DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

XVIII Pielgrzymka Tradycji na Jasną Górę

XVIII Pielgrzymka Tradycji na Jasną Górę
Fot. Anita Kalinowska

Pielgrzymka idzie naprzód krok za krokiem, rozśpiewana, nieomal roztańczona. Świeckie przeboje, o kluczowych słowach zmienionych na „Maryja” lub „Jezus”, przy akompaniamencie gitary są wręcz wykrzykiwane z entuzjazmem przez młodych i starych. I na trasie, i wieczorami śmiechy i śpiewy długo unoszą się w niebo, byle radośniej, byle głośniej. Jedna z grup wyróżnia się na tym tle. Nowicjusze przyglądają się jej ze zdumieniem, wprowadzani przez bardziej doświadczonych pątników w tajemniczy świat pielgrzymkowych legend. Czasem tylko jakaś staruszka, obserwująca zza płotu barwny przemarsz, otrze na ich widok łzę wzruszenia.

 

Niosą ze sobą zaskakująco wiele flag, w dodatku o niespodziewanych wzorach, pełne krzyży. Nie śpiewają tego, co wszyscy, lecz albo pieśni pamiętane tylko przez najstarszych organistów, albo, co gorsza, utwory w jakimś niezrozumiałym języku. Podobno to łacina, czyżby wszyscy ją tak dobrze znali? Niepodobna przecież, by posługiwać się językiem, którego się nie rozumie... Bardzo dużo się modlą – kiedy ktoś ich mija, niechybnie usłyszy różaniec, litanię albo jeszcze jakieś inne modły. I ci księża, ciągle w sutannach, ciągle mówią o jakichś trudnych rzeczach, wymagają ciszy, skupienia i innych niemożliwych rzeczy.          

           
To już osiemnasty raz do tronu Jasnogórskiej Pani wędrowała grupa Biało-Czarno-Czerwona, zrzeszająca wiernych Tradycji Katolickiej z całej Polski. Wyruszyła z Warszawy, w ramach Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickich Grup Siedemnastych i przez dziewięć dni wędrowała, korzystając z życzliwości i gościnności mieszkańców mijanych miejscowości. Dla wielu osób stanowiła jedyną alternatywę wobec wszechobecnej pielgrzymkowej „zabawy na całego”, swoim wyciszeniem i skupieniem na modlitwie czyniąc z wędrówki prawdziwą pokutę, przypominając pierwotny charakter pątnictwa.


Grupę od zawsze prowadzą kapłani związani z tradycją, wywodzący się z tradycyjnych zgromadzeń. W tym roku przewodnikiem był ksiądz Grzegorz Śniadoch, zaś jego zastępcą ksiądz Sergiusz Orzeszko, obaj z Instytutu Dobrego Pasterza. Pielgrzymi przybyli z całej Polski, licznie reprezentowane były zarówno duże miasta, jak i te mniejsze, dotarło także kilkoro emigrantów z innych krajów. Wszystkich łączyła chęć oddania swojego czasu Matce Najświętszej oraz niesione intencje – w codziennym różańcu nieustanie przewijały się prośby o nawrócenie, o zdrowie, o realizację powołania. Wspólnotę tworzyło także zbiorowe przygotowywanie i spożywanie posiłków, kolejna rzecz nieznana w innych grupach. Razem łatwiej znosiło się trudy i niewygody, zmienną pogodę i brak ciepłej wody. Wspólne wędrowanie do Matki daje ogromną siłę i przynosi wiele łask.


Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Consolatio afflictorum, ora pro nobis”. Ksiądz Orzeszko w swoich konferencjach wprowadził pielgrzymów w temat Bożego pocieszenia, trafnie odróżniając je od spełniania zachcianek. Nauki te, jak zwykle, były bardzo wymagające, ale mające ogromną wartość i pozwalające lepiej zastanowić się nad sobą samym oraz nad przywiązaniem do niesionych na Jasną Górę próśb.


Grupa dotarła na miejsce 14 sierpnia wieczorem, po wizycie przed Cudownym Obrazem złożyła dziękczynienie w Najświętszej Ofierze. Natomiast następnego dnia, w uroczystość Wniebowzięcia, odbyła się uroczysta Msza Święta, w której uczestniczyli zarówno pielgrzymi, jak i przybyli tylko na tę okoliczność wierni. Stanowiła zwieńczenie dziewięciu dni wędrowania, pozwoliła w skupieniu przeżyć osiągnięcie celu – aby zaraz potem można było rozpocząć odliczanie dni do kolejnej pielgrzymki.

Fotografie: Anita Kalinowska


DATA: 2012-08-22 16:07
AUTOR: MARIA GIERSZEWSKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.