DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

XVIII Pielgrzymka Tradycji na Jasną Górę

XVIII Pielgrzymka Tradycji na Jasną Górę
Fot. Anita Kalinowska

Pielgrzymka idzie naprzód krok za krokiem, rozśpiewana, nieomal roztańczona. Świeckie przeboje, o kluczowych słowach zmienionych na „Maryja” lub „Jezus”, przy akompaniamencie gitary są wręcz wykrzykiwane z entuzjazmem przez młodych i starych. I na trasie, i wieczorami śmiechy i śpiewy długo unoszą się w niebo, byle radośniej, byle głośniej. Jedna z grup wyróżnia się na tym tle. Nowicjusze przyglądają się jej ze zdumieniem, wprowadzani przez bardziej doświadczonych pątników w tajemniczy świat pielgrzymkowych legend. Czasem tylko jakaś staruszka, obserwująca zza płotu barwny przemarsz, otrze na ich widok łzę wzruszenia.

 

Niosą ze sobą zaskakująco wiele flag, w dodatku o niespodziewanych wzorach, pełne krzyży. Nie śpiewają tego, co wszyscy, lecz albo pieśni pamiętane tylko przez najstarszych organistów, albo, co gorsza, utwory w jakimś niezrozumiałym języku. Podobno to łacina, czyżby wszyscy ją tak dobrze znali? Niepodobna przecież, by posługiwać się językiem, którego się nie rozumie... Bardzo dużo się modlą – kiedy ktoś ich mija, niechybnie usłyszy różaniec, litanię albo jeszcze jakieś inne modły. I ci księża, ciągle w sutannach, ciągle mówią o jakichś trudnych rzeczach, wymagają ciszy, skupienia i innych niemożliwych rzeczy.          

           
To już osiemnasty raz do tronu Jasnogórskiej Pani wędrowała grupa Biało-Czarno-Czerwona, zrzeszająca wiernych Tradycji Katolickiej z całej Polski. Wyruszyła z Warszawy, w ramach Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickich Grup Siedemnastych i przez dziewięć dni wędrowała, korzystając z życzliwości i gościnności mieszkańców mijanych miejscowości. Dla wielu osób stanowiła jedyną alternatywę wobec wszechobecnej pielgrzymkowej „zabawy na całego”, swoim wyciszeniem i skupieniem na modlitwie czyniąc z wędrówki prawdziwą pokutę, przypominając pierwotny charakter pątnictwa.


Grupę od zawsze prowadzą kapłani związani z tradycją, wywodzący się z tradycyjnych zgromadzeń. W tym roku przewodnikiem był ksiądz Grzegorz Śniadoch, zaś jego zastępcą ksiądz Sergiusz Orzeszko, obaj z Instytutu Dobrego Pasterza. Pielgrzymi przybyli z całej Polski, licznie reprezentowane były zarówno duże miasta, jak i te mniejsze, dotarło także kilkoro emigrantów z innych krajów. Wszystkich łączyła chęć oddania swojego czasu Matce Najświętszej oraz niesione intencje – w codziennym różańcu nieustanie przewijały się prośby o nawrócenie, o zdrowie, o realizację powołania. Wspólnotę tworzyło także zbiorowe przygotowywanie i spożywanie posiłków, kolejna rzecz nieznana w innych grupach. Razem łatwiej znosiło się trudy i niewygody, zmienną pogodę i brak ciepłej wody. Wspólne wędrowanie do Matki daje ogromną siłę i przynosi wiele łask.


Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Consolatio afflictorum, ora pro nobis”. Ksiądz Orzeszko w swoich konferencjach wprowadził pielgrzymów w temat Bożego pocieszenia, trafnie odróżniając je od spełniania zachcianek. Nauki te, jak zwykle, były bardzo wymagające, ale mające ogromną wartość i pozwalające lepiej zastanowić się nad sobą samym oraz nad przywiązaniem do niesionych na Jasną Górę próśb.


Grupa dotarła na miejsce 14 sierpnia wieczorem, po wizycie przed Cudownym Obrazem złożyła dziękczynienie w Najświętszej Ofierze. Natomiast następnego dnia, w uroczystość Wniebowzięcia, odbyła się uroczysta Msza Święta, w której uczestniczyli zarówno pielgrzymi, jak i przybyli tylko na tę okoliczność wierni. Stanowiła zwieńczenie dziewięciu dni wędrowania, pozwoliła w skupieniu przeżyć osiągnięcie celu – aby zaraz potem można było rozpocząć odliczanie dni do kolejnej pielgrzymki.

Fotografie: Anita Kalinowska


DATA: 2012-08-22 16:07
AUTOR: MARIA GIERSZEWSKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.