Ordynariaty dla byłych anglikanów (na razie trzy: w Anglii z Walią, w USA z Kanadą oraz w Australii) zostały powołane na podstawie konstytucji apostolskiej Anglicanorum Coetibus Ojca Świętego Benedykta XVI wydanej 4 listopada 2009 roku. Są niezależną jednostką administracji kościelnej zrzeszającą byłych anglikanów, pochodzących zarówno z głównego nurtu anglikańskiego tzw. Wspólnoty Anglikańskiej, której honorowym prymasem jest anglikański „arcybiskup” Canterbury, jak i innych wspólnot anglikańskich – tzw. Kościołów Kontynuujących – które już wcześniej, na skutek zmian, jakie zakradły się do anglikańskiej teologii (między innymi święcenia kapłańskie dla kobiet czy liberalny stosunek do grzechu homoseksualizmu), zerwały więź z głównym nurtem tej konfesji. Nowość w stosunku do dotychczasowej praktyki Watykanu, którą przyniosła owa konstytucja apostolska, stanowi fakt, że konwersji mogą dokonywać równocześnie całe parafie łącznie z ich dotychczasowymi duszpasterzami – którzy po krótkim, najczęściej dwu- bądź trzymiesięcznym przygotowaniu zostają wyświęcani na katolickich księży i kierowani na dwuletnie studia dokształcające, by w pełni poznali katolicką naukę. Dzięki takiej „szybkiej ścieżce” kapłani ci praktycznie nie przerywają opieki nad swą dotychczasową trzodą, wraz z którą zdecydowali się „przepłynąć Tyber”.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej zakomunikowała, że Bruksela jest zaniepokojona odnotowywanymi mutacjami koronawirusa. By zatrzymać się ich rozprzestrzeniania UE chce wprowadzenia kolejnych obostrzeń i środków ostrożności.
Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…
Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI