramatopisarz, prozaik, epistolograf. Zaliczany do grona „trzech wieszczów”. Do największych jego dzieł należą dramaty: Nie-Boska komedia (1835), ukazująca wizję krwawej rewolucji niszczącej uporządkowany świat, oraz filozoficzno-historyczny Irydion (1836).
Rzecznik szpitala University Hospitals Plymouth NHS Trust skomentował sytuację Polaka, skazanego za zagłodzenie.
Prof. Jacek Bartyzel komentuje dla PCh24TV sytuację w Stanach Zjednoczonych po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi poinformował, że administracja Facebooka zablokowała możliwość zagranicznej promocji filmu „Obóz na Przemysłowej – poznaj nasz strach!”.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI